RU
Про новини компаній
23.12.2020, 11:54

Кому вигідне скасування закону про систему гарантування – роз'яснює Віктор Таран

Кому вигідне скасування закону про систему гарантування – роз

При негативному рішенні КСУ під ударом опиниться не лише довіра громадян до банківської системи, а й співробітництво України з міжнародними партнерами

Незабаром гарантування своїх коштів можуть отримати не лише вкладники банків, а й клієнти небанківських установ. А сама гарантована сума наступного року може бути підвищена у два рази. Однак, це можливо лише у тому разі, якщо закон про систему гарантування вкладів не буде визнано неконституційним.

Цими днями Фонд гарантування озвучив свої плани на наступний рік, зокрема, повідомив, що до системи гарантування приєднаються "Ощадбанк" та небанківські установи, які мають право залучати вклади від населення. Тобто, гарантії Фонду поширюватимуться уже не лише на банки, а й на кредитні спілки, у яких на сьогодні українці тримають депозитів майже на півтора мільярда грн. Крім того, розглядається можливість поширення гарантій на внески до лайфових страховиків.

У Фонді кажуть, що вся підготовча робота уже проведена, необхідне лише відповідне законодавче рішення.

Крім того, у 2021 р. Фонд обіцяє почати підвищення гарантованої суми. "Наступне підвищення плануємо зробити вже у першому кварталі 2021 року і збільшити вдвічі — до 400 тисяч гривень суму відшкодування для однієї особи. Наступний крок плануємо 600 тисяч, а взагалі наша мета – це досягнення загального європейського рівня у 100 тисяч євро" – повідомила заступниця директора-розпорядника ФГВФО Ольга Білай. Для цього парламент має внести зміни в законодавство, якими закріпить реструктуризацію боргів Фонду перед державою. Це дасть змогу погашати позики, взяті свого часу Фондом у держави на виплату гарантованих сум за рахунок стягнення боргів з колишніх власників та інших причетних до доведення банків до банкрутства (на сьогодні Фонд уже погасив більше половини отриманих коштів, повністю розрахувався НБУ і загалом сплатив за своїми кредитними зобов’язаннями 43 млрд грн).

Однак, ключі від реалізації цих планів, як не дивно, не лише у парламенті. Вони – у Конституційному суді, який з літа розглядає питання про конституційність Закону про систему гарантування вкладів. Загроза навіть масштабніша, ніж здається на перший погляд. У разі негативного рішення КСУ щодо закону під ударом опиниться не лише довіра громадян до банківської системи, а й співпраця України з міжнародними партнерами. У тому числі з МВФ, з яким у України і зараз не безхмарні відносини. А це може означати – знову зміна курсу у бік Росії.

Нагадаємо, КС повернувся до розгляду Закону про систему гарантування вкладів фізичних осіб після чотирирічної паузи – незабаром після того, як парламент вніс до цього закону зміни, що унеможливлюють повернення збанкрутілих банків їхнім колишнім власникам, і майже одразу після ухвалення "антиколомойського" закону, який теж містить такі норми, і який, до речі, також розглядається КС на (не)конституційність.

Цей збіг не такий уже й дивний, якщо проаналізувати, хто виграє від можливого рішення КС. Єдиними бенефіціарами стануть колишні власники збанкрутілих банків, проти яких Фонд веде позови в Україні майже на 100 млрд грн і вже розпочав роботу в іноземних юрисдикціях. Для екс-власників таке рішення КС – це можливість уникнути покарання і навіть повернутись на банківський ринок. Адже зараз законодавство не дозволяє особам, причетним до банкрутства банків, повертатися у фінансову систему як власники чи як менеджери компаній. Скасування ж закону дозволить їм відбілити свою репутацію і повернутись на ринок.

"Це намагання окремих фінансових структур, які стоять за цим позовом, рейдернути державну інституцію з тим, аби у неправомірний, позасудовий спосіб перерозподілити кошти, які належать кожному громадянину України, на свою користь. На жаль, в умовах недосконалої судової системи, недосконалого законодавства, я переживаю, що рішення може бути не на користь народу України" – каже політолог Віктор Таран в ефірі каналу News One.

Нагадаємо, 3 листопада Конституційний суд планував провести фінальне закрите засідання щодо конституційності Закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", однак справу зняли з порядку денного. Нове засідання поки не призначено.

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Отправить:
Теги: ФГВФО
Популярне