RU
Про новини компаній
30.04.2021, 08:00

Еволюція коронавірусу: чому вірус мутує та як діагностувати нові штами

Еволюція коронавірусу: чому вірус мутує та як діагностувати нові штами - Фото

Новітні технології, що використовують у медичній лабораторії ДІЛА, підтверджують, що результатам ПЛР-тестування можна довіряти

Пандемія коронавірусу не припиняє сходити с перших шпальт видань. І все більше в інформаційному просторі з’являються новини про появу нових штамів вірусу SARS-CoV-2 та їх подальшу еволюцію. Тому виникає закономірне питання: чи можна за допомогою сучасних методів виявити мутовані віруси COVID-19? Однозначно, так. Новітні технології, що використовують у медичній лабораторії ДІЛА, підтверджують, що результатам ПЛР-тестування можна довіряти.

Чому віруси мутують?

Вірусам, як і усім живим організмам, властиві спадковість та мінливість. Коли вірус самовідтворюється (реплікується) або копіює себе, він іноді трохи змінюється. Ці зміни називаються "мутаціями". Вірус з однією або декількома новими мутаціями називається "варіантом" вихідного вірусу. Чим більше вірусів циркулює і чим частіше вони реплікуються, тим сильніше вони можуть змінитися. Ці зміни можуть призводити до створення варіанту вірусу, який, наприклад, краще адаптований до навколишнього середовища в порівнянні з вихідним вірусом. Процес зміни та вибору вдалих варіантів називається "еволюцією вірусу". Деякі мутації можуть призводити до змін характеристик вірусу: наприклад, він може легше та швидше поширюватися, викликати легший або навпаки важкий перебіг захворювання в порівнянні з вихідним варіантом. Також завдяки мутаціям вони можуть швидко розвивати стійкість до противірусних препаратів.

Які штами коронавірусу існують?

Одні віруси змінюються швидко, інші – повільно. SARS-CoV-2 має тенденцію змінюватися повільніше, ніж інші (ВІЛ або віруси грипу). Частково це можна пояснити внутрішніми "механізмом перевірки" вірусу, який може виправляти "помилки" при створенні власних копій. Вчені продовжують вивчати цей механізм, щоб краще зрозуміти, як він працює.

Використовуючи слово "штам", вчені мають на увазі генетично іншу гілку вірусу, що відрізняється однією або декількома мутаціями від свого "батька". Різниця може становити лише частку відсотка від всього генома (сукупність всієї спадкової генетичної інформації), але кожна нова послідовність РНК може покласти початок нової гілки вірусу, тобто нового штаму.

Основних штамів нового коронавірусу сім, вони позначаються буквами GR, G, GH, O, S, L і V. Все почалося зі штаму L, його ще називають Уханьський. Саме його виявили в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Однак тепер його починають витісняти інші штами: Британський, Південноафриканський, Каліфорнійський, Бразильський, Японський.

Різні штами SARS-CоV-2 розподілені по світу неоднорідно: на кожному континенті поширені, як правило, не більше двох основних варіацій. Їх поширення можна спостерігати на складеній вченими інтерактивній карті Nextstrain, що відстежує мутації вірусу.

Як вірус мутував в Україні? Поява британського і південноафриканського штамів

Глобальною мережею лабораторій ВООЗ заснована спеціальна робоча група з вивчення еволюції вірусу SARS-CoV-2, яка оперативно виявляє його нові мутації та оцінює їх можливий вплив на сам вірус, на людину, а також на точність діагностики, ефективність лікарських препаратів та вакцин.

SARS-CoV-2 – наочний приклад еволюції вірусів. У цього вірусу мутації виникають відносно просто та є результатом помилок при копіюванні РНК. Кожен новий штам відрізняється від попереднього за будовою. Це може як незначно впливати на характер захворювання, так і приводити до дуже істотних змін в перебігу хвороби. Наприклад, існують штами, які поширюються швидше від інших чи штами, які призводять до важчого перебігу. Деякі і зовсім можуть "не боятися" вакцини або боятися її "не так сильно". Зрештою, не виключені ситуації, що в результаті чергової мутації вірус стане ще більш агресивним і зведе до нуля всі проведені протиепідемічні заходи.

Вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) України, яка входить до складу світової лабораторної мережі епіднагляду з питань діагностики SARS-CoV-2, направляє до ВООЗ зразки матеріалів, отримані у пацієнтів для подальшого підтвердження та аналізу. Сьогодні ЦГЗ України має результати дослідження 50 зразків від референс-лабораторії, що функціонує на базі Public Health England Colindale в Лондоні. Ці зразки взяті у пацієнтів з 9 регіонів України: Дніпропетровської, Донецької, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Харківської, Хмельницької, Чернівецької областей, а також Києва.

На сьогодні на території України циркулює 21 штам коронавірусу і 8 мутованих, в тому числі так званий "британський" та "південноафриканський" штами, а також два абсолютно нових (у яких немає збігів з раніше виявленими зразками вірусу).

Діагностика нових штамів COVID-19

Для лабораторної діагностики вкрай важливо, щоб нові мутації коронавірусу не призвели до того, що він випаде з поля зору існуючих методів ідентифікації. Тобто існуючі тест-системи повинні визначати вірус незалежно від наявності у ньому генетичних змін. Це має величезне значення для діагностики всіх можливих форм SARS-CoV-2.

Медична лабораторія ДІЛА дуже уважно стежить за змінами. У лабораторії передбачена процедура валідації та верифікації результатів. Оскільки у технологіях діагностики SARS-CoV-2 все дуже швидко змінюється, ДІЛА постійно надає своїм клієнтам кращі рішення для точної діагностики SARS-CoV-2.

Наприклад, Siemens, а саме ця тест система використовується в дослідженні Коронавірус (SARS-Cov-2), COVID-19, РНК RT-ПЛР-якісний, FTD (терміновий), продовжує дослідження in silico для підтвердження здатності своєї методики виявляти будь-які нові штами SARS-CoV-2. Згідно з дослідженнями, всі штами, які недавно з'явилися, можна виявити зі 100%-м ступенем виявлення, як за допомогою тестів N-гена, так і ORF1ab. А оскільки РНК-віруси швидко мутують, партнери ДІЛА з Siemens уважно стежать за змінами усіх послідовностей SARS-CoV-2.

Це означає, що тест-системи, які використовуються в медичній лабораторії ДІЛА, допомагають виявляти 100% всіх наявних штамів, у тому числі і "привізні" випадки з новими варіантами вірусу. Висока точність і специфічність дозволяє виявити SARS-CoV-2 серед всього генетичного різноманіття вірусів. Тест-системи, застосовувані в ДІЛА для діагностики COVID-19, дозволяють виявляти як первинні форми коронавірусу SARS-CoV-2, так і всі відомі генетично змінені варіанти – британський, південноафриканський, бразильський штами. Це пов'язано з тим, що SARS-CoV-2 ідентифікується одразу за двома фрагментами вірусної РНК: геном RdRp (ORF1ab) і N, які є найбільш стабільними, на сьогодні в них не виявлено жодних мутацій.

 

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Отправить:
Популярне