RU

Вірусолог Алла Мироненко: Коронавірус вже може бути в Україні

15.05.2013, 17:22
Вірусолог Алла Мироненко: Коронавірус вже може бути в Україні - Фото
Алла Мироненко

Заввідділом Інституту епідеміології НАМН розповіла про смертельний коронавірус з Близького Сходу, який вже потрапив в Європу

Новий різновид коронавірусу вперше виявили навесні 2012 року в Саудівській Аравії. Цей штам раніше не виявлявся ні в людей, ні у тварин. Офіційно підтверджено випадки захворювання в Саудівській Аравії, Йорданії, Великобританії та Німеччини. Є припущення, що це сімейство вірусів служить причиною виникнення багатьох хвороб, починаючи від нежиті і закінчуючи атиповою пневмонією.

З минулого року в Європі і на Близькому Сході зафіксовано 33 випадки смерті від коронавірусу, у якого вже з'явився бета-штам. Всесвітня організація охорони здоров'я продовжує вивчення, а український МОЗ заспокоїти населення поки не може - інформації про штам у нього майже немає.

Редакція ЛІГАБізнесІнформ довідалася про небезпечний вірус у Алли Мироненко, вірусолога, доктора медичних наук, завідуючої відділом Інституту епідеміології та інфекційних захворювань Національної академії медичних наук України.

- Про який різновиди коронавірусу йдеться? Яка клінічна картина викликана цим захворюванням?


- Він відноситься до важких респіраторних вірусних захворювань з ураженням дихальних шляхів. Симптоми - висока температура, задишка, прискорене дихання. Вражає і дітей, і дорослих. Серед людей, які захворіли ним у різних країнах світу, в два рази більше чоловіків, ніж жінок. Поки незрозуміло, чому він вражає переважно чоловіків - можливо, це пов'язано з підвищеним ризиком зараження (з чимось, що чоловіки роблять частіше жінок).

- Чи існують в Україні лабораторії, здатні діагностувати цей коронавірус?

- Ні, систему з тестування нового коронавірусу створили недавно німці, і ми (НАМН) будемо такі системи замовляти.

- ВООЗ нещодавно заявила, що вірус передається від людини до людини. Яким чином це відбувається?

- Взагалі, коронавіруси характерні більше для тварин, а не для людини, хоча у людини вони теж бувають, і можуть викликати респіраторну патологію. Проблема в тому, що поки не можуть визначити, хто є переносником нового коронавірусу. За генетичною структурою він начебто схожий на той, що передається від кажанів. Деякі з заражених людей контактували з тваринами, але то ми не були кажани. Може бути, існує якийсь проміжний господар вірусу. Наприклад, комахи, які-небудь кліщі, що паразитують на кажанів.

Відомо, що новий вірус здатний передаватися від людини до людини при - підкреслюю - близькому контакті. Можливо, досить тривалому близькому контакті. Він передається повітряно-крапельним шляхом, можна заразитися і від предметів, на які потрапили частки слизу хворого. Це підтверджується випадками зараження медперсоналу від хворих.
Коронавірус виявили саме в Англії, тому що там було чим його тестувати. Тобто не означає, що він не міг бути завезений з Близького Сходу в інші країни Європи 
- Вірус спочатку був виявлений в Саудівській Аравії, звідти потрапив до Великобританії. Яка ймовірність того, що він може поширитися по Європі?

- Знаєте, чому серед європейських країн його виявили саме в Англії? Тому що там було чим його тестувати. Тобто не означає, що коронавірус не міг бути завезений з Близького Сходу в інші країни Європи.

- Теоретично, він вже може бути і в Україні?

- Так. Інша справа, як далі себе поведе.

- Чому ВООЗ поки не вводить обмеження на подорожі повітряним транспортом?

- Незрозуміло, до кого застосувати обмеження. А взагалі такий досвід уже є - у 2009 році була пандемія свинячого грипу (H1N1). Казали: краще обмежити поїздки до Мексики. Але життя показало, що така міра не дає ефекту. Більше того, призводить до економічних втрат. Наприклад, у ділових людей, які їздять за кордон не як мандрівники, зриваються якісь домовленості. У підсумку економічних втрат більше, ніж медичної користі. Обмеженням авіаперельотів вірус не стримати.

Є країни, які навіть не дозволили діагностувати людей з підозрою на цей коронавірус. Не буду їх називати - це середньоазіатські країни, колишні пострадянські республіки. Хоча Всесвітня організація охорони здоров'я надіслала їм необхідні установки. А що стосується арабських країн, звідки і поширюється вірус, - там взагалі важко щось достовірно визначити.

Від коронавірусу померли хворі, у яких анамнез показав супутні захворювання - ожиріння, діабет і так далі 
- Яка ймовірність масових захворювань?

- Масового характеру бути не повинно. Якщо коронавірус може передаватися лише через комах, що живуть на кажанах, масовістю це не загрожує. Думаю, вірус не стійкий.

- Як він лікується?

- Вакцини поки не існує, тому що не зрозуміло, до кого її застосовувати. Її можна буде зробити. Але питання в тому, кого щепити - вірус не вивчений в достатній мірі, а прищеплювати все населення можна. Лікування симптоматичне - з будь-якою вірусною інфекцією організм справляється за рахунок імунної системи. Знімаються симптоми (знижується температура і так далі). У разі важкого перебігу хвороби проводиться інтенсивна терапія (реанімаційні заходи). Можна також застосовувати відомий метод - у людей, які перенесли захворювання, після відновлення беруть кров, очищають її, і плазма може служити рятівним засобом хворим. Антитіла одужавших здатні зв'язувати вірус - їх вводять хворим.

Ми знаємо, що від коронавірусу померли ті хворі, у яких анамнез показав супутні захворювання - ожиріння, діабет. Внутрішні механізми людей не справлялися з інфекцією.

- Померли вже більше 30 чоловік. Які шанси людини без супутніх захворювань вижити при інфікуванні коронавірусів?

- Дві третини за те, що не помре.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини