RU
Про новини компаній
02.04.2020, 10:14

Степан Крулько: Жити з раком можна буде довгі роки

Степан Крулько: Жити з раком можна буде довгі роки - Фото
Степан Крулько — клинический онколог, известный в Европе и в Украине специалист, главный врач TomoClinic

Головний лікар TomoClinic Степан Крулько розповів, де і як розгортаються основні бої проти раку та чому на допомогу класичним методам приходять нові

Степан Іванович, напевно, більшість людей у світі чекають універсальних ліків від раку. На дослідження і розробки нових препаратів розвинені країни витрачають мільярди доларів. Що думаєте ви, головний лікар одного з найбільших і відомих онкологічних центрів України? Які у нас всіх перспективи? Можете чимось порадувати?

Давайте почнемо з правди. Порадувати теж є чим, і про перспективи поговоримо. А правда полягає в тому, що онкологічні захворювання залишаються поки однією з головних загроз здоров'ю і, за даними ВООЗ, стабільно тримаються в п'ятірці найбільш поширених причин людської смертності.

Статистика невблаганна: протягом життя у кожного четвертого з нас буде виявлено злоякісне новоутворення. Це означає, що рано чи пізно з раком зіткнеться буквально кожен, — якщо не особисто, то через когось у своєму найближчому оточенні. І, швидше за все, рак ніколи не перетвориться в повністю виліковну хворобу. Однак є і хороша новина — категорію смертельних він вже починає покидати.

Світові експерти впевнені, що одного разу рак перейде в категорію хвороб, з якими людина зможе жити не менше, аніж без них. І цей день все ближче, а в ряді випадків такого успіху нам вдається домогтися вже сьогодні.

Про успіхи розкажіть докладніше. Це дуже важливо.

Значні досягнення в онкології очевидні, навіть якщо просто озирнутися на пару десятиліть назад. За період з 1991 по 2010 роки показники смертності від злоякісних новоутворень знизилися в цілому на 20%. Так сталося завдяки прогресу за всіма основними напрямками. Думаю, вони багатьом відомі — хірургічне втручання, променева терапія і лікарська терапія, яка об'єднує в собі групу різних методів. Як правило, для ефективного лікування потрібний комплекс різних форм впливу. Однак, незважаючи на значний прогрес і вражаючі нововведення (наприклад, такі як робот-асистована хірургія), в цих областях вже навряд чи можливі несподівані великі прориви. І, головне, такі методи добре працюють тільки в тих випадках, коли пухлина ще не дала метастазів — тобто далеко не завжди.

А якщо хвороба вже запущена і є метастази? Адже не секрет, що це не рідкісна в онкології ситуація, особливо для нашої країни.

В Україні питання, звичайно, стоїть дуже гостро, але така проблема є в усьому світі. Саме тому основні «бої» за нові досягнення сьогодні розгортаються в сфері лікарської терапії. В області розробки протипухлинних препаратів ми вступаємо в фазу надзвичайно інтенсивного розвитку. В онкології з'являється більше нових потужних ліків, ніж в будь-якій іншій терапевтичній області. Очевидно, що рак — дуже «гаряча» тема для всіх, хто займається розробкою препаратів. Це і найбільші фармацевтичні концерни, і багато дрібних гравців. Ось чому наші знання множаться дуже швидко.

Знакові досягнення в цій галузі представляє багато провідних експертів на міжнародних конгресах, і наша увага звернена на один із значущих проривів останніх років — імунотерапію.

Про імунотерапію багато чули, але толком ніхто нічого не знає. Поясніть простими словами суть методу.

Головна перевага будь-якої лікарської терапії в онкології — системний підхід. Це означає, що така терапія може впливати на всі ракові клітини в організмі, незалежно від того, де розташована сама пухлина. Характер впливу може бути різним. Традиційно під лікарськими методами боротьби з раком мається на увазі в першу чергу хіміотерапія, яка руйнівно впливає на пухлинні клітини. Тобто «хімія» підходить до проблеми злоякісних новоутворень з тієї ж сторони, що і хірургія з радіотерапією: є пухлина — потрібно її знищити.

Такі методи дуже ефективні. Наприклад, променева терапія в нашому центрі TomoClinic — найкраща в Україні і одна з кращих в Європі завдяки оснащенню і високій кваліфікації фахівців. Клініка обладнана новітнім лінійним прискорювачем Elekta Synergy® і унікальною для України системою ТomoTherapy. Також діє сучасне комфортне відділення хіміотерапії, яке очолюють дуже досвідчені лікарі. Хіміотерапію ми проводимо за світовими протоколами. Однак ці методи — сьогодні не єдино можливий варіант рішення.

Ми також застосовуємо іммуноонкологію, яка діє по-іншому, підходить з протилежного боку — не нападу безпосередньо на «ворога», а мобілізації своїх «союзників». Це абсолютно новий напрямок, який заявив про себе лише в останні 15 років. І за такий короткий термін вдалося домогтися значних успіхів.

З ворогом зрозуміло. А хто виступає в ролі союзника?

Власна імунна система людини. Справа в тому, що онкологічні захворювання пов'язані з порушенням її роботи. Простими словами, наша імунна система здійснює «нагляд» за онкогенними вірусами або аномальними клітинами. Саме вона в першу чергу повинна захищати свого носія від різних захворювань. А проблема в тому, що їй не так-то просто розпізнати онкологічні клітини як небажані і шкідливі. Але їй можна в цьому допомогти. Імунологічні препарати як раз і покликані посилити її природну здатність боротися з пухлиною.

Адже механізм такої боротьби спочатку закладений в організмі, і ідея якраз полягає в тому, щоб підняти імунну систему цю на «війну». Спеціальні потужні препарати допомагають їй відстежувати всі речовини, присутні в організмі в нормі, і тоді імунна система реагує на появу «непроханих гостей», б'є на сполох і атакує їх.

Тобто, на відміну від класичних методів лікування, імунотерапія спрямована на відновлення здатності імунної системи організму боротися із захворюванням?

Так! Мета імунотерапії — допомога імунній системі в подоланні перешкод для розпізнавання ракових клітин і, як наслідок, пригнічення росту пухлини. Саме в такому напрямку вона розвивається в останні роки: важливо придушити злоякісний процес і отримати протипухлинну імунну відповідь організму.

Що чекає нас у майбутньому? Чи можлива повна перемога над раком? Чи є надія на універсальні ліки?

Говорити про перемогу над раком поки зарано. Онкологічні захворювання, як вчені розуміють їх сьогодні, навряд чи зможуть назавжди залишитися в минулому, подібно віспі або чумі. Це суперечить самій їхній природі: злоякісні клітини мутують і пристосовуються, а значить, отримання якоїсь фінальної версії універсальних ліків навряд чи можливо. Що цілком реально, так це перехід раку в категорію хвороб, з якими можна жити довго і цілком повноцінно, вчасно коригуючи терапію.

Адже хворі на діабет також потребують постійного контролю і прийому лікарських препаратів. Їх хвороба невиліковна, але при правильному підході не заважає жити і будувати плани на майбутнє. На такий результат для онкологічних пацієнтів сьогодні сподіваються провідні світові фахівці.

Дана Гольденберг

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Отправить: