RU

Кіт удома. Як позбутись алергічної реакції, не відмовляючись від улюбленця

Кіт удома. Як позбутись алергічної реакції, не відмовляючись від улюбленця - Фото
Ілюстративне фото - пресслужба Nestlé Purina®
15.06.2021, 16:00

Звідки береться алерген кота та як у Nestlé Purina® винайшли PRO PLAN® – корм, який його нейтралізує

Іноді, коли у людини виявляється чутливість до алергена котів, лікар може порекомендувати забрати домашню тварину з дому, щоб поліпшити здоров’я. Ви би на таке наважилися? Дозвольте припустити, що найімовірніше, ні. Адже 73% українців з реакцією на алерген кота готові якось з нею змиритися, аби продовжувати жити разом зі своїм улюбленцем. 

Згідно з дослідженням Purina, в Україні близько 14% власників котів, які стикаються з реакцією на алерген кота. Хтось страждає від неї особисто, хтось живе разом з чутливою до алергену людиною, а у когось її переживають родичі.  

Це досить поширена проблема. За словами Хоакіна Састре, алерголога з університетської лікарні Фонду Хіменеса Діаса в Мадриді, чутливість до домашніх тварин зазвичай є другою за поширеністю в будь-якому регіоні після пилку або кліщів. А в деяких регіонах до 30% людей виявляють чутливість до алергену кота.

І складність ситуації у тому, що вони можуть зіткнутися з алергеном де завгодно, – їм зовсім необов'язково заводити кота. 

Звідки береться алерген кота, чим ризикують люди, які живуть з котом попри алергічну реакцію, і як можна знизити вплив алергену, – розповідаємо в партнерському матеріалі з виробником кормів для домашніх тварин Nestlé Purina®.  

Справа в шерсті? Що насправді викликає алергічну реакцію

Всупереч загальному міфу, алергічну реакцію у людей викликає не шерсть котів, а білки, які входять до складу слини, сечі і лупи тварини. Точніше – білок Fel d1, який продукується слинними і сальними залозами котів. Крім нього коти виробляють ще низку потенційних алергенів, але саме Fel d1 є найбільш значущим. 

Безумовно, коли коти вмиваються, вони залишають алерген на шерсті, яка розлітається по дому і викликає алергічну реакцію у людей. Тому здається, що причина – шерсть. Однак Fel d1 також поширюється разом із лупою тварини. Крім того, структура і розмір самого Fel d1 сприяють його легкому і безперервному переміщенню у повітрі протягом тривалого часу, що робить його одним з найлегших для вдихання алергенів. 

Його молекулярна структура також дає змогу залишатися на тканинах, килимах і м'яких меблях. Fel d1 складно видалити з дому і разом з тим, легко принести в житло, де ніколи не було кота. У публікації дослідження Purina йдеться, що Fel d1 був виявлений у будівлях без котів, – особливо в спільнотах, де живуть власники котів. 

Відповідно, власнику кота досить лише зайти в будинок, де живе чутлива до алергену Fel d1 людина, щоб у неї виникла реакція. І навпаки. 

Як блогер-мільйонник Олександр Заліско дізнався про свою чутливість до алергена кота

"Коли до мене на дивані, наприклад, сидів кіт, а я ліг на той диван – все, мені стає зле", – каже ведучий і блогер Олександр Заліско. Рік тому він дізнався, що у нього є сильна реакція на алерген кота.

Олександр Заліско

"Я був у батьків в селі, а у них живе рудий гарний кіт. Якось я почав його обіймати і за 5-7 хвилин у мене дуже засвербіли очі. Одразу не зрозумів, чому все свербить. Я повернувся в місто – там все було добре. А за тиждень знову приїхав до батьків і вже усвідомив, що у мене є алергічна реакція", – згадує Олександр. 

Зараз, аби Олександру певний час було комфортно знаходитися в будинку, батьки переселяють кота жити на двір за 4-5 днів до приїзду сина. Проте він досі не може ночувати у батьківському домі, бо починається алергічна реакція. Друзі ж, які живуть у квартирах, не мають можливості випустити кота на вулицю, тому Олександр мусить приймати протиалергічну пігулку перед візитом, або ж заходити в гості лише на 15-20 хвилин. 

"Пам’ятаю, як два роки тому разом із друзями ми пішли вітати кума з днем народження і раптово у мене почався нежить. Я думав, що застудився і поїхав, а всі залишилися святкувати. Згодом вже дізнався, що це через те, що в домі був кіт", – розповідає блогер.

Часте чхання, нежить, набряк навколо носа і очей, свербіж очей і задуха від довготривалого контакту – такі симптоми реакції на алерген кота.  

Чи можна лікувати алергічну реакцію та які наслідки можуть бути, якщо продовжувати жити з котом, не лікуючи її? Ми запитали лікарку-алерголога Ольгу Наумову.

Пояснює лікарка-алерголог: як відрізнити алергічну реакцію та чому небезпечно ігнорувати її

Кандидатка медичних наук, лікарка-алерголог Ольга Наумова каже, що алергічну реакцію часто плутають з симптомами ГРВІ. Постійна закладеність носа вдома – це перший симптом, на який іноді довго не звертають уваги. 

Ольга Наумова

"Потім може з'явитися кашель, утруднене дихання. За умов тісного контакту з твариною починають свербіти очі, з'являються сльозотеча, чхання, відчуття, що в горлі щось заважає, ніби "волосина застрягла". Якщо тварина лизнула, то на цьому місці може з'явитися висипання у вигляді кропивниці. Така ж реакція може бути, якщо кіт подряпав", – пояснює Ольга.

Головний закон алергічної реакції, за її словами, "немає алергену – немає реакції". Зняти симптоми можна прийомом антигістамінних препаратів, як це робить Олександр, коли йде в гості до власника кота. 

Проте ігнорувати симптоми і продовжувати жити з твариною – небезпечно. Бо це може спричинити розвиток бронхіальної астми.

А лікування загалом існує одне. Лікарка розповідає, що вже понад 100 років у боротьбі з алергічними реакціями використовують метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ), що полягає у введенні в організм пацієнта зростаючих доз алергену, аби вплинути на реакцію імунної системи. 

"Сьогодні розробляються нові препарати для проведення АСІТ, які більш ефективні і безпечні. Так само вдосконалюються методи елімінації алергену, тобто його усунення. Прикладом цього може служити розробка компанії Nestle Purina – корм для котів, що містить нейтралізуючі імуноглобуліни, здатні зв'язувати головний алерген котів у    слині – Fel d1. Таким чином зменшується алергічне навантаження. Разом з АСІТ це дозволить залишити тварину вдома", – розповідає Ольга.

Що це за корм та як він нейтралізує алерген котів?

Як зменшити вплив алергена котів. Інноваційне відкриття

Десять років тому вчені Purina Institute на чолі з доктором Ебенезеру Сатьяраджом перейнялися питанням впливу Fel d1 на чутливих власників котів. У їхньому дослідженні говориться, що звичайна рекомендація позбутися кота, як джерела Fel d1, призведе до поступового зниження алергену. Однак деякі частинки можуть залишатися в навколишньому середовищі до п’яти місяців після видалення тварини з дому. Тож вчені почали шукати альтернативне рішення. 

Ігор Дубовик

"Місія Purina полягає в тому, щоб зробити життя домашніх тварин і тих, хто їх любить, повноцінним. Знаючи, що кожна п'ята доросла людина в світі страждає підвищеною чутливістю до алергенів котів і це може обмежити близькі стосунки між людьми та їхніми друзями-котами, вчені Purina активно почали вивчати алергени котів і в результаті десятирічних досліджень розробили інноваційний підхід до зниження рівня алергенів. Ми раді, що можемо запропонувати Pro Plan® LiveClear® на ринку України, адже наразі перший і єдиний корм, який знижує рівень алергену котів, доступний тільки в 10 країнах світу" , – розповідає Ігор Дубовик, директор бізнесу кормів для тварин Nestlé Purina® в Україні та Молдові.

"Можна очікувати, що зниження Fel d1 в слині значно зменшить Fel d1 на шерсті і, отже, в навколишньому середовищі, що не матиме необхідність вивозити домашню тварину з дому і, ймовірно, поліпшить симптоми алергічної реакції", – йдеться у висновку вчених Purina. Так з'явився корм для котів Purina Pro Plan® LiveClear®.

Безпечне життя з котом

У світі є багато людей, які мають алергічну реакцію, але дуже хочуть завести кота. Деякі з них намагаються жити з "гіпоалергенними" породами. Проте лікарка Ольга Наумова каже, що таких тварин не буває – у кожної тварини є слина, сеча, лупа, що складаються з білків і викликають неадекватну реакцію імунної системи у схильних до алергічної реакції людей. "Тварини можуть відрізнятися кількістю виробленого алергену, але не його відсутністю", – пояснює лікарка.  

Тому потрібно просто слідкувати за станом свого здоров’я, і якщо ви помічаєте симптоми алергічної реакції поряд з твариною, – зверніться до лікаря і спробуйте поєднати лікування зі зниженням рівня алергену у слині кота за допомогою корму Purina Pro Plan® LiveClear®, який вже можна придбати в зоомагазинах, ветеринарних клініках та інтернет-магазинах України.

Цей корм вирішив придбати і Олександр Заліско для батьківського рудого кота. "Бо я хочу нормально приходити до батьків і не хвилюватися, що не можу лишитися спати через те, що в хаті є кіт і мені стане зле. Я хочу, аби кіт собі ходив спокійно будинком і я теж", – підсумував Олександр. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини