RU
Про новини компаній
05.05.2020, 12:14

"У підприємця повинна бути мрія". Кому інвестори готові давати гроші в IT

"У підприємця повинна бути мрія". Кому інвестори готові давати гроші в IT - Фото
Фото - Артур Асатридис

Інтерв'ю з інвестором, СЕО компаній UpGames і Asatria Артуром Асатрідісом

Україна, як країна, активно бореться за те, щоб стати привабливою для інвесторів, мріючи усунути всі фактори, що відлякують людей з грошима. У той же час, в деяких окремо взятих українських галузях все інакше. Наприклад, наша IT-галузь вже є інвестиційно привабливою. І ця привабливість тільки зростає.

Які компанії цікаві інвесторам? І які засновники компаній?

Про це ми поговорили з Артуром Асатрідісом, інвестором, серійним підприємцем, CEO компаній UpGames і Asatria, яка спеціалізується на управлінні IT-активами в Східній Європі (Лондон).

- Як ви прийшли до інвестиційного менеджменту і чому?

- Вся моя кар'єра - це створення компаній, які задавали тренди. Тобто, я або працював в цих компаніях і спостерігав, яке мислення в них домінує, або створював ці компанії. Бачачи, як працюють інвестфонди і як працюють прогресивно мислячі компанії, я відкрив нову для себе історію: коли шлях твоїх колег до мрії, енергія від їх руху і результат йдуть попереду фінансових вигод. Безперечно, фінансова вигода теж важлива, але є щось більше. Мене надихнуло те, що я можу давати людям можливість втілювати їхні мрії.

Моя еволюція з найманого топ-менеджера компанії в засновника власної компанії привела до розуміння, що у мене накопичилося достатньо досвіду і знань, щоб це масштабувати. Сьогодні я бачу, що IT-сектор здійснює найяскравіші, найпотрібніші для людства трансформації і я вибираю інвестувати в нього, тому що він найдинамічніший.

- Опишіть портрет підприємця, який цікавий інвестору і який здатний розвивати свою галузь так, щоб робити щось більше, ніж просто заробляти гроші.

- Перше, що повинно бути у такого підприємця - візія, горизонт, з яким він іде, велика мрія. Важливо розуміти: ця мрія від серця або просто велика мета, амбіція з голови.

Друге - відповідь на питання «для чого ти це робиш?», Тобто місія. Якщо вона наповнена енергією створення чогось зручного для людства, чогось, що змінить життя на краще, десь емоційна, романтична, ось тоді це дійсно захоплює, і видно, що ця місія йде від серця.   

Третє - професійні навички. Наскільки стратегічно і тактично він може розкласти шлях до цієї місії. Чи здатен він розкласти цей шлях по етапах або це просто фантазії? Звичайно, ми живемо в VUCA-світі (ред.- англомовна абревіатура від слів volatility - нестабільність, uncertainty - невизначеність, complexity - складність і ambiguilty - неоднозначність, двозначність) і, здається, що це багато ускладнює. Але, якщо людина точно знає, яка в нього мрія, він повинен мати відповідь, як він хоче до неї прийти. Багато людей не мають цієї відповіді.

І четверте - яку команду цей підприємець хоче створити, з якими цінностями. Наскільки його місія буде інтегрована в те, що він буде робити коженого дня, як він буде її транслювати співробітникам.

- Чи має для вас значення бізнес-модель IT-компанії? Інвестор вкладеться швидше в продуктову або аутсорс-компанію?

- Є інвестори, які принципово не будуть інвестувати в аутсорс, - тільки в продуктові компанії. Кожен вибирає свою нішу і тут не можна сказати, що щось правильніше, щось вигідніше.

Особисто я нічого не маю проти аутсорс-моделі. Запит на такий сервіс буде завжди. Тому що будь-якій компанії, яка хоче швидко масштабуватися, вигідніше віддати частину роботи на аутсорс на ранніх етапах.

У будь-якому випадку, вкладаючи гроші в IT-компанію, інвестор завжди дивиться, хто засновник, як він мислить, які у нього цінності і місія.

- Тобто ви, як інвестор, починаєте розмову з засновником компанії з оцінювання його як людини?

- Це другий етап. Перший етап - це, образно кажучи, скринінг компанії. Він потрібен для розуміння, чи є сенс взагалі розмовляти з засновником компанії.

Наприклад, якщо я дізнаюся, що чоловік п'ять років працює на ринку і у нього 2-3 клієнта, яких він обслуговує всі ці п'ять років поспіль, - тобто він не диверсифікував свій бізнес за ці роки, - то нам немає сенсу починати діалог. Ні в якому разі не засуджую таку людину, - у неї можуть бути цілком переконливі причини так працювати і він може бути щасливий. Хтось володіє одним рестораном все життя і у нього все чудово. Хіба можна про таку людину сказати, що вона не амбітна? Це щаслива людина. Але нам такі компанії не підходять.  

Якщо ж компанія динамічно розвивається, йде до своєї мрії, змінює світ якимось чином, є двигуном у своїй певній ніші, я розумію, що переді мною людина з місією, цінностями, стратегічним мисленням, можливо навіть з екстраординарним, яке виділяє її серед конкурентів в ніші. Така людина вже викликає інвестиційний інтерес.

- Як інвестор, знайомий зі специфікою IT-компаній зсередини, скажіть, які їхні найбільш часті і типові помилки?

- По-перше, ми всі робимо помилки. Але є одна груба, яка навіть не помилка, а прояв образу мислення засновника компанії. Це, коли він відноситься до своїх співробітників, як до одноразового ресурсу. Тобто, сьогодні він його придбав, завтра він його викинув. Найбільш чітко це проявляється в кризовий час. Взагалі, криза - це дзеркало кожного засновника. Тобто, якщо в "мирний" час він заявляє, що у нього в компанії такі-то цінності, але під час кризи забуває про них - це вирок. 

Я вважаю, якою б не була бізнес-модель, потрібно ставитися до людей так, як ти б хотів, щоб ставилися до тебе. Не всі засновники це розуміють.

- Хочете сказати, що текучка кадрів в компанії - це індикатор сумлінності власника?

- Так, це дзеркало її засновника, показник, що він із себе представляє взагалі. Якщо з компанії тікають люди, то вони йдуть конкретно від її засновника/CEO. Будь то в продуктовій компанії або в аутсорсинговій, в IT-секторі або в перукарні, - причина звільнень людей завжди одна.

- Цей принцип працює в маленьких компаніях з корпоративною культурою сімейного типу. Але в компаніях, де штати людей від 1000 чоловік і вище, його неможливо зберегти. Так?

- Я працював в компанії, в якій налічувалося 1500 чоловік і звідки люди взагалі не звільнялися. Просто у засновника є одна важлива філософія - що в кожній людині є талант і роботодавець повинен допомогти його реалізувати. Він відмінно доніс її кожному співробітнику.

У моїй компанії, наприклад, працює система легкого входу і виходу. Запити у всіх індивідуальні: ти можеш прийти в кампанію і з часом зрозуміти, що не можеш «розпакувати» і втілити в ній свою мрію в реальність. Це, часом, навіть технічно неможливо: технології немає, ринку не існує. Тоді ми робимо все, щоб дати цьому співробітнику можливість здійснити мрію в іншій компанії, в іншому середовищі. Завжди є можливість інших перспектив.

- Значить, якщо топ-менеджмент не цінує свою команду і не прагне якось змінити світ на краще, то до інвестора йти сенсу немає?

- Так, вірно.

- Чого ви особисто чекаєте від своєї інвестиційної діяльності в IT-індустрії?

- Я хочу, щоб мрії людей втілювалися в реальність. Можете мені сказати: «Слухай, ти говориш не як інвестор, а як письменник!». Але саме так і мислить інвестор.

Уявімо, що приходить до мене засновник IT-аутсорсингової компанії. Я дивлюся на нього, питаю про його мрії, і тоді з'являється енергія дати йому все необхідне, в тому числі і нематеріальне: знання, контакти, підходи, досвід, - все, чого йому не вистачає для досягнення мрій.

Якщо він цю мрію досягає, вигоду отримують всі - він сам, суспільство, інвестор. Це win-win. Повернення інвестицій в такому випадку апріорі відбудеться. Без мрії все якось інакше, не так масштабно.

- А чи є якісь особливо цікаві для вас спеціалізації або напрямки роботи IT-компаній?

- Я себе не обмежую. Рамки зменшують можливості пошуку таких ось прогресивно мислячих підприємців. Наведу приклад. Мій син, навчаючись в школі онлайн зараз в карантин, попросив мене на днях "зробити щось з цією школою", тому що "бісить ця стара система". І, хоча я раніше не думав про IT-проекти в освітньому секторі, то зараз, можливо, почну.

- А що б ви говорили інвестору на місці IT-підприємця?

- Я б однозначно був чесним, відкритим і з самого початку будував би довірчі відносини. Тому що неготовність викласти на стіл свої уразливості ні до чого не приведе. При самопрезентації не можна говорити того, що є неправдою.

Ще б я показав зацікавленість у розвитку. Тобто, бажання отримувати більше, ніж гроші. Напевно, це ключове.

Для інвестора дати фінансування - це лише галочка. Тому в Asatria ми прагнемо бути більше, ніж smart money. Ми даємо, крім грошей, простір для розвитку і творчості. В результаті мені, як інвестору, хочеться, щоб відбувався мережевий ефект. Тобто, кожен новий проект, в який ми інвестуємо, посилював би наші інші проекти і всі від цього вигравали.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Отправить:
Популярне