RU
Про новини компаній
18.03.2021, 12:10

Як творити інновації в регіональних школах: приклади українських учителів фізкультури

Як творити інновації в регіональних школах: приклади українських учителів фізкультури - Фото

Завершуємо цикл розповідей про вчителів фізичної культури, які вміють закохати у свій предмет і мотивують дітей займатися спортом

Як ви уявляєте уроки фізкультури не у столичній школі, а в невеликому містечку чи навіть селі? Навряд чи у вас перед очима картинка оснащеної спортивної зали. Утім, талановиті педагоги здатні робити уроки цікавими не завдяки, а всупереч обставинам. 

Завершуємо цикл розповідей про вчителів фізичної культури, які вміють закохати у свій предмет і мотивують дітей займатися спортом. Вони — переможці Конкурсу проєктів учителів-новаторів, організованого міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation.

Член журі Конкурсу, директор департаменту фізичної культури та неолімпійських видів спорту Міністерства молоді та спорту України Людмила Панченко розповідає: конкурс показав, що уроки фізкультури в Україні можуть бути по-справжньому інноваційними і відповідати духу часу. А завдяки ігровим форматам можна взагалі забути, що це обов’язковий урок у рамках шкільної програми. Члени журі переглянули понад сотню заявок і обрали 25 найкращих вчительських проєктів. Сьогодні розповідаємо про ще одну трійку переможців. 

Сергій Василинчук, с. Жердя, Хмельниччина

Сергій Василинчук почав вчителювати ще під час навчання в магістратурі. Каже, що найважливіше для роботи вчителя — мати бажання працювати з дітьми. Водночас важливо підтримувати в дітях зацікавленість у предметі та урізноманітнювати уроки, а не просто кинути м’яч і дати можливість побігати. Сергій Василинчук на своїх уроках використовує нестандартне саморобне обладнання та намагається проводити заняття не тільки у шкільній залі, а й за її межами.

Головний виклик для сучасного вчителя фізкультури, на думку Сергія, — виграти бій за увагу дитини, де конкурентами є планшети, смартфони та інші ґаджети. Дитячі зацікавлення дедалі рідше пов’язані з фізичною активністю. Діти менше рухаються, у них не зміцнюється скелет, частішають випадки травматизму.

Талановиті вчителі вмикають свій креатив на повну, але не всі проблеми можна вирішити самотужки. Серед основних Сергій називає брак фінансування. Кращий спосіб закріпити спортивний модуль — поїхати на змагання, але для організації подібного виїзду потрібно щонайменше забезпечити транспорт. Заради участі у змаганнях вчителі фізкультури деколи докладають власні кошти і залучають батьків. Зараз нових перешкод додав і карантин. Але чого точно не роблять вчителі-новатори — то це не здаються. 

"Коли працюєш з дітьми, бачиш їхні результати, то в цих дітях бачиш і відображення себе. Досягнення учнів — те, що мотивує найбільше".

Сергій точно є прикладом для своїх учнів: за вісім років роботи в одній і тій самій школі 10 учнів пішли його стопами і стали вчителями фізичної культури або тренерами. 

Конкурс додав Сергію впевненості у власному професіоналізмі. Раніше він уже виходив у обласний етап конкурсу "Вчитель року", але до 20-ки найкращих учителів України увійшов уперше. Тепер хоче ділитися власним досвідом із молодшими колегами, адже 15 років тому на старті кар’єри йому бракувало саме досвідчених наставників. Зараз завдяки онлайну можна допомагати вчителям з усієї України. 

Ольга Авраменко, м. Берислав, Херсонщина

Ольга Авраменко працює вчителем вісім років. Перший карантин вона називає найскладнішим часом у своїй роботі: паніка, нерозуміння, що буде далі, і незвична задача — зацікавити учнів займатися спортом через Інтернет. А втім, усе вийшло! Щоб зацікавити дітей фізкультурою на карантині, Ольга радить не нав’язувати одну й ту саму форму роботи всім учням, а дати їм можливість обирати й творчо самовиражатися. А ще — використовувати для занять одну з улюблених соцмереж підлітків інстаграм. 

Наприклад, не треба змушувати всіх учнів записувати відео тренувань. Ольга з учнями складала пазли в онлайні, робила бумеранги в інстаграмі. Але якщо не хочеться записувати бумеранг, можна натомість надіслати скріншот фітнес-додатку, що так само засвідчить виконане тренування. Під час другого карантину діти вже побачили, що фізкультура в онлайні — це не про примус і постійний контроль, і самі виявляли бажання пробувати одразу кілька доступних форматів роботи. 

"Я люблю свою професію за можливість працювати з дітьми. Буває, руки опускаються, приходиш на роботу без настрою, але починаєш вести урок, бачиш ці очі — і настрій миттєво піднімається, забуваєш про всі особисті проблеми". 

Раніше Ольга вже отримувала звання "Учитель року" і перемогла в конкурсі "Інноваційний урок фізичної культури". Тим не менш, каже, що після кожного конкурсу віра в себе все одно поступово згасає. З подачею заявки на Конкурс проєктів учителів-новаторів Ольга зволікала до останнього: у складні карантинні часи знову брати участь у конкурсах настрою не було, але внутрішній голос підказував, що варто спробувати. Ольга подала заявку в останній день, не сподівалася на успіх і була дуже здивована, коли спочатку потрапила у список 50, а згодом і 25 найкращих вчителів. Конкурс допоміг повірити в себе, дав внутрішній поштовх і мотивував рости далі. 

Найскладніше в роботі вчителя, за словами Ольги, — відсутність підтримки з боку адміністрації та на державному рівні, применшення важливості предмета фізичної культури. Один учитель-новатор може мало що змінити: популяризація спорту та здорового способу життя має бути глобальною, на рівні країни. Це і просвітницька діяльність, і фінансування спортивних заходів, і оснащення шкіл.

Юрій Семененко, м. Охтирка, Сумщина 

Юрій Семененко працює вчителем 20 років. Здавалося б, зараз ми багато чуємо про брак вчителів, а Юрій не зміг знайти роботу за фахом відразу після педагогічного коледжу, і пішов працювати… слюсарем на завод. А за два роки з’явилася вакансія вчителя фізкультури. Паралельно з початком учительської кар’єри Юрій продовжив навчання у Полтавському педагогічному університеті. 

"Я відчуваю, що оздоровлюю дітей своїми уроками. Відразу після уроку в них покращується настрій, вони стають усміхнені. А в перспективі — і більш здорові. А найголовніший результат я бачу вже багато років потому, коли мої колишні учні стають успішними і я бачу, як спорт їх загартував. Серед моїх випускників є призери та чемпіони України". 

Оголошення про Конкурс проєктів учителів-новаторів Юрій побачив у фейсбуці. Вирішив обрати для себе напрям "Соціалізація дітей з особливими освітніми потребами засобами фізичної культури", оскільки такі діти є чи не в кожному класі, де він викладає. І робота саме з такими дітьми — найбільший виклик у діяльності вчителя. Для них важливо знайти індивідуальний підхід і підібрати навантаження, яке буде водночас і корисним, і цікавим для дитини, і не дасть їй відчути, що вона заслабка. Помилки виправляти максимально коректно, робити наголос на успіхах. А для цього урок має проходити на позитиві та в ігровій формі. Уроки фізкультури, які проводить Юрій, є інклюзивними, а діти з інвалідністю додатково виявляють бажання займатися в секціях — зокрема, легкої атлетики. 

Один з учнів Юрія — хлопчик з інвалідністю Слава Решетков. Вони почали тренуватися у першому класі, і за шість років дитина з плоскостопістю досягла успіхів і у стрибках у довжину з місця, і у бігу. Слава днями повернувся з чемпіонату України з легкої атлетики, де змагався нарівні зі старшими здоровими дітьми. 

Юрій Семененко каже, що головний критик його уроків — він сам. Постійно здається, що можна зробити ще краще і цікавіше. Для цього Юрій завжди запитує в самих дітей і батьків, що вони б хотіли додати або змінити. Для Конкурсу не вигадував нічого нового: просто поділився власним досвідом і реальними напрацюваннями. Зі свого боку був приємно вражений напрацюваннями інших вчителів і чимало вправ вирішив використовувати й у своїй роботі. А щодо гранту, то не встиг учитель-новатор його отримати, як уже замовив собі для роботи і бар’єри, і медбольні м'ячі, і м’ячі для футболу та волейболу. 

У професійних планах Юрія — досягти перемог учнів на змаганнях на рівні області та України і покращити рівень своїх уроків завдяки не тільки власній креативності, а й зміцненню матеріальної бази. Для цього він постійно навчається сам і самовдосконалюється завдяки конкурсам і онлайн-навчанню. Адже учні досягають кращих результатів, коли зацікавлені у предметі. 

Parimatch Foundation — за комплексну роботу над іміджем уроків фізичної культури та спорту 

Карантин замкнув нас у власних квартирах і створив чимало незручностей, але водночас довів, що справжній професіонал здатен викладатися на повну і через екран комп’ютера, а онлайн стирає кордони для обміну професійним досвідом. За підсумками Конкурсу проєктів учителів-новаторів 25 найкращих вчителів фізичної культури з усієї України представили свої напрацювання колегам і отримали гранти. А найголовніше — довели самим собі, що вони талановиті педагоги. Адже віра в себе — те, чого учителям часом бракує понад ремонт у кабінеті. 

Конкурс проєктів учителів-новаторів — лише одна з численних ініціатив Parimatch Foundation, спрямованих на популяризацію фізичної активності та спорту. Фонд започаткував стипендії дітям-спортсменам з інвалідністю у проєкті "Так, я можу!", популяризує уроки фізичної культури у проєкті "Нова фізична культура", влаштовував спортивні тренування для дітей із малозабезпечених сімей у проєкті "Спортивний наставник" та реалізує інші ініціативи, спрямовані на залучення дітей до спорту. Проте цього разу у Фонді вирішили відзначити саме учителів, яким вдається зацікавити дітей спортом, де б вони не проживали і які б фізичні дані не мали.

"Так склалося, що вчителі не отримують високі зарплати і не мають достатньої підтримки. Насправді, їм доводиться виживати і розвиватися самостійно. Випускники шкіл рідко вибирають професію вчителя — за винятком ситуацій, коли відчувають у собі це покликання. Моя двоюрідна сестра дуже талановита, відмінниця у школі та університеті, вона могла б працювати де завгодно, але обрала школу і не бачить себе більше ніде. При цьому, якщо ми говоримо про вчителів математики, фізики чи англійської, вони більш-менш затребувані, тому що за оцінками з цих предметів уважно слідкують батьки, а вчителі можуть підробляти репетиторством. Серед батьків, дітей, а подекуди й інших вчителів немає розуміння, що фізкультура — теж важливий предмет, який розвиває здоров’я, дисципліну, лідерські якості, вміння працювати в команді. Конкурсом грантів ми хотіли висловити подяку вчителям фізичної культури, які попри всі труднощі продовжують розвивати дітей і сам предмет", — розповідає Катерина Білоруська, президент міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation.

Це був фінальний матеріал спецпроєкту про вчителів фізичної культури, які змінюють уявлення про шкільні уроки. Підписуйтеся на сторінку Parimatch Foundation, щоб дізнаватися про нові ініціативи в галузі популяризації спорту. 

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Отправить:
Популярне