RU
Про новини компаній
26.02.2021, 10:57

Уроки фізкультури: історії про вчителів, що змінюють уявлення про навчання

Уроки фізкультури: історії про вчителів, що змінюють уявлення про навчання - Фото

Продовжуємо розповідати про вчителів фізичної культури, які вміють закохати у свій предмет і мотивують дітей займатися спортом

Вони — переможці Конкурсу проєктів учителів-новаторів, організованого міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation.

Часто уроки фізкультури асоціюються з одноманітними вправами або ж просто сидінням на лавці завдяки довідці, що звільняє від занять. На щастя, ситуація в українських школах змінюється на краще.

Член журі Конкурсу проєктів учителів-новаторів Людмила Михно, заслужений учитель України і кандидат наук із фізичної культури і спорту, розповідає: кількість та сучасність ідей, які були подані на Конкурс, вражає. Учителі використовують на уроках скейти і TRX-петлі, фітболи та нестандартний інвентар, який виготовляють самі.

"Участь у конкурсах професійної майстерності дає учителю можливість розвиватися. Коли вчитель працює над собою, шукає нові ідеї, спілкується з колегами, він піднімається на новий рівень професіоналізму і стає кращою версією себе. Тому це потрібно не тільки учням, це потрібно і самим вчителям".

Усього в рамках Конкурсу відзначили грантами 25 талановитих педагогів. Цей матеріал — про трьох із них.

Дмитро Лазебний-Чоловський, Київ

Дмитро Лазебний-Чоловський працює у ЗОШ №216 міста Києва. Вчителює 11 років: розпочав кар’єру ще під час навчання у магістратурі. Каже, що у роботі вчителя найбільше цінує творчу складову: пошук нових підходів та методів викладання, які подобаються дітям. Робота, подана на Конкурс, стосувалася фізичного виховання в умовах дистанційного навчання. На початку карантину Дмитро знімав для учнів відеоблог зі своєї домівки: не лише із записами вправ, але й розповідаючи історію спорту. Домашнім завданням  радив перегляд фільмів і просив записати відео виконання учнями нескладних вправ. За півроку дистанційного навчання уроки еволюціонували: тепер зйомка вийшла на якісно новий рівень і проходить у спортивній залі школи. Також Дмитро цікавиться питаннями інклюзії: раніше вже працював у інших проєктах із дітьми з розладами аутичного спектру. 

Дмитро грає у київській команді з флорболу і співпрацює з Українською федерацією флорболу, яка підтримує інклюзивні змагання як форму соціалізації дітей з інвалідністю. Зараз працює над організацією вебінарів, які допоможуть розвивати інклюзивний напрям навчання: планує ділитися власним досвідом і розповідати вчителям, як можна імплементувати флорбол у шкільні уроки, щоб зробити їх цікавішими. Дмитро бере участь і в інших проєктах Parimatch Foundation: координує і виступає експертом у навчанні тренерів та запуску інклюзивних тренувань із флорболу у рамках всеукраїнської програми фонду "Так, я можу!".

"У роботі вчителя найголовніше — любити дітей і не входити в колію. Кожен учитель через деякий час входить у колію і починає працювати наче по накатаній. А важливо мати творче натхнення, щоб постійно експериментувати і не бути одноманітним. І тоді робота приносить саме задоволення".

Отримані за перемогу в Конкурсі призові кошти витратив на закупівлю шкільного інвентарю, щоб залучати учнів до нових видів спорту. 

"Потрібно відійти від стереотипів, що вчитель фізкультури ходить у розтягнутих "трєніках" і випиває у підсобці з трудовиком. Ми не фізруки, ми — вчителі!".

Дмитро каже: подібні конкурси проєктів цінні передусім можливістю поділитися власними напрацюваннями з колегами і є в цьому плані набагато ефективнішими за паперові педагогічні журнали. Каже, що вчителям у Києві набагато легше бути прогресивними, але завдяки онлайну можна поширювати інновації у регіонах. І подібних онлайн-платформ для вчителів, де можна знайомитися і ділитися досвідом, досі не так уже й багато. 

Вікторія Михайлова, Дніпро

Ще одна переможниця Конкурсу проєктів учителів-новаторів Вікторія Михайлова зізнається: взагалі не планувала брати участь у Конкурсі через напружений період на роботі та брак вільного часу. Але змотивував чоловік — теж учитель фізичної культури.

Вікторія Михайлова працює у ліцеї № 142 імені П'єра де Кубертена міста Дніпра і є координаторкою міжнародного проєкту Coubertin School Ukraine. 

Визнає: попри те, що з усіх сторін говорять про необхідність виховання всебічно розвиненої особистості, уроки фізичної культури недооцінюють як батьки, так і колеги-вчителі та високопосадовці. Та й самі вчителі фізкультури на початку роботи не завжди мають уявлення, у чому полягає  робота вчителя. Вікторія Михайлова часто спілкується з міжнародними колегами і переконана, що нетворкінг та обмін досвідом надзвичайно важливі у роботі. Їй би хотілося, щоб в Україні фахівці, які працюють з дітьми — тренери та вчителі, — обмінювалися знаннями та напрацюваннями і доброчесно використовували досвід колег, примножуючи результати.

 "Молодим спеціалістам часто здається, що вчителям фізичної культури не потрібно особливо викладатися. Але з часом усвідомлюють, що це постійна робота над собою, самоаналіз та самовдосконалення. Проте, навіть коли з’являється це усвідомлення, не кожному вдається його реалізувати".

Конкурсу від Parimatch Foundation Вікторія  вдячна за те, що мала можливість поділитися з колегами напрацюваннями та радіє, що її матеріали отримали високу оцінку журі, адже від такого результату посилюється мотивація до подальшої роботи. Такі конкурси необхідні для вчителів фізкультури як ковток свіжого повітря.

 Отримані за перемогу в Конкурсі призові кошти спрямувала на здійснення давньої мрії — придбання якісної фото- та відеотехніки, брак якої істотно відчувався у роботі. 

Богдан Гореленко, Кропивницький

Богдан Гореленко викладає фізичну культуру в Кропивницькому навчально-реабілітаційному центрі. Уже 18 років він працює з дітьми з вадами слуху: для цього вивчив жестову мову. Є одночасно і класним керівником, тож проводить із дітьми дуже багато часу, організовує позакласні заходи та навіть туристичні походи. 

Серед його учнів — чемпіони України, призери та чемпіони дефлімпійських ігор, бо з цим учителем просидіти весь урок на лавці не вийде.

"Моя ціль — щоб усі діти займалися у спортивних секціях, бо це їхнє майбутнє. Людям з інвалідністю роботу знайти непросто. Завдяки спорту вони досягають успіху, заробляють кошти і будують власне майбутнє".

Конкурсу від Parimatch Foundation Богдан вдячний передусім за можливість попрацювати над собою, прокачати навички самопрезентації і обмінятися напрацюваннями з колегами. Саме такого живого спілкування найбільше бракує педагогам, яким частіше доводиться спілкуватися жестовою мовою. До участі в цьому проєкті Богдан не ділився своїми напрацюваннями з педагогами, але тепер бачить, що його досвід цінний для інших. А отриманий грант витратив на покупку нового інвентарю для лікувальної фізкультури та спеціалізованого інвентарю для дітей з аутизмом. 

Робота над іміджем уроків фізкультури триватиме далі 

Конкурс проєктів учителів-новаторів — лише одна з численних ініціатив Parimatch Foundation, спрямованих на популяризацію фізичної активності та спорту. Тут переконані: фізична культура — надзвичайно важливий предмет, який розвиває не лише здоров’я, але й софт скіли.

"Фізкультура — це про лідерство, дисципліну, вміння працювати в команді. На жаль, мало хто розуміє, що ті самі командні ігри — це не просто розвага і задоволення, а й формування системи цінностей та набуття нових навичок, які знадобляться і в особистому житті, і в роботі. 

Конкурсом грантів ми хотіли висловити подяку вчителям фізичної культури, які попри всі труднощі продовжують розвивати дітей і сам предмет. Нам було важливо показати викладачам, що їхня робота важлива, а їх можуть підтримати і заохотити, допомогти втілити їхні ідеї в життя, надати майданчик для обміну досвідом і знаннями", — ділиться Катерина Білоруська, президент міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation і член журі Конкурсу.

Це був другий матеріал спецпроєкту про вчителів фізичної культури, які змінюють уявлення про шкільні уроки. Підписуйтеся на сторінку Parimatch Foundation, щоб дізнаватися про нові ініціативи в галузі популяризації спорту. 

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Отправить:
Популярне