RU

Битва за Андріївський узвіз: перемога киян чи нічия

12.04.2012, 11:47
Битва за Андріївський узвіз: перемога киян чи нічия - Фото
c51641fdd457e8d0678a4e1127ac2914.jpg

Влада Києва стверджувала, що реконструкція Андріївського узвозу передбачає виключно реконструкцію комунікацій. Виявилося, це не зовсім так

Вчора головною темою випусків новин знову стала забудова історичної частини Києва. На цей раз громадськості довелося захищати одну з найкрасивіших і самобутніх вулиць столиці - Андріївський спуск.

Її реконструкція почалася в жовтні минулого року. Голова КМДА Олександр Попов запевняв, що йдеться виключно про заміну підземних комунікацій, перекладання бруківки, а також реконструкції будівель, але не про забудову. Разом з тим громадські активісти неодноразово підкреслювали, що реконструкція узвозу почалася без узгодження не тільки з місцевою громадою, але й з Міністерством культури.

На початку березня активісти ініціативи "Збережи старий Київ" відобразили свою стурбованість законністю реконструкції Андріївського узвозу в листах до прокуратури та Міністерства внутрішніх справ України.

"Складається враження, що реконструкція, точніше здійснювана нині перекладка комунікацій на Андріївському узвозі відбувається напівлегітимно, оскільки у фахівців і киян відсутня детальна інформація про реконструкцію. Ми бачимо лише розпорядження за підписом голови Київської міської держадміністрації Олександра Попова", - підтримав обурення киян депутат Київради від БЮТ Александр Бригинець.

В кінці березня той же Бригинець, посилаючись на лист-відповідь ГУ МВС в м.Києві на його запит, повідомив про плани забудовників побудувати на пішохідній вулиці бізнес-центр.

10 квітня Бригинець розповсюдив любительське фото передбачуваного плану реконструкції вулиці, з якого випливає, що на Андріївському узвозі, 14-16 передбачено будівництво готелю. За даними депутата, крім багатоповерхового готелю, на історичній вулиці також планують побудувати офісний центр (Андріївський узвіз, 10б), будівлю з рестораном, виставковим залом і апартаментами (Андріївський узвіз, 6). Замок Річарда, за словами депутата, планують переобладнати у готель, а двір, де знаходяться майстерні Спілки художників України (будинки № 18 і 36), знищити.

"Як я і говорив, ніякої реставрації Андріївського спуску не проводиться ... Слідом за початком демонтажу фабрики Юність для зведення Андріївський Плаза починаються роботи ще на одному об'єкті. І це далеко не кінець. Схожі гарячі точки виникнуть ще на більш ніж 10 майданчиках Андріївського узвозу", - заявив бютівець.

В той же день стало відомо, що техніка завершила знесення трьох старих будинків, розташованих біля музею Булгакова.

У свою чергу міністр культури України Михайло Кулиняк спростував інформацію про те, що на Андріївському узвозі в Києві знесли будівлі історичного значення. Кулиняк уточнив: "Ми не виводили з реєстру жодну будівля історичного значення й не давали дозволу на її знесення".

Міністр запевнив, що на узвозі було знесено будівлю 1978 року, яка не має історичного значення. "Ми направили туди комісію. Я знаю, що нічого поганого з історичними будівлями не відбулося. До обіду у нас будуть фотографії та висновок комісії на нашому сайті", - додав він.

Прокоментував ситуацію і віце-спікер Верховної Ради Микола Томенко. На думку політика, якщо на Андріївському узвозі дійсно було знесено історичну будівлю, то ці дії підпадають під статтю Кримінального кодексу. Томенко уточнив: "Ситуація складна ... Ви бачите, зараз ніхто не підтримує ідеї знесення історичних будівель. Йде полеміка, оскільки міністр культури (Михайло Кулиняк, - ред.) на засіданні уряду гарантував, що ні одну історичну будівлю не знесено. Тому сьогодні надзвичайно важливо для громадськості та медіа привести аргументи на користь того, що під час так званої реконструкції таки йшлося не тільки про будівлі, побудовані в 70-х роках ХХ століття, а постраждали й історичні будівлі". "Якщо такий факт підтверджується, то однозначно ці дії підпадають під дію Кримінального кодексу", - сказав він.

У міру зростання невдоволення киян, ситуація почала розвиватися на користь захисту Андріївського узвозу. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Києві припинила підготовчі роботи з будівництва торгово-офісного комплексу з підземним паркінгом по вул. Фролівській 9-11 і Андріївському узвозі, 10-б.

В контролюючому органі підкреслили, що забудовник зобов'язаний був повідомити в Київську міську державну адміністрацію про початок підготовчих робіт на Андріївському узвозі.

У свою чергу в КМДА заявили, що ніяких документів, що стосуються забудови вулиці не погоджували. Начальник Управління охорони культурної спадщини КМДА Яків Дехтяр всю провину за узгодження скандального будівництва поклав на Мінкульт. "20 січня 2012 року Міністерством культури вулиця Андріївська була внесена до Державного реєстру як пам'ятник містобудування. Мені незрозуміло, чому 15 лютого був узгоджений цей проект", - зазначив чиновник.

Голова КМДА Олександр Попов також заявив, що 99% землі на Андріївському узвозі належить забудовникам. В адміністрації підкреслили, що експерти Архітектурно-містобудівного комітету не мають повноважень, щоб контролювати стан історичних пам'яток, оскільки ці права забрало Мінкультури, яке з недавніх пір опікується усіма архітектурними питаннями.

Учора ввечері приблизно три сотні людей пікетували офіс компанії СКМ, розташований на вул. Десятинній, 3а. Мітингувальники намагалися пройти до офісу з будівельним сміттям, взятим на Андріївському узвозі. Вхід на Десятинну перекрив Беркут і міліція в штатному. Правоохоронці зажадали у пікетників викинути сміття, і лише після того, як вимога була виконана, пропустили мітингувальників до офісу.

Між протестуючими та правоохоронцями виник конфлікт, в ході якого працівник міліції нібито штовхнув учасницю мітингу. За відомостями очевидців, вона впала й вдарилася головою, незабаром її забрала швидка. В ході конфлікту також сталася сутичка між представниками ВО Свобода і бійцями Беркута.

До мітингувальників вийшла представниця компанії СКМ. Від свого імені вона принесла вибачення за виникнення конфлікту, пов'язаного із забудовою Андріївського узвозу, і пообіцяла, що найближчим часом СКМ оприлюднить офіційну реакцію на події.

Першою реакцією структур Ахметова стало перейменування офісного центру в "малоповерхове арт-простір, повністю зберігає дух Андріївського узвозу". "Ми готові протягом найближчого місяця винести проект організації такого арт-простору на всебічне громадське обговорення. Після завершення будівництва ми готові передати це арт-простір в управління міськими громадськими та творчими організаціями", - повідомили в компанії.

Пізно ввечері свою заяву зробив і сам Ахметов. Він пообіцяв, що не допустить руйнування архітектурного обличчя Андріївського узвозу й підтвердив відмову компанії ЕСТА Холдинг від будівництва на даній вулиці офісного центру. "Андріївський узвіз - це символ Києва, його історія, і я вдячний всім, хто не залишився байдужим до виниклої проблеми", - заявив бізнесмен.

Ахметов повідомив, що компанія ЕСТА, вивчивши думки киян, вирішила відмовитися від будівництва ділового центру ще в березні. "На жаль, після цього рішення були допущені дві грубі помилки. По - перше, дії компанії не були скоординовані, по-друге, вони не були роз'яснені громадськості. Таким чином, головні принципи СКМ - відкритість і прозорість - були порушені", - сказав Ахметов.

Він пообіцяв, що компанія СКМ поверне первинний вигляд зруйнованим фасадам. Крім того, допоможе місту у відновленні Андріївського узвозу.

Який сенс бізнесмен-політик вкладає у свої обіцянки, і чим в його розумінні є допомога в реконструкції старовинної вулиці, скоро побачимо.

Досьє на Рината Ахметова
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини