Найбільший ризик захворіти зараз коронавірусом - прийти у лікарню. Інтерв’ю епідеміолога

Найбільший ризик захворіти зараз коронавірусом - прийти у лікарню. Інтерв’ю епідеміолога - Фото
Андрій Александрін, голова ГО “Інфекційний контроль” та керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC)
24.03.2020, 13:45

Liga.net поговорили з керівником Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрієм Александріном

Станом на ранок 24 березня в Україні зафіксували уже 84 випадки інфікування новим коронавірусом. 

LIGA.net розпитала голову ГО “Інфекційний контроль” та керівника Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Андрія Александріна,  які ризики зараз заразитися коронавірусом в українському медзакладі, наскільки захищені медики і дотриманий інфекційний контроль, скільки українців перехворіє та чи можливо зупинити COVID 19 (спойлер - ні)

- Ви говорили в інтерв'ю: “На прикладі Італії бачимо, що багато людей підхоплюють вірус саме в лікарні”. Який ризик підхопити так вірус в Україні?

- На сьогодні наші медзаклади по всій країні небезпечні найперше як внутрішньолікарняне поширення коронавірусу. 

Коронавірус має повітряно-крапельний шлях передачі. Він буде легко поширюватися. А ми бачимо, що зараз є ажіотаж серед населення. Особливо через літніх людей. Вони люблять ходити в медзаклади, сидіти в чергах в поліклініках. Тому найперше в нас буде поширення (вірусу) серед лікувальних закладів.

Наші громадяни чомусь вважають, що треба бігти в лікарні і вимагати протестувати їх на коронавірус. Я стверджую: прийшовши у лікувальний заклад, де буде хоча б один хворий коронавірусом, ви можете там і заразитися ним.

Читайте нас в Telegram: проверенные факты, только важное

Італія - країна, яка з самого початку неправильно відреагувала. Коли почалися гіперзвернення до медзакладів і почали допомагати стаціонарно навіть не важким пацієнтам, якраз перші хворі коронавірусом поширили його як серед медперсоналу, так і інших пацієнтів, які лежали не з інфекційною патологією. Пішли спалахи внутрішньолікарняного поширення коронавірусу. 

Як показує досвід Італії, 9% захворілих на COVID-19 - медпрацівники. Це найвищий показник у світі на сьогодні.

- У наших медиків теж є такі ризики, враховуючи нестачу засобів індивідуального захисту?

- Звичайно. Я дивуюся, чому в Чернівцях досі не бачимо спалаху серед медпрацівників. Бо коли нам розказують, що медики всім забезпечені, а ми бачимо їхні пости у Фейсбуці, де немає елементарного захисту - про що можемо говорити?

Знаючи чітко, що в нашій країні не введені програми з інфекційного контролю в медзакладах, стверджуємо, що внутрішньолікарняне поширення буде найбільш критичним. 

- Медики зараз під сильним ударом?

- Так. Тому хочу достукатись до кожного мешканця нашої країни. Навіть якщо у вас з’явилася якась симптоматика, але вона не критична - уникайте наразі медзакладів, не займайте систему охорони здоров’я. Захворіти там набагато простіше, ніж вдома. Самоізоляція, провітрювання приміщення, гігієна рук - найкращі практики, які можна використовувати.

- Коли пацієнтів госпіталізують з підозрою на коронавірус чи з підтвердженим діагнозом в інфекційні відділення, наскільки там безпечно пацієнтам і медикам?

- Я згоден тут з МОЗом: визначені лікувальні заклади, які мають надавати допомогу хворим на коронавірус. Інших пацієнтів там бути не повинно. Сподіваюся, чиновники розуміють небезпеки і ризики, і максимально уникають таких спалахів коронавірусної інфекції.

Система охорони здоров’я повністю не може тут впоратись сама. Треба звертатися до пацієнтів, щоб просто так до медзакладів не бігали.

- Як і кого треба тестувати?

- ВООЗ закликає масово тестувати всіх. Давайте визнаємо: у нас немає ресурсу для цього. Тестувати слід тих, у кого є підозра на коронавірус. Потрібно максимально швидко, якщо в людини будуть клінічні симптоми - тестувати. Інших - ні. Мова і про експрес-тести, і про ПРЛ. Кажуть, нам завезли тести. Обіцяють-обіцяють медикам, але не бачимо, щоб на місцях були. 

Якщо з’являться, почнеться різко виявлятись коронавірус серед населення. Зараз ажіотаж, і навіть здорові звертаються: “Зробіть тест”. А навіщо? Паніка. Людей треба заспокоювати. 

А в нас такий шквал інформації! Один каже одне, другий друге… ВООЗ пише одну інформацію, а наш МОЗ дає зовсім інші рекомендації. У нас уже медики заплутались і не розуміють, хто має рацію. Таке враження, що паніка позбавляє людей можливості мислити.

Медики - такі самі заручники цієї ситуації. У всіх немає (достатньо) тест-систем на сьогодні і засобів індивідуального захисту. Тому давайте подумаємо про їхню безпеку. 

- Чим інфекційне відділення відрізняється від інших?

- Є золоте правило інфекційного контролю: в одній палаті має бути один пацієнт з інфекційною патологією. Якщо в палаті буде два-три, може почати вироблятися стійкість до тих чи інших препаратів. 

Якщо говоримо про коронавірус, доведеться таких пацієнтів поміщати в одну палату. Це повітряно-крапельна інфекція, тут формування резистентності особливо немає, бо лікування від нього ще не існує. 

В інфекційних відділеннях мають бути палати з негативним тиском. В коридорах позитивний тиск, а в палатах - негативний. Так ми створюємо умови, що в коридорах безпечно бути в тому числі медперсоналу, а в палатах, де перебувають пацієнти, повітря йде у витяжку. Так система мінімізує поширення внутрішньолікарняних інфекцій. 

Є багато вимог до приміщень інфекційних стаціонарів, які необов’язкові у хірургічних чи терапевтичних відділеннях. У всьому світі утримувати інфекційну лікарню - дороге задоволення. Мінімізувати всі інфекційні ризики, в тому числі внутрішньолікарняні - дуже дорого. В нашій країні таких практик, на жаль, немає. 

- Чому склалась така ситуація?

- В наших державних медзакладах система створена так, що навіть якщо є гроші… В тубдиспансерах витратили великі кошти на створення вентиляційних систем, але головні лікарі не можуть собі дозволити їх увімкнути. Вони мають працювати 24/7 і 365 днів на рік, а у всіх медзакладів є поняття лімітів електроенергії, наприклад. Головний лікар не може вийти за ці межі, бо грошей йому більше не дадуть. 

Якщо вентиляційна система працюватиме, то максимально швидко - за 2-3 тижні - вийде ліміт на електроенергію за рік. Україна займає друге місце в світі по широкій лікостійкості - це найскладніший туберкульоз, який не піддається лікуванню. 

Система державна створила такі умови через нестачу грошей і нерозуміння ситуації. Насправді в усьому розвиненому світі не розуміють лікарі, хто дає дозвіл на медзаклад, де немає вентиляції. А у нас це “сплош и рядом”.

- Наскільки велика проблема?

В Україні на сьогодні - агресивна неоголошена епідемія внутрішньолікарняних інфекцій. Щорічно в країні близько мільйона людей заражається ними. Мінімум 50 000 з них помирає. Мінімум 8 млрд грн зі своєї кишені пацієнти платять за наслідки такого інфікування. 

Внутрішньолікарняна інфекція - це будь-яке інфекційне захворювання, яке отримує пацієнт, коли йому надають меддопомогу. Наприклад, діти з батьками приходять в медзаклад. Якщо там хтось має кір, а дитина не має імунітету, не привита - з ймовірністю в 95% вона цим захворіє. Але про це в країні говорити не прийнято. Така сама ситуація з туберкульозом.

Якщо в медзакладі немає ефективної програми і забезпечення медиків, медики, самі цього не розуміючи, заражають тими чи іншими інфекціями, погіршуючи стан пацієнта. 

Тому нинішня ситуація в Україні очікувана і прогнозована. Державної політики чи національних програм по інфекційній безпеці немає. Системи нагляду в тому числі за внутрішньолікарняними інфекціями, нормативної бази теж. 

Наші медики не мають потрібних знань, ніхто систематично цим питанням не займався. І зараз, коли вони, певно, вперше в житті так масово зустрілися із засобами індивідуального захисту - респіраторами, костюмами біобезпеки - не знають, як їх правильно одягнути і використати. Просто наявність респіратора не збереже і не дасть потрібного захисту, ним ще треба правильно вміти користуватися.

- У якому стані в нас бокси та ізоляційні палати?

- МОЗ каже, що для прийому хворих готові 12 тисяч ліжок в інфекційних стаціонарах.

З власного досвіду можу сказати, що в нас навіть 1000 ліжок немає, які відповідають інфекційному контролю. Ситуація, пов’язана з меддопомогою важкохворим на COVID-19 - критична і катастрофічна.

Життя на цьому не закінчиться. Ми переживемо цю епідемію. Головне - щоб ми зробили висновки і підготувалися до осені, коли очікується нова хвиля коронавірусу. Наскільки система охорони здоров’я буде готова - побачимо.

Як би ми не викручувались, зупинити коронавірус, що передається повітряно-крапельним шляхом - неможливо. Це як зупинити вітер. Маємо прийняти, що він до нас уже прийшов і, скоріш за все, мінімум 25% нашого населення ним перехворіє. Але у близько 80% захворілих він мине у дуже легкій формі і люди навіть не помітять і не знатимуть про це. 

Працювати треба з групами ризику зараз: літніми людьми і тими, хто має хронічні хвороби серцево-судинні, дихальної системи, різні імунодефіцити, цукровий діабет. От кого треба самоізолювати і зробити максимум, щоб цим людям не було потреби іти в місця масового скупчення людей. 

Ірина Андрейців
Ірина Андрейців
редакторка LIGA.Life
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини