"Котлета в бургері схожа на справжнє м'ясо, але не настільки соковита. Я очікувала, що структура м'яса буде більш м'якою. Воно виявилося на диво хрустким", - поділилася враженнями професор з Австрії Ханні Рютцлер, яка спробувала бургер.
Котлету виготовили зі стовбурових клітин, отриманих в результаті біопсії у корови. Протягом трьох місяців групі вчених на чолі з професором Марком Постом з голландського університету Маастрихта вдалося виростити 20 тис. м'язових волокон. Потім волокна спресували і отримали котлету, яка за біологічними параметрами абсолютно ідентична звичайній яловичині.
За словами Посту, він хоче показати світові, що вирощування м'яса в лабораторіях абсолютно реально і може стати вирішенням продовольчої кризи. "Корови дуже неефективні, вони споживають 100 грам рослинного білка, щоб справити всього лише 15 грам їстівного тваринного білка. З цієї причини нам необхідно давати коровам багато корму, щоб потім ми могли самі їх з'їсти", - пояснює Пост.
Вартість одного гамбургера зі стовбурових клітин оцінюється в 250 тис. фунтів стерлінгів. У Бостонському університеті впевнені, що штучне м'ясо має потенціал стати більш корисним для організму, ніж звичайні - якщо вчені замінять насичені жири омега-3 жирами.
Як пише Le Temps, виробники м'яса з пробірки обіцяють налагодити промислове виробництво через 20 років, і кажуть, що їх ноу-хау допоможе подвоїти виробництво м'яса до 2050 року. "Це буде технологічний виклик, але не все так швидко: перехід до промислового виробництва є етапом, на якому зазнали фіаско численні багатообіцяючі винаходи. Ймовірно, буде потрібно ще багато часу і грошей, перш ніж після полювання і тваринництва відбудеться третя революція в постачанні людей м'ясом тварин", - пише видання.
"Ще точно не підраховано, скільки матеріалів і енергії буде потрібно для промислового виробництва штучного м'яса. Повний підсумок може представити абсолютно іншу картину з виробництва високотехнологічного продукту, в той час як для вирощування корів потрібні лише поля і достатню кількість води", - зауважує газета.
Нагадаємо, 5 серпня на прес-конференції в Лондоні представили перший у світі синтезований в лабораторії гамбур, створений вченими дослідного інституту Нідерландів за гроші одного з творців корпорації Google Сергія Бріна.
Фото: ЕРА