RU
Про новини компаній
16.04.2020, 10:00

Як контролювати співробітників на удальонці - досвід Михайла Яхимовича

Як контролювати співробітників на удальонці - досвід Михайла Яхимовича - Фото

Інтерв'ю c Михайлом Яхимовичем, українським підприємцем і винахідником, творцем ПО Mirobase

Михайло, добрий день! Провідні ділові видання пишуть, що з початком карантину піднявся попит на програми контролю віддалених співробітників. Наприклад, видання Bloomberg пише (https://www.bloomberg.com/news/features/2020-03-27/bosses-panic-buy-spy-software-to-keep-tabs-on-remote-workers), що поки люди в паніці купують туалетний папір, керівники підприємств купували програми моніторингу персоналу. Чи відчули ви збільшення попиту?

- Навіть без карантину в світі спостерігалося постійне збільшення кількості співробітників, не прив'язаних до офісу. У нових умовах це відбувається скоріше, так як ламається бар'єр невпевненості, що віддалена робота буде настільки ж ефективна, як і офісна.

Ще один фактор - безпека інформації, якою люди тепер обмінюються у відкритих мережах. З відходом бізнесу в онлайн, активізувалася кіберзлочинність, і витоки інформації ведуть до прямих втрат. Зараз серйозного збитку завдано компанії Zoom через витоки відеозаписів конференцій їхніх клієнтів.

Бізнес почав відчувати вплив пандемії і пов'язану з нею економічна кризу і керівники роблять вірні кроки - диверсифікують ризики. За три тижні інтерес до нашого продукту Mirobase збільшився на порядок. Така ж ситуація відбувається і в більшому масштабі-держави збільшують контроль за громадянами для запобігання краху систем охорони здоров'я - стежать за зараженими, обмежують переміщення. Бізнес теж знаходиться в стресі і прямо зараз йому потрібно більше контролю над ситуацією всередині компанії, особливо коли частина співробітників працює віддалено.

Яким чином ведеться моніторинг віддалених користувачів?

Якщо робота ведеться на ПК підприємства, то системний адміністратор налаштовує віддалений доступ. У разі, коли ПК домашній, особистий, необхідно щоб особиста інформація не потрапляла під робочий облік. У Mirobase це вирішується передачею контролю за моніторингом користувачеві. Він сам включає його в робочі години, і вимикає в неробочі.

 Є багато скарг від знаходяться на вимушеному карантині людей, що працювати з дому складніше, так як багато відволікаючих чинників

- Багато вперше стикаються з віддаленою роботою і ще не встигли створити для себе «зону комфорту», ​​що вимагає певних зусиль і домовленостей. Але для величезної кількості фрілансерів це звична ситуація. Також фрілансерам добре знайома практика моніторингу їх дій замовником, коли вони вмикають і вимикають запис робочого часу, так як часто оплата погодинна. Думаю, з часом віддалена робота стане звичайною практикою для більшості офісних співробітників.

 Як законодавство регулює питання моніторингу співробітників?

В Україні в питанні моніторингу - найжорсткіше законодавство в світі. З 2016 його додатково посилили і в 2017 році було безліч атак на it-бізнес з боку контролюючих органів, що супроводжувалися кримінальними справами і взаємними звинуваченнями. Про це йшлося з трибуни парламенту, було знято розслідування в програмі Бігуса.  Все закінчилося відносним миром в 2018 році - звинувачення були зняті, керівник департаменту СБУ, який ініціював ці справи, втратив свою посаду. Але законодавство не змінилося - тепер ПО для моніторингу повинно пройти обов'язкову експертизу в Інституті спеціальної техніки та судових експертиз СБУ. Також, потрібен сертифікат Держспецзв'язку.

Наш продукт пройшов усі необхідні експертизи, сертифікати можна знайти у нас на сайті mirobase.com Ми працюємо в правовому полі і закликаємо всі компанії це робити, адже якщо ви за допомогою нелегальної програми отримаєте якісь дані про зловмисника у вас в компанії, то він зможе подати на вас до суду і вам доведеться відповідати за незаконне застосування технічних засобів. Це дуже неприємна ситуація.

Багатьом співробітникам ідея моніторингу своїх дій не подобається. Ідея Великого Брата, який контролює людей, завжди лякає. Чи виправдано це?

Лякати може вторгнення в приватне життя, це неприйнятно. Але ті ж самі люди, яким не подобається моніторинг, найчастіше задоволені, коли спілкування з співробітниками поліції ведеться під відеозапис або коли є можливість апелювати до служби підтримки сервісів, посилаючись на записану телефонну розмову. З точки зору бізнесу питання ставиться про ефективність. Якщо за допомогою моніторингу можна контролювати процеси і збільшувати ефективність компанії, підбираючи найкращі кадри, то це виправдано. Управління - це послідовність рішень, прийнятих керівником. Чим більше у нього достовірних даних, на які він може спиратися, тим краще його управлінські рішення і ефективніше бізнес в цілому. А ефективний бізнес дає економічне зростання, створює робочі місця, платить податки. Тому ми вважаємо, що наша діяльність приносить суспільству користь. Важливо, щоб керівники доносили цей сенс до співробітників і підвищували їх усвідомлений підхід до своєї роботи.

Але якщо дати можливість співробітникові вибирати, чи перебуває під моніторингом чи ні, більшість, швидше за все, відмовиться?

Існує певний конфлікт інтересів між роботодавцем і найманим співробітником. Співробітники завжди будуть намагатися працювати менше, а отримувати більше і це всім зрозуміло. Але роботодавець несе набагато серйозніші ризики, і йому потрібні інструменти для управління цими ризиками.

Часто співробітники, що працюють на ПК підприємства, знаходяться в ілюзії, що за їх роботою не можна простежити. В мережі підприємства завжди є адміністратори, які без будь-якого додаткового ПЗ можуть дізнатися, чим займається співробітник, на які сайти заходить і які файли зберігає. Треба враховувати, що мова йде про величезні масивах даних. Якщо у вас 100 комп'ютерів, то за робочий день збереться 800 годин матеріалу, який ніхто ніколи не перегляне. Mirobase за допомогою складних алгоритмів визначає нетипову поведінку - наприклад, коли співробітник раптово намагається скопіювати файл з конфіденційною інформацією, з яким він раніше не працював, або проводить весь робочий день в соціальних мережах, а не як зазвичай, коли він там буває 40-50 хвилин . Результатом є звіти зі статистикою, графіки обліку робочого часу, відомості про інциденти інформаційної безпеки.

Але неможливо ж 100% робочого часу ні на що не відволікатися?

Звичайно, в середньому співробітник ефективно трудиться близько 60% робочого часу. Це фізіологія, адже люди не роботи. Але якщо людина працює 20-30% від оплачуваної часу, це сигнал про те, що щось не так.

Чи можна сказати, що ви дієте в інтересах власників і керівників, ставлячи їх інтереси вище, ніж інтереси найманих працівників?

Співробітникові може що завгодно не сподобатися, і він завтра звільниться і все, або, наприклад, за невелику надбавку до зарплати піде працювати до конкурента. Або може продати йому базу даних. Це все дуже серйозні втрати і багато бізнесів можуть не пережити такі інциденти. Власник працює не 40 годин на тиждень, а іноді 100-120 годин на тиждень, він створює складні структури, працює з позиковими грошима та стикається з щоденними ринковими загрозами. Коли ви читаєте, що боси почали купувати програми для моніторингу, то повірте, це не через те, що вони стали відчувати раптовий інтерес до приватного життя співробітників. Вони ведуть бізнес в складний умовах. Можна порівняти це з лікарем, який рятує пацієнта із загостренням, і йому для цього потрібно отримати масу інформації про поточний стан пацієнта - пульс, тиск, лабораторна діагностика і т.д. Те ж саме робить керівник, коли йому потрібно врятувати бізнес в кризових умовах - йому потрібно більше даних. 95% тестувань нашого продукту закінчується покупкою, так як отримана статистика буквально відкриває власникам очі на речі, про які вони могли тільки здогадуватися.

 Чому ПО для моніторингу називають шпигунським?

Взагалі це журналістський штамп. Історії про що-завгодно шпигунське завжди викликають інтерес, і стаття про шпигунів поб'є за популярністю статтю про нелегкі будні завідувачів складом. Шпигунські програми дозволяють таємно проникати на чужий комп'ютер і таємно добувати інформацію, але в легальних програмах для моніторингу дій користувачів такого функціоналу немає. Встановити програму може тільки адміністратор мережі підприємства на комп'ютери, що належать підприємству. У середовищі фахівців з кібербезпеки такий клас програм називається User Behaviour Analytics (UBA) - Аналіз поведінки користувача. Популярність ці додатки придбали після історії з Едвардом Сноуденом, який зміг забрати величезний обсяг інформації з самого захищеного, з технічної точки зору, об'єкта - Агентства Національної Безпеки. Якби там була система UBA, то він би просто не зміг скопіювати дані на свій комп'ютер, залишаючись непоміченим. Зараз застосування таких програм -звичайна світова практика бізнесу. Один з лідерів ринку моніторингу - американська компанія ObserveIT має контракти з найбільшими корпораціями, такими як Coca Cola, Morgan Stanley, Vodafone, Starbucks і т.д

 Як ви вважаєте, Mirobase краще, ніж ObserveIT?

Мені приємно думати, що так, ми краще. У нас є весь той же функціонал, плюс деякі можливості яких у них немає, наприклад, розпізнавання обличчя. У нас є унікальні функції, яких немає ні в яких інших продуктів, такі як розпізнавання унікального клавіатурного почерку. Ну і звичайно ж, як український продукт, ми набагато дешевше на нашому рідному ринку, ніж американські виробники.

Багато компаній роблять спецпропозиції на час карантину, наскільки я знаю, така пропозиція є і у вас

Так, на час карантину ми даємо будь-якої української компанії наш продукт безкоштовно. Як я вже говорив, ми бачимо своїм завданням зміцнення економіки і в наш непростий час ми б хотіли підтримати українські компанії і дати їм інструмент для збереження та збільшення їх ефективності.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Отправить:
Популярне