Українців стало мало. Але класичний Перепис все одно потрібен

Українців стало мало. Але класичний Перепис все одно потрібен

эксперт UIF (Ukrainian Institute for the Future)
24.01.2020, 11:06

Влада тверезо оцінила демографічний потенціал країни. Це позитивний крок. Але така оцінка не може замінити собою повноцінний Перепис населення

Кабінет міністрів України опублікував дані щодо кількості населення України, яке знаходиться на території держави  станом на 1 грудня 2019 року.

Цифра в 37,289 млн осіб, можливо, для когось стала шоком. Однак це так. Більш того, цифра збігається з оцінкою, яку дав Український інститут майбутнього в доповіді "Міграційні виклики для України" в жовтні 2019 року. Ми підрахували кількість учасників трудової міграції, кількість українців, які отримали право на постійне проживання за кордоном (в тому числі громадянство) і прийшли до висновку, що в будь-який довільно взятий момент часу за межами країни знаходиться не менше 2,5 млн громадян України, які працюють за контрактами тривалістю менше року. І ще не менше 2,56 млн українців, які постійно проживають (включаючи громадянство) в інших державах.

Таким чином, взявши за базу оцінку Державної служби статистики України в 42,2 млн осіб (населення країни) і вирахувавши з цієї цифри 5,06 млн осіб, що знаходяться за кордоном, виходимо на ту ж цифру 37,2-37,3 млн.

Ця оцінка, на жаль, не є остаточною. Всього за нашими розрахунками в трудовій міграції бере участь до 8,3 млн осіб. І грудень-лютий є періодом, коли більша частина українських працівників повертається додому. У період з весни до літа на території країни знаходиться не більше 35 млн чоловік. І ця цифра буде з кожним роком зменшуватися.

Читайте також - Перепис Дубілета: реальна статистика або підрахунок на швидку руку

Те, що органи державної влади тверезо оцінили демографічний потенціал країни - позитивний крок, оскільки реальна оцінка наявності (потенційних) трудових ресурсів, в тому числі з географічної деталізацією, дає підстави для оцінки:

- Планів залучення інвестицій, програм розвитку регіонів.
- Планів розвитку транспортної, енергетичної інфраструктури.
- Планів вдосконалення та оптимізації соціальної інфраструктури.
- І, найголовніше - в умовах війни дозволяє тверезо оцінити мобілізаційний потенціал країни.

Однак проведена оцінка кількості жителів не може замінити собою перепис населення.

Перепис - більш глобальне дослідження, яке дозволяє вивчити доходи домогосподарств, споживчі переваги населення, його плани на майбутнє.

Природно, перепис, як інструмент, потрібно підготувати. Його проведення вимагає наведення порядку в реєстрах, в кадастрових картах, підготовку переписувачів і потужну інформаційну кампанію. Все це коштує грошей. Можливо, тих же 3-4 млрд гривень - суми, в яку оцінили такий захід в Кабміні. Сума велика, але спроба будувати плани розвитку, не маючи базової інформації, несе ризик помилитися, ціна яких в рази перевищує вартість проведення перепису.

Тому я дуже сподіваюся, що, сказавши "А", уряд країни почне хоча б думати над тим, коли і як сказати "Б".

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини