RU

Земельне питання - головна перешкода розвитку надрокористування в Україні pr

Земельне питання - головна перешкода розвитку надрокористування в Україні

президент гірничодобувної та консалтингової компанії Kislotoupor
08.07.2020, 19:02

В інших країнах дозвіл на користування надрами отримуєш разом з дозволом на землю і можеш відразу приступити до гірничих робіт. Але не в Україні

На правах спонсорства

Незважаючи на активний розвиток у гірничодобувній галузі України, багато родовищ з високою економічною привабливістю не розвиваються, оскільки практично неможливо вирішити питання із земельним відводом над надрами.

На сьогоднішній день держава, в особі його уповноваженого органу, що видає спеціальні дозволи на користування надрами, абсолютно не враховує інтереси надрокористувача, а тільки продає йому ліцензію на розвідку або видобуток корисних копалин. Ціна цього дозволу може досягати значних розмірів (в результаті оцінки або за рахунок підвищення ціни на аукціоні).

У результаті дуже багато випадків, коли компанія виграла аукціон, купила (отримала) спеціальний дозвіл, але розпочати роботу не може. Звичайно, позиція державного органу зрозуміла: "Ми даємо спеціальний дозвіл, а земельні питання вирішуйте із землекористувачем". Я згоден, це начебто логічно, але чому в інших країнах дозвіл на надра отримуєш разом з дозволом на землю, і можеш відразу приступити до гірничих робіт? Давайте повернемося в історію, щоб розібратися ... 

Суть проблеми

Справа в тому, що на початку 2000-х Держгеолслужба передала до Верховної Ради України перелік розвіданих Родовищ з часів СРСР, а також перспективних площ, де були прояви мінералів. Однак депутати замість рішення перевести землі згідно з координатами в землі запасу державної власності, переоформили землі на зацікавлених осіб.

В результаті цих меркантильних дій і недосконалого земельного законодавства, а також багатьох інших обмежень, в тому числі меморандуму про продаж земель сільськогосподарського призначення, гірничодобувна галузь не розвивала свій потенціал більше 15 років.

Після прийняття Земельного кодексу України в новій редакції (ЗУ №2768-III від 25 жовтня 2001 року) почалося розпаювання сільськогосподарських земель, процес затяжний і подекуди досі не закінчений. Процедура була непрозорою і, як правило, голови райдержадміністрацій та сільрад, знаючи території залягання корисних копалин, накривали їх своїми підприємствами або людьми.

Цільове призначення сільськогосподарські землі, як правило, мали для ведення товарного-сільського господарства. До заборони на зміну даного цільового призначення (ЗУ № 4174-VI від 20 грудня 2011 року) надрокористувачі мали можливість вести розробку надр на землях приватної власності. Після такої заборони процедура відведення земель ускладнилася та стала можливою тільки через відмову від права власності та вилучення земель для надрокористування з тепер уже державних земель. Тобто подвійні витрати на кожен етап.

Власники землі часто не могли скласти ціну за свої земельні ділянки, хтось не хотів відмовлятися від власності, хтось хотів пайову участь без інвестування. Те, що держава передала землю безкоштовно, при відсутності культури ринкових відносин у земельній сфері не дозволило вивести взаємини надрокористувача та власника землі на цивілізований рівень ...

Якщо земельні ділянки здані в довгострокову оренду сільськогосподарським підприємствами, то це ускладнює завдання: надрокористувач повинен відшкодувати збитки орендарю, а той виплатити оренду.

Наша компанія більше 20 років займається видобутком корисних копалин і освоїла 4 родовища. Оформлення землі жодного з них не відбувалося легко. Після придбання землі її потрібно було перевести із земель сільськогосподарського призначення в землі промисловості - по приватних землях, або провести процедуру вилучення зі зміною цільового призначення - по державних і комунальних землях. На це йшло до року, в кращому випадку, і мільйони гривень на оформлення та оплату сільськогосподарських втрат. 

Світовий досвід

Закони щодо надання земельних ділянок надрокористувачу відрізняються не тільки в різних країнах, але і в рамках різних штатів або областей однієї країни (наприклад, в США та Канаді).

Такі країни, як Туреччина, Грузія, Монголія автоматично надають право користування землею разом з ліцензією на видобуток корисних копалин в рамках координат ліцензійної площі. У Швеції особи, які планують розвідувати або розробляти родовище корисних копалин, можуть отримати відповідний дозвіл відповідно до закону "Про корисні копалини", незалежно від того, кому належить ця земля.

Отримавши такий дозвіл, надрокористувач має право самостійно домовитися із власником землі про надання права на розробку. У разі відмови власника, межі ділянки і компенсація власнику землі визначається шляхом розгляду відповідною комісією. 

Шляхи вирішення

У 2020 році нарешті знято мораторій на продаж сільськогосподарської землі, і надрокористувач гіпотетично може купити землю над родовищем з 2021 року, це безумовно має позитивний початок. Хоча ряд моментів все ж таки потребує законодавчого врегулювання, а саме: недостатньо чітко визначені механізми оформлення сервітуту, взаємини надрокористувача та орендаря землі для сільськогосподарського виробництва.

Перш, ніж ініціювати або брати участь в аукціоні з купівлі спеціального дозволу на право розвідки або видобутку родовища, я раджу детально вивчити земельне питання, найняти відповідну компанію-консультанта, або юриста з земельного права, розібратися, хто є власником землі й чи реально домовитися. Інакше, витратите гроші, а до родовища так і не доберетеся.

Більш того, через два роки є ризик анулювання спеціального дозволу через пропущення строків початку робіт з втратою вкладених коштів. Ризик неотримання доступу до землі залишається одним з ключових при реалізації гірського проєкту.

Тому на завершення практична порада надрокористувача: приділяйте особливу увагу земельному питанню проєкта ще на стадії greenfield.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини