RU

Коронавірус | 83 000 українців повернулись з-за кордону. Їхній карантин контролює влада? Спойлер - ні

83 000 українців повернулись з-за кордону. Їхній карантин контролює влада? Спойлер - ні - Фото
Літак з евакуйованими українцями, що летить з Мальти та Іспанії в Україну. Фото: Магдалина Димид
26.03.2020, 15:00

LIGA.net поспілкувалася з дев’ятьма українцями, що за останні тижні повернулися додому.

В Україні - уже 156 офіційно зареєстрованих випадків коронавірусу COVID-19. П’ятеро з них - летальні.

За даними МЗС, станом на вечір 25 березня в Україну з часу впровадження обмежень (17 березня) у зв’язку з коронавірусом повернулися 82 804 українці.

19 березня головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що в Україні уже зареєстровані перші випадки інфікування всередині країни, тобто не завезені з-за кордону.

Увесь попередній період МОЗ закликало при перших симптомах респіраторних захворювань телефонувати сімейному лікарю. Прибулих з-за кордону тестували максимум на наявність температури (хоча COVID-19 може протікати безсимптомно).

17 березня Рада ухвалила закон по коронавірусу. Він передбачає в тому числі адміністративну відповідальність за самовільне залишення місця обсервації (карантину) для тих, які можуть бути інфіковані COVID-19.

21 березня ухвалили постанову, якою впровадили інформовану згоду. За нею ті, хто прилетів з-за кордону, зобов’язуються іти на самоізоляцію на 14 діб. 

Постанова також передбачає медико-санітарне спостереження за такими людьми, але, за словами співрозмовників Liga.net, що повернулися з інших країн, за ними ніхто не спостерігає. Головні санітарні лікарі областей та Києва також мали б забезпечити контроль за дотриманням зобов’язань такими людьми. 

LIGA.net поспілкувався з дев’ятьма українцями, що впродовж останніх тижнів повернулися з-за кордону. Деякі з них говорили публічно, деякі через чутливість теми не захотіли розголошувати свої особи. Майже усіх їх ніхто не контролює, не брав контакти і не перевіряв, чи дотримувалися вони самоізоляції. Усе - на розсуд самих людей та їхню відповідальність.

Надія Мазур, поверталася з Ісландії 24 березня:

“У момент закриття відкритих кордонів по усій Європі ми опинилися ізольованими від усього світу в Ісландії. Запізнювалися на чартерний літак SkyUp для вивозу українців з острова на 3,5 години, бо по дорозі в аеропорт загрузли у кучугурах снігу. Літак нас дочекався і забрав у Київ. 

Весь цей час нас чекав літак разом з іншими більше, ніж 80-ма українцями. Де можна побачити повіреного у справах України онлайн о 3-й ночі в Телеграм чаті? Це взагалі реально? Я собі уявляю як божевільно це звучало - затримати виліт літака. Але керівник посольства України в Ісландії Ілля Квас заспокоїв нас і написав, що зробить усе можливе. Компанія SkyUp вразила: запропонували у 2,5 раза нижчу ціну за квиток, ніж польський перевізник і у 2 рази нижчу, ніж інша українська авіакомпанія. 

По прильоту у літаку у нас перевірили температуру. Потім у терміналі вийшов медпрацівник в захисному костюмі, розповів про пандемію, про симптоми коронавірусу. Запитав, чи спостерігалися у когось протягом останніх двох тижнів ознаки респіраторних хвороб, і якщо так, то попросив цих людей залишитися для консультації з медиками. Деякі люди залишилися, хтось з пасажирів потім писав, що проходили експрес-тест на коронавірус. 

На паспортному контролі ми здали зобов'язання на самоізоляцію, там вказали наші адреси, номери телефонів, плюс з собою дали пам'ятку про самоізоляцію і ще підписали добровільну згоду на самоізоляцію. І все".

Анастасія Тюменцева, поверталася з Португалії 22 березня:

“Нас четверо: я з чоловіком і донечка 11 місяців, і подруга. У нас була орендована машина в Мадриді і рейс 18 березня з Мадриду, ми були в Португалії. 

Коли рейс скасували, ми почали спосіб вилетіти додому. Але Іспанія закрила кордони. Ми звернулися в обидва консульства, щоб нам дали листа чи зробили запит в прикордонні служби Іспанії та Португалії, щоб нас пропустили і дали можливість повернути орендоване авто. 

Консули сказали, що цим займатися не будуть. На гарячій лінії МЗС нагрубіянили: "Поможіть собі самі". Штраф за повернення авто в іншій країні був 1200 євро. Ми тиждень провели в Португалії, чекаючи новин.

Читайте нас в Telegram: проверенные факты, только важное

Змогли домовитися з Sixt, що вони візьмуть цей штраф, а потім розглянуть нашу проблему і, скоріш за все, повернуть гроші.

Ми вирішили не штурмувати кордони Іспанії, бо цифри інфікованих там швидко росли. Консул теж сказав, що в Мадриді все погано, краще не треба. Чекали оголошення евакуаційного рейсу з Португалії. Зняли квартиру в Порту і сиділи в ній. 

За три дні оголосили, что Sky Up робитиме рейс Лісабон-Київ 22 березня. Консульство рекомендувало купувати квитки. Ціна: 250 євро за людину, дитина майже безоплатно. Я заплатила майже 23 тисячі гривень. 

Ми телефонували в Sky Up, просили обгрунтувати ціну. Сказали, рейс туди летить порожнім (хоча квитки продавали іноземцям), тому ми платимо в два боки, загалом рейс коштує 40 тисяч євро. 

Потім ми попросили надати нам на борту рукавички і маски - відмовили. МОЗ сказало, що не може, консули сказали, що не змогли централізовано закупити їх, Бориспіль взагалі не відповів. Пробували дізнатися про трансфер з аеропорту, нас відправили в Мінінфраструктури - там не відповіли.

У літаку роздали анкети, я двічі перепитала, чи заповнювати на дитину. Сказали, що ні. По прильоту в літаку ще роздали заяви про самоізоляцію.

Прийшов працівник і дистанційно в літаку поміряли температуру, дитині не міряли.

Присоединяйтесь к Instagram Liga.net - здесь только то, о чем вы не можете не знать

Привезли в термінал В, хоча казали, що ми прилетіли в F. Сказали йти на стійку інформації з приводу трансфера. Поки ми з візочком дістались до входу, сказали, що ліфта нема, несіть на руках. Потім до ліфта провели, але вже закінчилося опитування лікарями. Про те, що воно було, я прочитала в статті. Ми реально не слухали інструктажу.

Далі - величезна черга на паспортному контролі. Людей ставало все більше. Було мінімум 5 рейсів. Ми бачили на видачі багажа Осло, Прагу, Таллін, Шарм і нас. 

Коли підійшла наша черга, сказали заповнювати документи на дитину. Спитала, чому в літаку не дали: “Не знаєм”. Пройшли, пішли про трансфер дізнаватись, бо наша подруга живе в Дніпрі, вона додому хотіла. У віконці інформації жінка була в паніці, кричала, що сама не знає, як їхати додому. 

Люди самоорганізовувались і їхали на таксі чи Blablacar. Ми поїхали на таксі без масок і рукавичок.

Приїхали, чоловік пішов за продуктами, бо ж мусимо сидіти вдома, документи підписали. Вчора чоловік пішов сміття викидати в масці і рукавичках, то сусіди через це поліцію викликали. Написала в МОЗ, як нам організувати самоізоляцію, бо служба zakaz.ua привезе нам їжу не раніше наступного вівторка. У відповідь - тиша. 

Тести нам не робили, я не можу бути впевнена, що ми всі здорові, але й без їжі і виносу сміття не обійдешся. А за порушення нам загрожує адміністративна відповідальність”.

Магдалина Димид, повернулася з Мальти 22 березня:

“Летіла вночі з неділі на понеділок. Це був евакуаційний рейс, консульство домовилося зі Sky Up. На Мальті було близько 50 українців, які хотіли повернутися.

До того написала в консульство, що хочу тримати з ними контакт на всяк випадок, я на Мальті вчилася.

Вони за дві хвилини відповіли, що просимо заповними форму на евакуацію. “Якщо так пишуть, то краще слухати”, - подумала. Мене додали в бесіду, де були інші українці. Довго вирішували, чи буде рейс. З нами була заступниця консула, круто з нами співпрацювала. 

Написала потім, що Sky Up виставив квитки, можете купувати. Ми летіли через Мадрид, у літак там підсіли люди і ми дозаправилися. Дорога була довга, 8 годин ми сиділи в літаку. 

Коли ми прилетіли в Бориспіль, у салон літака зайшла медик, почала перевіряти температуру. Сказала, що всі, хто хочуть, можуть пройти безкоштовний тест в терміналі. 

Роздали анкети, де було прізвище, ім’я, звідки рейс, де будеш жити на карантині, і хто контактна особа. Але анкети ніхто не зібрав. Їх викинули просто. Я чула й про інші такі випадки, що не забирають. 

Подписывайтесь на рассылки Liga.net - только главное в вашей почте

Роздали пам’ятки про коронавірус, що потрібно самоізоляцію тримати, я дуже незадоволена такою проінформованістю.

Заходжу в термінал, а там дають інший документ на заповнення. Там писало: “Я проінформована, що мала можливість задати питання, які мене цікавили”, треба було то підписати. Уже ці папери в нас забирали.

Підходжу в терміналі до медиків, які проводять тести. Питаю, чи можна пройти, до мене з криком накинулись: “Думаєш, то тобі жарти? Як ти смієш?”. Не зрозуміла, що сталося. Хлопець збоку питає: “А якщо я кашляю?”. На нього починають кричати: “А ти куриш?”. Він: “Ні”. - “Тоді можеш”. Всі були дуже агресивні, ніби якісь прокажені вернулися.

Підходжу на паспортний контроль, я окуляри ношу. А мені агресивно: “Окуляри зня-али!”. Забрали на паспортному контролі анкету про інформовану згоду і все.

Бортпровідники були в закритих білих костюмах, просили їх не знімати.

Ніхто не контактував, не поставив нас ні на який контроль. Я ознайомлена і інформацію читаю і так, а інші? За мною сиділи люди і говорили. Один: “Якщо я не хворий, то карантину не треба”. Інший відповідає: “Та звісно”.

Марта Захарова, поверталася з Іспанії 16 березня, друзів евакуйовували 21 березня:

“Я летілаз Іспанії 16 березня, в момент, коли країна вже була на локдауні. Ледве купила квиток через Цюрих від МАУ за 850€. В Цюриху не перевіряли ніяк літак з Іспанії. У Києві поміряли температуру на виході з рукава для літака і все.

Сама себе посадила в ізоляцію, залишилось ще 4 дні. Сама в рукавицях і масці продезинфікувала весь під‘їзд, обробила антисептиком поруччя, клямки всіх сусідів, помила все з хлоркою і сиджу.

Мої друзі - 14 чоловік - ми всі разом були на велосипедних тренувальних зборах. Вони летіли евакуаційним рейсом 21 березня. 

Ми жили високо в горах, повністю ізольовано і не мали контактів з місцеві. Останні дні вони сиділи в хаті, не можна було виходити з дому. 

Вони подбали, щоб доїхати до Аліканте з Малаги не громадським транспортом, щоб не заразитися, буси найняли. 

Доплатили в евакуаційному літаку за місця, щоб сидіти разом, щоб не перемішуватися з чужими людьми. Старалися дотримуватися максимально правил безпеки. 

І тут вони прилетіли, всіх людей з літака загнали в малесеньке приміщення, і почали в усіх брати кров для експрес-тесту на коронавірус. Люди стояли там 2-3 години. Ні в кого тест вірус не виявив.

Найобразливіше в цій історії - жили ізольовано, були 10 днів разом, ніхто не мав ознак хвороби. Берегли себе, щоб потім прилетіти евакуйованими додому і бути вперемішку з 200 іншими людьми, які бозна-де в Іспанії і як були. 

Друзям видали пам’ятку, як самоізолюватися, і на тому кінець. Вони нічого не підписували. Але вони свідомі люди. Щоб з Києва до Львова не їхати громадським транспортом, попросили чотирьох водіїв взяти у Львові машини і приїхати за ними в Київ. Водії приїхали, пересіли всі в одну машину, а друзі їхали в інших трьох машинах, щоб часом нікому нічого не передати. Приїхали, самі посадили себе по хатах, сидять на самоізоляції чемно. Їх ніхто не контролює.

Створення видимості, що щось робиться, а насправді воно скорше шкідливе”.

Як поводилися з українцями, що поверталися

до 21 березня

Анна, її чоловік повернувся з Польщі 8 березня:

“Коханий займається міжнародними перевезеннями. Суворого карантину не дотримувався, але після повернення обмежив пересування і контакти. Стежив за самопочуттям. За весь час ним ніхто не поцікавився. 

Через два тижні прийшла смс, що він нещодавно перетинав кордон і варто побути на самоізоляції. Все. 

Через два тижні він зайнявся перевезеннями в Україні. Маски, антисептики - все є, але вже наслухався, як ніде нікого не перевіряють, легенько запускають і випускають на кордонах. 

Віз минулого тижня чоловіка зі Львова до Вінниці. Він йому розповів, що приїхав з Варшави, добирався перекладними, ніде його ніхто толком не перевіряв. У Вінниці планував працювати на таксі. 

Західна Україна - в зоні особливого ризику. Багато заробітчан вертається своїм ходом і це не тільки не афішує, але й приховує”.

Марія Горбань, поверталася 14 березня з Латвії:

“На тойчас уже було під 20 підтверджених випадків у Латвії, також карантин. Я дуже переживала через приліт, перевірки якісь, в мене інколи після перельотів температура піднімається. 

Але нас ніхто не перевіряв, ні температури, не питали нічого про самопочуття. Взагалі нічого. Це було дивно трохи, бо тоді вже паніка була на кожному кроці.

Потім я зателефонувала на гарячу лінію, мене спитали ім'я, здається номер телефону. Спитали про самопочуття і чи є в мене сімейний лікар, до якого я можу звернутися. Я сказала, що так, і все. 

Порекомендували також самоізолюватись і старатись обмежити контакти навіть з рідними".

Юлія Бондар, повернулася 14 березня з Берліна:

“В аеропорту і на борту нас ніхто не перевіряв, не міряли температуру. Ми ще тоді намагалися вирішити цю ситуацію, але аеропорт сказав, шо за це відповідають прикордонники, а ті доводили, що всіх перевіряють. 

Я була в Берліні з хлопцем, живемо в Горішніх Плавнях. По приїзду ми подзвонили в реєстратуру і сказали, що повернулися, хочемо на прийом до сімейного лікаря, як і шо робити. Вони десь півдня думали, як до нас приїхати (бо самостійно приходити до лікарня заборонили). 

Потім до нас прийшла лікарка, яка відповідає за «карантинників». Розпитала про наш стан та послухала дихання. Відправила на лікарняний як з ГРВІ, щоб на роботі не було проблем. 

Ми на самоізоляції вдома. Лікарка дзвонила кожен день минулий тиждень, питала, як самопочуття. 

Розмова відбувається приблизно така: “Чи у вас симптоми?” - “Увечері піднімається температура 37”. - “Це не коронавірус. Можете випити такі-то пігулки (зазвичай антибіотики)”. 

Останні два дні вже ніхто не дзвонить, сказала 30 березня прийти і закрити лікарняний, якщо все буде ок. Маємо контакти, можемо дзвонити у випадку якихось змін.

Дарія Байрак, повернулася з Данії 15 березня:

“Мені тільки поміряли температуру при виході з літака. Контакти ніхто не брав, даних не запитував. Після повернення ніхто не контактував. Самоізолювалась, сиджу вдома”.

Тетяна, повернулися з друзями з Андорри 16 березня:

“Нас було п’ятеро - компанія друзів. Були шість днів в Андоррі та день у Франції. Поверталися в Україну чартером Sky up 16 березня, виліт з Барселони. В Андоррі ми почувалися безпечно в ізольованому готелі, був майже порожнім. 

У нас був тур і турагенція чомусь вирішила, що ми маємо поїхати в аеропорт Барселони о 9 ранку. Через це ми були вимушені сидіти в аеропорту близько 7 годин. На той час Іспанія була третьою за кількістю інфікованих в Європі. Ніяких масок з собою у нас не було, туроператор не забезпечив. 

По приїзду в Україну нам поміряли температуру - і все. Жодних смс я не отримувала. Ніхто не просив моїх контактів, не перевіряв, де я і чи дотримуюсь самоізоляції. Це дуже засмутило і налякало: з Іспанії прилетіла велика кількість людей, яка просто роз’їхалася автобусами, таксі, Blablacar. Ми їхали на таксі, таксист розповів, що весь день тільки і возить людей у і з аеропорту”.

Алла Колбовська, повернулись 16 березня з Німеччини:

“Поверталися зі Штутґарта. У літаку у нас перевірили паспорти (чи ми громадяни України; екіпаж літака одразу попередили, що вони не можуть покидати борт, бо вони іноземці). Поміряли температуру. 

Прилетіли у понеділок. У п‘ятницю отримали повідомлення від МОЗ, що нещодавно ми прилетіли з-за кордону, де є спалахи корони. Попросили самоізолюватсь. Це все. Ми свідомо самоізолювались одразу по поверненню. Ніяких дзвінків і перевірки”.

***

Тим часом міністр закордонних справ Дмитро Кулеба 23 березня заявив, що “незабаром” українці зможуть в’їхати на територію України тільки після проходження тесту на коронавірус: “Ми, з одного боку, маємо допомагати українським громадянам, але з іншого боку, ми не можемо допустити, лавиноподібного потрапляння на нашу територію додаткових джерел вірусу".

А 25 березня уряд запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України на 30 днів, до 24 квітня 2020 року.

Ірина Андрейців
Ірина Андрейців
редакторка LIGA.Life
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини