Гідроксихлорохін + азитроміцин: не панацея від COVID-19, а смертельна комбінація

Гідроксихлорохін + азитроміцин: не панацея від COVID-19, а смертельна комбінація

доктор физ-мат наук, ведущий научный сотрудник Института физики НАНУ
23.04.2020, 12:08

Гідроксихлорохін тільки погіршує стан хворого коронавірусом. Препарат сприяє пошкодженню інших органів у хворих на вірусну пневмонію

Епопея з протималярійним препаратом гідроксихлорохіном, який пробують використовувати проти коронавірусу, схоже, підходить до свого логічного завершення.

Нагадаю, що все почалося з роботи китайських медиків, які в перші місяці епідемії для лікування хворих пробували буквально все підряд і, нібито, побачили непогані результати від використання гідроксихлорохіну у важких пацієнтів.

Естафету підхопив скандальний французький епідеміолог Дідьє Рауль, який раніше вже був неодноразово помічений у фальсифікації даних. Він опублікував дослідження на дуже маленькій групі з приблизно 20 хворих. У ньому він, нібито, продемонстрував високу ефективність комбінації гідроксихлорохіну з антибіотиком азитроміцином.

У роботі інші дослідники тут же знайшли дивні маніпуляції зі статистикою і кричущий конфлікт інтересів при рецензуванні статті (редактор журналу був підлеглим Рауля).

Читайте також - Навіщо виробляти препарат проти COVID-19, ефективність якого не доведено

Зараз статтю направлено ​​на повторне рецензування, тобто ніякої довіри до неї вже немає.

Тим не менш, це не завадило президенту США Дональду Трампу в пориві популізму заявити, що гідроксихлорохін всіх нас врятує. Після цього препарат був поспішно і абсолютно необгрунтовано введений в клінічні протоколи в ряді країн світу, в тому числі і в Україні.

І ось зараз оприлюднено попередні дані найбільшого на сьогоднішній день ретроспективного дослідження гідроксихлорохіну при коронавірусній інфекції, проведеного в США (поки офіційно не прорецензовані і викладені у вигляді препринта).

  • Контроль (без ліків): 11%;
  • Гідроксихлорохін: 28% (різниця з контролем статистично значуща);
  • Гідроксихлорохін + азитроміцин: 22% (різниця статистично незначуща через специфіку вибірки).

Загальна кількість хворих у всіх групах - 368 осіб (в початкової халтури Дідьє Рауля було близько 20 чоловік).

Ніякої різниці в частоті застосування ШВЛ між групами не знайдено.

Читайте також - Побороти коронавірус. Що допоможе українцям

На рівні клінічних спостережень (без суворої статистики) підозрюється, що гідроксихлорохін сприяє пошкодженню інших органів у хворих на вірусну пневмонію.

Зараз в декількох країнах проходять строгі рандомізовані клінічні дослідження гідроксихлорохіну, які вже скоро, з великою ймовірністю, підтвердять ці дані на більш високому рівні доказовості.

Буквально позавчора американська NIH оновила гайдлайни щодо коронавірусу.

Тепер вони звучать так:

- Немає достатніх доказів ні за, ні проти використання гідроксихлорохіну (даних недостатньо).

- Використання гідроксихлорохіну в комбінації з азитроміцином не рекомендовано через ризик важких побічних ефектів (привіт, Дідьє Раулю).

Як то кажуть, "все хорошо, прекрасная маркиза". Можна і далі так говорити, строгі і тривалі клінічні дослідження в умовах масової істерії нікому не потрібні. Але можна ж призначати будь-які офф-лейбл ліки без всяких вагомих доказів в надії, що допоможе.

Читайте також - Людина в мішку. Як ви будете почуватися - померти від коронавірусу

Ну подумаєш, збільшення летальності серед важких хворих в два рази, зате ми чесно намагалися!

Якщо ці дані в подальшому підтвердяться (в чому особисто я майже не сумніваюся, але був би дуже радий помилятися), то вийде що мосьє Рауль і містер Трамп фактично сприяли смерті сотень, якщо не тисяч, людей по всьому світу, яким призначали згубну комбінацію гідроксихлорохін + азитроміцин, і які мали куди більші шанси вижити без неї.

Всі чомусь забули, що процедури клінічних досліджень, як і правила дорожнього руху, написані кров'ю.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини