RU
Про новини компаній
12.08.2020, 14:11

Бізнес у карантин. Успіх бренду SATELIT під час пандемії - кейс від власників

Бізнес у карантин. Успіх бренду SATELIT під час пандемії - кейс від власників - Фото
Тен Дмитрий, Репеха Александр, Тен Елена, Тен Александр

Історія партнерів Олександра Тена та Олександра Репехи про те, як за пару місяців до всесвітнього локдауну вони запустили новий бренд телевізорів

На сайті найбільшого онлайн-рітейлера України можна знайти близько 90 брендів телевізорів. Там є моделі з екраном якої завгодно діагоналі, з будь-якою роздільною здатністю, зі Smart TV та без, вироблені хоч в Японії, хоч в Узбекистані.

Щільність на ринку зашкалює і виходити туди з ще одним брендом, напевно, не найкраща ідея, - так говорили Олександру Тену і Олександру Репесі знайомі.

У минулому році вони вирішили запустити власний бренд телевізорів - SATELIT - і за перший місяць роботи бренд встиг потрапити в рейтинг GFK з онлайн-продажу.

Чому вони вирішили зайнятися цим не найпростішим бізнесом, як пошук заводу в Китаї перетворився на квест, і чим стала епідемія коронавірусу для бізнесу, який запустився за пару місяців до її початку?

LIGA.net з'ясовувала у власників бренду SATELIT.

З дистриб'ютора у виробники

До того, як створити SATELIT, ми 12 років займалися дистрибуцією і оптовими продажами телевізорів і побутової електроніки в Україні. За цей час компанія-власник SATELIT - IPC Group зібрала понад 300 партнерів по всій країні, серед яких найбільші інтернет-магазини, роздрібні мережі та оптові компанії. У нас є експертиза, ми знаємо, які функції і характеристики потрібні покупцям телевізорів, тож ми вирішили створити власний бренд.

Нам всі партнери говорили, що ми запізнилися з виходом власної марки, - брендів на ринку тоді було і так вже більше 50. Але ми розуміли, що ризик виправданий. До того ж, ми вже розвивали нові бренди, тільки чужі.

До нас періодично зверталися В-бренди з проханням допомогти з їх розвитком в обмін на спеціальні умови для нас, як дистриб'юторів. І кожного разу ця історія виглядала таким чином: рік ми витрачали, щоб завести новий бренд у свої канали збуту техніки, а потім, коли продажі досягали стабільного зростання, бренд вирішував, що для розвитку необхідно збільшувати кількість дистриб'юторів. У підсумку, канал перегрівався, а неконтрольований демпінг більш не дозволяв заробляти, що робило бізнес безглуздим. Після пари таких історій ми вирішили, що хочемо розвивати свій бренд.

Про пошук заводу в Китаї

Ми почали роботу з пошуку хороших виробників в Китаї. Виявилося, це вкрай непросто, - вибір заводів зайняв у нас 2 роки.

По-перше, в Китаї сильно розвинена агентська робота, і коли ти хочеш зв'язатися з заводом, то найчастіше потрапляєш на якогось посередника, головне завдання якого не якість продукції, а швидкий заробіток. Вони фактично шахраюють, вносячи малопомітні коригування в замовлення без нашого відома: наприклад, можуть внести у специфікацію функцію або характеристику, якої немає насправді в пристрої або встановлюють більш дешеві комплектуючі.

По-друге, виявилося, китайці не заморочуються якістю збірки продуктових зразків. Їх роблять з наявних під рукою компонентів. Тому, хоча ми і вели переговори з кращими заводами Піднебесної, нам раз по раз надсилали зразки жахливою якості. Ми витратили чверть мільйона гривень на зразки, а частина з них навіть не включилася. Також нас вразив факт того, що один і той же завод може випускати продукцію для різних брендів з різною якістю.

Загалом, знайти хороший завод в Китаї - той ще квест. Через пару років ми все ж знайшли партнерів і почали виробництво. Але хочеться підкреслити: важливо шукати виробників саме серед ТОП-10 заводів, оскільки в серійному виробництві вони встановлюють найбільш якісні комплектуючі, ПЗ.

Про гроші

В України дуже низька позиція в рейтингу державних страхових компаній Китаю. Тому отримати товарний кредит від заводу - практично неможливо.

Без цього кредиту нам довелося б заморозити кошти на 3 - 4 місяці, з яких один місяць - виробництво, один місяць - доставка морем і мінімум 1 - 2 місяці - продаж товару, з умовою, що товарний кредит реселерам видаємо вже ми. Звучить практично смертельно для бізнесу, враховуючи, що в будь-який момент може, наприклад, статися всесвітня пандемія.

Нам пощастило з партнером, який давно працює з Китаєм і який допоміг нам все ж отримати кредитування. Завдяки цьому ми вклали в бізнес $100 000. Це у рази менше, ніж потрібно було б для старту без кредиту. З них $80 000 - часткова передоплата для виробництва перших партій телевізорів.

Звичайно, варто враховувати оборотні кошти для ведення такого бізнесу. У нашому випадку це $500 000 у перший рік. Але це гроші з відносно швидкою оборотністю в період приблизно 3 - 4 місяці. Тому їх не можна вважати довгостроковими інвестиціями для запуску бізнесу.

Про вихід на український ринок

Ще років сім тому на ринку України був всього десяток брендів. Сьогодні їх 90. Конкуренти запевняли нас, що при такій щільності, ми не зможемо зайти успішно на ринок. Але у нас вийшло. Більш того, попит перевершив очікування.

Рівень доходів в Україні залишається найнижчим в Європі. Тому нам потрібно було забезпечити і низький цінник: економили на товщині і матеріалі упаковки, що ніяк не впливає на якість самої продукції. Довелося також пожертвувати деякими аксесуарами, на кшталт шнурів-тюльпанів, якими і так ніхто не користується. Але ми не стали економити на екранах, материнських платах, корпусах та інших компонентах. У той час як більшість китайських і локальних брендів економили на всьому, на чому могли на шкоду якості і тим самим зіграли нам на руку.

23 жовтня 2019 ми зробили перші відвантаження, потрапили на Чорну п'ятницю і вже на початку грудня рейтинг GFK по Україні показав в звіті SATELIT.

Як вплинув карантин

А потім сталася епідемія коронавірусу. Ми повинні були отримати велику партію товару в січні і лютому цього року, але через карантин в Китаї, отримали її тільки в квітні. У нас виник дефіцит і на кілька місяців ми залишилися без телевізорів SATELIT.

Добре, що у нас ріс дистриб'юторський бізнес: люди сиділи вдома на карантині і купували техніку для роботи і розваг, так що ми продавали телевізори інших брендів.

А щоб підтримати SATELIT, продовжували працювати: запустили ще один продукт - кріплення для телевізорів, шукали нові заводи, розробляли нові лінійки.

Нам вдалося і колектив зберегти, і повернутися до рівня продажів докарантінного періоду. Ми отримали довгоочікувану партію SATELIT і зараз її активно реалізуємо. І, як і до кризи, все ще хочемо увійти в ТОП-10 брендів в Україні до кінця року, - плануємо продати близько 60 - 70 тис. пристроїв.

І тривала криза нас не лякає. Якби ми були в ціновій категорії А-брендів, тоді б переживали, а наша концепція поєднання відмінної ціни і відмінної якості дозволяє залишатися затребуваними в будь-які кризи.

Що для українців важливо в телевізорах

Ми розробили моделі, в яких є база, необхідна кожній сучасній людині: якісне зображення, доступ в інтернет і можливість підключати зовнішні джерела.

Ми робимо телевізори з роздільною здатністю HD ready, Full HD, 4K (https://satelit.ua/catalog/). В них є можливість підключити цифрові пристрої за допомогою кабелів HDMI або USB, приймати цифрове телебачення, використовувати ігрові приставки. А Smart TV у нас на базі ОС Android.

Всі ці технології, включаючи високу роздільну здатність зображення 4К, стають доступнішими. Ми хочемо забезпечити українського покупця телевізорами, оснащеними екранами рівня А+, в яких не допускаються биті пікселі, материнськими платами і чіпами від топових виробників, якісними динаміками, і все це за дуже бюджетною ціною. Ми робимо високі ТВ-технології доступними для масового клієнта.

Для забезпечення доступності товару по всій території України ми зайшли в усі великі онлайн-магазини: Rozetka.ua, Foxtrot.ua, Epicentrk.ua, Comfy.ua, Eldorado.ua, Allo.ua (https://satelit.ua/buy/). Розмістилися на полицях в мережі Ельдорадо і плануємо вихід в інших національних мережах. Також ми забезпечили якісний гарантійний сервіс в 20 великих містах України і продовжуємо розширювати мережу сервісних центрів.

Три правила успіху на ринку електроніки

Нам домагатися успіху допомагають наші принципи:

  1. Абсолютна фінансова чесність перед постачальниками в Україні і за кордоном. З початку роботи компанії з 2007 року в усі кризи наша компанія залишається в числі 5% партнерів, які не порушують платіжні зобов'язання у постачальників. Тому навіть у найскладніші часи постачальники зберігають нам товарні кредити.
  2. Розуміння ринку. Ми більше 10 років нарощували і розвивали свої знання про ринок ТБ-продукції, дізнавалися, чого хочуть покупці і партнери. Саме такий досвід дозволив якісно зайти на складний ринок, вибрати затребувані товари для ринку України. Більшість брендів B-класу робить ставку на найнижчу ціну. Ми ж ризикнули, вибравши стратегію "відмінну якість - відмінна ціна" і не прогадали. Український покупець, навчений гірким досвідом покупок дешевих китайських товарів, став розумнішим і обирає товар ретельніше, звертаючись до тестів в інтернеті і відгуків реальних покупців.
  3. Команда. З 2007 року нам вдалося зберегти склад партнерів і зміцнити команду. Навіть в карантин ми, на відміну від інших гравців ринку, зберегли колектив. Розлучилися всього з менш 3% персоналу і навіть тим виплачували компенсацію протягом 3-х місяців. Це показник стабільності компанії в цілому: бажання зберегти робочі місця, колектив професіоналів.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Отправить:
Популярне