RU

10 фактів про COVID-19 в Україні, вакцинацію та способи змінити стан речей на краще

10 фактів про COVID-19 в Україні, вакцинацію та способи змінити стан речей на краще - Фото
Ілюстративне фото - depositphotos.com
30.03.2021, 09:00

Щоб отримати повну картину сучасного стану вакцинації проти COVID-19 в Україні ми зануримося в останнє дослідження BDO Centers

Вакцинація проти COVID-19 сьогодні є гарячою темою, адже держави всіляко намагаються стримати поширення вірусу та захистити населення. Наразі вакцина вважається пріоритетним за ефективністю способом захисту, на противагу іншим тимчасовим заходам, таким як локдауни або вимоги щодо соціального дистанціювання. В той час як в окремих країнах закликають до масової вакцинації та хочуть пришвидшити процес, Україна відстає від інших як за швидкістю, так і за рівнем масовості вакцинації.

Як Україна переживає коронавірус та що ми знаємо про динаміку вакцинації в країні? Чи може вона проходити ефективніше? Щоб відповісти на ці запитання, BDO Centers провели дослідження в січні 2021 року, яке було представлене в Парламенті під час пресконференції про вакцинацію, а пізніше розповсюджено серед членів Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Дослідження створене pro bono, його основною метою є підтримка інформаційної дискусії всередині українського суспільства.

Ви можете ознайомитись і з оригінальними звітами англійською та українською мовою з даними за січень 2021 року. А нижче ми відповідаємо на поставлені на початку запитання, послуговуючись оновленими даними на березень 2021 року, аби кожен мав змогу поглянути на цілісну картину стану вакцинації в Україні.

Як Україна та українці переживали COVID-19 минулого року?

Все розпочалося з хворих на COVID-19 людей, які приїжджали в Україну з інших країн. Але саме поведінка людей всередині країни погіршила стан речей аж до необхідності загальнодержавного карантину, який став єдиним засобом стримування подальшого поширення хвороби. Через низький рівень епідемічної дисципліни серед людей, які були заражені, але не мали симптомів, а також тих, хто знали, що хворі, але не дотримувалися правил самоізоляції, відбувся сплеск кількості заражених людей.

Справедливо буде сказати, що Україна – не єдина країна, де люди порушували правила епідемічної дисципліни, але в поєднанні з низьким рівнем тестування громадян на наявність вірусу та значним посиленням тиску на медичну систему, це лише погіршило ситуацію.

Чи була готова українська медична система до COVID-19 рік потому?

На березень 2021 року в Україні було 520 лікарень, 134.2 тис. лікарняних ліжка, 3.132 медичних бригад, 4.748 апаратів для вентиляції легенів, 61.3 тис. ліжок для хворих на COVID-19, близько 58.7 тис. лікарів, з них 7.7 тис. – це інфекціоністи, терапевти та педіатри.

Саме таким є рівень потужностей української медичної системи. Водночас, кількість пацієнтів з COVID-19 за той самий період становила майже 263.316 осіб. На 22 березня 2021 року 1.6 млн людей в Україні були заражені цим вірусом і 31 тис. людей померли від нього.

Хто в Україні страждає від COVID-19?

На грудень 2020 року майже 60% українців, хворих на COVID-19, належали до вікової групи 30-59 років, другою за величиною групою є люди 60-79 років – 23,8% від усіх пацієнтів з COVID-19. Загалом, у жовтні 2020 року 2,7% українців були інфіковані COVID-19 і 0,05% померли від нього. До березня 2021 року ці цифри зросли до 3,8% і 0,07% відповідно.

До групи ризику потрапляють люди у віці від 50 до 80+ років, оскільки 93% пацієнтів, які померли через COVID-19 в Україні належать саме до цього вікового діапазону. Усього 37% українців знаходяться у віковій групі 50 – 80 років. Це 15.7 млн осіб.

Ще в грудні 2020 року Міністерство охорони здоров'я підрахувало, що 21 млн людей належать до групи високого ризику, їм потрібно зробити вакцинацію якомога швидше. Ці цифри стосуються лише людей, які мають високий ризик складного перебігу COVID-19 та смерті, але ми також повинні пам’ятати про іншу велику групу людей, які страждають від сплеску вірусу – люди, що потребують медичної допомоги, але не в змозі отримати її через перевантаження медичної системи.

Як країни можуть боротися зі стійким вірусом, здатним швидко поширюватися?

Вакцинація сьогодні вважається найбільш ефективним інструментом боротьби з COVID-19.  Згідно з дослідженнями, вона робить людину більш стійкою до вірусу та є ефективнішою за імунітет, який ви можете отримати природним шляхом. Аби вакцина запрацювала, потрібно дві дози.

Деякі люди вірять, що колективний імунітет захистить їх, навіть якщо вони не будуть щеплені. Але за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, для того, щоб з'явився колективний імунітет, який захистить решту населення, 65% людей повинні вакцинуватися. Для України це приблизно 27 млн людей. 

Який план вакцинації в Україні?

Україна вже розробила свою дорожню карту вакцинації, яка складатиметься з чотирьох етапів і триватиме до березня 2022 року.

На першій стадії вакцинуватимуть 1-10% населення, це люди з надзвичайно високим ризиком зараження COVID-19 та ті, хто критично важливий для продовження боротьби з вірусом. Цей етап триватиме з січня 2021 по квітень 2021.

На другому етапі планується зробити щеплення 11-20% населення. Це люди, які мають великий ризик захворіти, а також усі працівники медичної сфери. Цей етап проходитиме з квітня 2021 по червень 2021 року.

Третій і четвертий етапи майже однакові. На цих етапах слід вакцинувати більше людей з високим ризиком зараження COVID-19, а також тих, хто підтримує функції державної безпеки та життєдіяльності держави.

Для полегшення процесу Україна має 11 346 центрів вакцинації та створить додатково 400 мобільних бригад та тимчасових центрів. Сімейні лікарі також вакцинуватимуть пацієнтів. Очікується, що в Україні робитимуть 2 млн щеплень на тиждень.

Чи готові люди до щеплення?

Потрібно більше державної просвітницької діяльності, аби переконати українців у перевагах вакцинації. Дослідження, проведене в листопаді 2020 року Research & Branding Group, показало, що лише 31% респондентів були готові до вакцинації. Інше дослідження, проведене рейтинговою соціологічною групою в грудні 2020 року, показало, що 40% людей відмовляться навіть у разі безоплатної вакцинації, а якщо вакцинація буде платною – 57% людей не погодяться на щеплення.

Також, на основі опитування, проведеного Центром Разумкова в березні 2021 року, 51,5% респондентів відповіли, що не готові до вакцинації проти COVID-19. Серед тих, хто планує вакцинацію, 52% готові вакцинуватись лише за умови, що вона безоплатна, а 22,5% згодні заплатити за вакцинацію.

Аби збільшити кількість людей, готових вакцинуватись, держава може розпочати національну кампанію з підвищення обізнаності про важливість вакцинації проти COVID-19. Вона може складатися з мультимедійної кампанії з експертами та додаткових кроків з розповсюдження інформації серед громад, а також створення мобільного додатку для безоплатної консультації щодо вакцинації та можливості зареєструватися на щеплення.

Залишається питання – як швидко люди отримають вакцину?

Який наразіі стан прогресу з вакцинами проти COVID-19?

На 22 березня 2021 року 133 країни отримали понад 447 млн доз вакцин, тоді як 10.6 млрд доз були замовлені по всьому світу. На сьогодні вже затверджено сім вакцин для повного використання і шість – для раннього або обмеженого використання. Ще низка вакцин зараз проходять випробування в очікуванні затвердження.

Загалом, лише в першій половині 2021 року планується виготовити майже 8 млрд доз вакцин (усі наявні препарати разом узяті). Тим часом очікується, що країни, що розвиваються, отримають вакцини у 2023-2024 роках.

Чи отримає Україна вакцини до 2023 року?

Україна стала частиною глобальної програми COVAX. Вона дозволяє безоплатно отримати 16 млн доз вакцин, чого достатньо для вакцинації 8 млн людей. Препарати мають бути доставлені у першій половині 2021 року. Крім того, уряд планує витратити 86,6 млн євро з державного бюджету на придбання додаткових доз вакцин. Повна вакцинація коштуватиме 433 млн євро для державного бюджету.

Є ще одна перешкода, навіть складніша, ніж пошук коштів, яка впливає на прогрес країни в отриманні вакцин – логістичні ускладнення. Вакцини потрібно зберігати в середовищі з наднизькою температурою, в деяких випадках температура має складати -70°C. Цих же умов потрібно дотримуватись під час транспортування. У закритому пакуванні з сухим льодом препарати повинні бути доставлені до центрів вакцинації протягом 10 днів. Після цього вони можуть залишатися лише п’ять днів у холодильнику центру вакцинації з діапазоном температур від -2°C до -8°C (це необхідний температурний режим для Moderna, взятий за приклад).

Як Україна розв'язує логістичні питання та що роблять інші країни?

Влада вже почала вживати певних заходів для розв'язання проблеми з транспортуванням та зберіганням вакцин. Поруч з Національним аеропортом "Бориспіль" буде створений спеціальний центр для зберігання до 250 тис. доз вакцин. Літак "Мрія" буде передано у використання іншим країнам для швидшого доставлення більшої кількості доз по всьому світу, включно з Україною. Щодо умов зберігання – нині в Україні є достатньо місця для зберігання 12 млн доз вакцин, які потрібно зберігати за температури +2-8°С, 340 тис. доз вакцин, які потребують -20°С, і 57 тис. доз, які потребують температури  -70°С.

Тим часом, наприклад, Німеччина почала запрошувати приватні компанії для допомоги у розв'язанні тих самих питань логістики та збереження. Німеччина вже побудувала нові центри вакцинації, в той час як Lufthansa Cargo, аеропорт Франкфурта та Kuehne+Nagel надали додаткові потужності для підтримки необхідного температурного режиму у своїх приміщеннях, а компанія va-Q-tec забезпечить одну із фармацевтичних груп 1 тис. високоефективних контейнерів для транспортування. Одночасно DHL надаватиме свої послуги на території Нижньої Саксонії в Німеччині, забезпечуючи транспортування та зберігання вакцин. Загалом, Німеччина планує вакцинувати все населення за один рік.

В той самий час приватні компанії США також беруть участь у боротьбі з вірусом, створюючи програми, які допомагають пришвидшити вакцинацію, покращити процес розподілу вакцин та допомогти діагностувати COVID-19.

Що слід зробити, щоб процес вакцинації став більш ефективним в Україні?

Запропонований BDO Centers план складається з декількох етапів і передбачає наступне:

  • Створити диверсифікований портфель вакцин та домовитись про зниження їх вартості з постачальниками;

  • Обговорити з COVAX можливість збільшення кількості безплатних доз, що надсилаються в Україну, та переконати місцевий великий бізнес у фінансуванні вакцинації працівників;

  • Створити детальний план транспортування вакцини;

  • Придбати більше необхідного обладнання для зберігання вакцин;

  • Створити план вакцинації для віддалених міст та сіл, який залучатиме до участі соціальних працівників та мобільних станцій вакцинації;

  • Збільшити обізнаність людей про вакцинацію за допомогою різних засобів комунікації;

Україна також може залучати "Укрзалізницю", "Укрпошту" та Збройні сили у процес розподілу та збереження вакцин для покращення загального процесу. Ще один варіант – співпраця з приватними логістичними операторами, оскільки вони мають обладнання, яке відповідає вимогам зберігання вакцин. Крім того, на всіх вантажних автомобілях, що використовуються для транспортування вакцин, повинна бути сигнальна кнопка на випадок автомобільних аварій. Також має існувати мобільний застосунок, в якому знаходитимуться дані про вакцинованих осіб та тих, хто зареєструвався на вакцинацію, і який сприятиме співпраці між місцевими та центральними органами влади стосовно вакцинації.

Обов’язково має бути розроблена  комплексна державна стратегія процесів транспортування та вакцинації, яка міститиме всі наведені вище кроки як інструменти подолання основних перешкод на шляху до успішної вакцинації населення.

Що ви маєте знати про це дослідження

Це дослідження не має на меті переконати вас у необхідності вакцинації. Основна його мета –поділитися дослідженням BDO Centers, яке може допомогти українцям підтримати необхідний рівень інтелектуальної дискусії щодо вакцинації проти COVID-19. 

BDO Centers - це консалтингова компанія в Києві, орієнтована на професійні послуги. 

BDO Centers розробляє та масштабує інновації на підтримку найбільшої та найрізноманітнішої групи фахівців у галузях стратегії, консалтингу, цифрових технологій, аудиту, податків та бізнес-операцій. 

Компанія надає послуги з підтримки маркетингових процесів, стимулювання збуту, корпоративних комунікацій, соціальних медіа, стратегічного планування та бізнес-консалтингу. 

Клієнтоорієнтована, ефективна та багатофункціональна команда BDO Centers забезпечує створення стратегічної та  оперативної цінності, яка супроводжує Клієнта протягом усього процесу співпраці. 

У разі виникнення будь-яких питань ви можете зв’язатися з BDO Centers тут.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини