Про новини компаній
27.02.2020, 12:38

Як мікрофінансові компанії змінюють ринок фінпослуг

Як мікрофінансові компанії змінюють ринок фінпослуг - Фото

Стан галузі обговорили учасники круглого столу Всеукраїнської Асоціації фінансових компаній (ВАФК)

Останні п'ять років були складними для фінансової галузі України. Банківська система пережила масове скорочення кількості гравців - зі 163 в 2015-му до 75-ми в 2020 році. У 2015 році банки практично зупинили споживче кредитування і попит на ринку взялися закривати фінансові компанії. Сьогодні небанківське кредитування, яке з'явилося в той кризовий момент, змінює структуру ринку фінпослуг. Стан галузі обговорили учасники круглого столу Всеукраїнської Асоціації фінансових компаній (ВАФК).

Банк або небанк?

Українська модель фінансового сектору була і залишається банкоцентричною. Так, за розміром активів банки займають 87% ринку фінансових послуг, а фінкомпанії поки тільки 13%. У той же час, якщо подивитися на кількість гравців, то банки - це всього 4% і їх кількість скорочується, тоді як число небанківських кредиторів збільшується. Стрімке зростання стало можливим завдяки ряду факторів і один з найбільш очевидних - розвиток технологій.

Прагнучи відвоювати ринок у традиційних гравців, фінансові компанії активно беруть на озброєння нові розробки, прискорюючи операційні процеси. Сьогодні онлайн-кредитування - один з найбільш інноваційних секторів економіки в Україні, де використовуються "великі дані", штучний інтелект, складні математичні моделі для скорингу, що дозволяє видавати кредит онлайн за лічені хвилини. Результати зростання в цьому сегменті вражають. За даними Національного банку України за 9 місяців минулого року 67,9% небанківських кредитів (6 млн. шт.) на суму 17,8 млрд. грн. були видані дистанційно. Ця сума на 144,3% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

За підсумками року можна очікувати, що ці цифри будуть ще вище. Згідно з прогнозними показниками Нацкомфінпослуг, обсяги виданих кредитів в 2019 році сягають майже 70 мільярдів гривень, з яких левова частка - це онлайн кредитування. Тільки договорів на онлайн-кредит за минулий рік укладено близько 10 мільйонів на загальну суму близько 40 млрд. гривень.

Майбутнє за технологіями

Учасники ринку впевнені в тому, що майбутнє за cashless економікою і fintech-компаніями, які завдяки новим технологіям роблять фінансові послуги більш доступними. Оnline-кредитування змінило сприйняття фінансового ринку в Україні. Генеральний директор Bredley Holding Олексій Амітан відзначає важливий соціальний аспект: "За останні 10 років ми створили ряд fintech-проектів повного циклу в сфері небанківського кредитування в країнах Східної Європи. Український ринок сьогодні показує хороше зростання і здорову конкуренцію. Це не просто високотехнологічний бізнес, але інструмент включення людей в фінансову систему, спосіб підвищення фінансової грамотності, інклюзії, що критично для розвитку економіки країни ".

«У розрізі фінансової інклюзії ми повинні не тільки надавати досить широкий спектр зручних і доступних кредитних продуктів, а й забезпечувати фінансову грамотність і управління ризиками, - зазначила Директор Moneyveo Альона Андронікова. - Не новина, що мікрокредитування унікально своєю високою інноваційністю. Багато наших бізнес-процесів побудовані на технологіях штучного інтелекту і машинного навчання. Завдяки технологічній модернізації в Moneyveo не було онлайн-шахрайства по кредитах, виданих в 2019 році. При цьому ми готові співпрацювати з кіберполіцією в рамках викриття можливих онлайн-махінацій. А для захисту інформації, персональних даних клієнтів торік ми виділили до 35% IТ-бюджету в рамках нашої стратегії зближення з GDPR».

Повернути довіру

За словами Голови правління Асоціації «ВАФК» Анни Замазєєвої, з 100% людей, які взяли небанківський кредит, 20% повернуть його до закінчення терміну договору, 30-40% - погасять вчасно. Ще 10% повернуть борг після першого нагадування, а 10% оформлять пролонгацію. Однак 20% з різних причин не можуть повернути кредит вчасно. З метою допомогти людям, які потрапили в складну життєву ситуацію, впоратися з боргами, членами асоціації створено Кодекс професійної етики щодо врегулювання простроченої заборгованості.

В ході круглого столу лідери ринку, учасники ВАФК, зібралися для підписання документу, який допоможе коректно і етично вибудувати відносини кредиторів зі споживачами. Кодекс запроваджує єдині стандарти врегулювання питань, пов'язаних з простроченою заборгованістю. Ринок мікрокредитування сьогодні важливий для суспільства, тому що далеко не всі українці мають заставне майно або кредитні історії, а необхідність у позиках виникає в певних обставинах у кожного. Прагнення учасників ринку зробити його більш прозорим і комфортним для клієнта - це велике досягнення. Адже довіра - один з ключових чинників розвитку фінансового сектору.

Кроком в цьому напрямку мав стати проект закону №2133 про захист прав і законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності. Однак його автори визнають, що він потребує доопрацювання: "В законі 2133 Про колекторську діяльність, баланс, мені здається, знайти нам не вдалося. Тому ми з ним не поспішаємо, ведеться обговорення", - зазначив Народний депутат, Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Таким чином, Кодекс ВАФК випередив реформу фінансового ринку, яка відбувається сьогодні і показав прагнення учасників зробити цю екосистему більш прозорою і комфортною для клієнта.

"Національний банк активно працює над розробкою нового регулювання, яке, як ми сподіваємося, створить сприятливі умови для розвитку мікрокредитування в Україні. Водночас, ми будемо приділяти достатньо уваги нагляду за ринковою поведінкою, в тому числі для того, щоб права споживачів фінансових послуг були захищені. Тому, ми вітаємо самоорганізацію ринку і його прагнення до доброчесної діяльності, яке переросло сьогодні у підписання найбільшими мікрокредитними компаніями Кодексу професійної етики", - зазначив керівник проектів і програм Департаменту ліцензування НБУ Орест Франчук.

Генеральний директор ФК Dinero Ілля Веселий у своїй доповіді підкреслив, що очолювана ним компанія підтримує курс НБУ щодо забезпечення балансу інтересів кредиторів та споживачів. «При цьому вкрай важливо, щоб український ринок МФО був адаптований згідно європейської моделі сегментації фінансових установ, - наголосив він. – Ми за втілення найбільш оптимальних методів дистанційної верифікації для українських фінансових компаній, і банків, для яких це питання так само важливе. Має бути ринкове, не адміністративне, врегулювання максимального розміру процентної ставки та дохідності. Ринок МФО - не є монополізованим, навпаки, він є висококонкуретним, і нежиттєздатні в силу своєї дорожнечі продукти на ньому просто не мають шансів».

"Якісно нове законодавче регулювання мікрокредитування - це  можливість дати клієнтам безпечний сервіс, який відповідає останнім тенденціям, і величезний крок у розвитку економічної екосистеми України. Ініціатива Нацбанку передбачає серйозні трансформації сфери мікрокредитування, які покликані вирівняти гравців ринку в правах і обов'язках, сформувати цивілізовані методи врегулювання простроченої заборгованості та підвищити рівень відповідальності гравців ринку перед клієнтами і Регулятором. Стратегічні напрямки розвитку ринку МФО - це прозорість бізнесу, спрощення доступу до інвестиційного капіталу, сервісне задоволення потреб споживачів у якісних та доступних фінансових послугах, розвиток технологічних рішень для клієнтів,  кібербезпека та захист персональних даних", - упевнений директор MyCredit Дмитро Стензя.

 

Отправить:
Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Популярне