RU

95% питної води в Україні непридатно для вживання, - експерт

22.03.2012, 16:13
95% питної води в Україні непридатно для вживання, - експерт - Фото
c5a43908ec16d42c6a0fa9130b01f7b2.jpg
95% питної води в Україні непридатно для вживання: її не можна пити, на ній не можна готувати їжу. Постійний моніторинг якості води мінімум по 80 показникам, як того вимагають стандарти, в країні не ведеться, тому українці не знають, що саме п'ють. Про це заявив сьогодні на круглому столі в Києві голова Всеукраїнської громадської організації "За право громадян на екологічну безпеку" Володимир Гончаренко, передає кореспондент ЛІГАБізнесІнформ.

За словами Гончаренка, кип'ятити воду, як це радять лікарі, небезпечно: при кип'ятінні виділяються  речовини, які містять хлор, та канцерогени, що завдають істотної шкоди здоров'ю. "При відстоюванні води хімія теж не виходить, а при очищенні коралами збільшується концентрація амонію", - говорить глава ВО. Експерти громадської організації проаналізували можливі способи очищення води й зробили висновок: очистити воду можна або за допомогою заморожування, або зворотним осмосом (пропусканням води через напівпроникну мембрану, - ред.).

Гончаренко додав, що 80% українців п'ють дніпровську воду, і "чим нижче по Дніпру, тим вода гірше". Що стосується бутильованої води, її, як і водопровідну й артезіанську воду, за всіма необхідними показниками теж не завжди перевіряють, сказав він. За словами експерта, дізнатися, чи шкідлива вода, можна навіть до смаку: чим солодша й приємніша на смак вода, тим більше в ній нітратів.

Вчені з екологами погоджуються. Як розповів доктор хімічних наук, директор Інституту природничих і гуманітарних наук Національного університету біоресурсів і природокористування України Віктор Максін, особливо небезпечна ситуація з якістю питної води сьогодні спостерігається в сільській місцевості. Дослідники інституту проаналізували якість води в джерелах ряду українських областей, в тому числі Київської. У всіх досліджуваних колодязях виявлено підвищений рівень пестицидів і нітратів. "За різними даними, від 40 до 70% населення країни живе в йододефіцитних умовах, в тому числі йоду не вистачає й у воді ... Ми працюємо в напрямку, щоб йодування питної води в Україні було обов'язковим", - підкреслив Максін.

У свою чергу представник українського водного суспільства WaterNet асоціації "Екософт" Захар Малецький заявив, що проведений його організацією моніторинг якості води показав наявність шкідливих речовин у всіх джерелах води (артезіанські свердловини, міські водогони, колодязі). "Мутність, підвищений вміст заліза, природних органічних речовин і марганцю характерно для всіх видів джерел в Україні ... Для колодязів характерна проблема нітратів, які можуть мігрувати на відстань 10-15 км з сільськогосподарських угідь", - сказав Малецький.

Тим часом фахівці СЕС дуже великих проблем з якістю води в Україні не бачать. Як заявив завідувач комунальним відділом центральної санепідемстанції Міністерства охорони здоров'я України Михайло Кошельник, якщо при виборі місця розташування колодязів дотримуватися санітарних норм, питань щодо якості води не виникне. Представник СЕС не вважає, що моніторити воду необхідно за всіма показниками. "Є регіони, де треба проводити дослідження за одними показниками, є регіони, де треба проводити дослідження з іншим. Ми не ставимо завдання скрізь проводити повний моніторинг", - заявив Кошельник.

Нагадаємо, 22 березня відзначається Всесвітній день води. За даними ООН, сьогодні кожен десятий житель планети не має доступу до чистої води. До 2050 року третина всіх доступних джерел прісної води буде забруднена неочищеними стоками. Споживання води промисловості зросте до 2025 року на 55%. Уже зараз сільське господарство планети споживає на 15-35% більше води, ніж дозволяють її запаси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини