RU

Торговельна суперечка США і Китаю: вдалося домовитися?

Торговельна суперечка США і Китаю: вдалося домовитися?

аналитик ИГ Универ
13.11.2019, 09:18

США і Китай трохи підтасували карти, помінявши основний предмет своїх суперечок. Виявилося, компроміс між країнами таки можливий

Представник Міністерства комерції Китаю Гао Фен заявив, що США і Китай домовилися про поетапне згортання обопільних мит в процесі просування до торговельної угоди: "Якщо сторони досягнуть першої частини угоди, то відповідно до угоди, взаємні підвищені мита повинні бути синхронно і пропорційно скасовані, це важлива умова для досягнення угоди".

Фен ще сказав, що сторони ведуть конструктивні переговори щодо "першої фази" угоди, в якій будуть домовленості про постачання сільськогосподарської продукції з США в КНР, будуть встановлені правила, які запобігатимуть маніпулюванню курсами валют, заходи щодо захисту інтелектуальної власності і відкриття ринку Китаю для американських компаній .

Угода і торговий світ це, звичайно, добре, але варто звернути увагу на те, що риторика в суперечці США і Китаю цієї миті цілком інакша. Адже, якщо почитати новини піврічної давності, то головним фокусом в торговельній війні між Китаєм і США було питання про захист інтелектуальної власності. І Дональд Трамп відкрито звинувачував Китай в крадіжці технологій. Зараз, після того як сторони вже ввели один для одного торгові обмеження, цей фокус виявився вже розмитим.

Спочатку логіка Трампа була така - він говорив, що Китай краде технології і за рахунок цього йому вдається робити свої товари з меншою собівартістю і це несправедливо. Тому Трамп наполягав на тому, щоб Китай ввів у себе закони, які б захищали іноземну інтелектуальну власність в Піднебесній. Але Китай на таке піти просто не міг. Адже всім відомо, що китайська економіка дійсно краде технології, і в світі дійсно продається безліч різних китайських підробок.

Китай має своє патентне право, але Китай в цій справі більше схильний реєструвати патенти в стахановському темпі, випереджаючи США. Тобто Китай поспішає заявити про свої права, але не сильно поспішає захищати чужі права. Китайські патенти дуже часто копіюють те, що в світі вже є. Наприклад, є випадок, коли китайська компанія зареєструвала патент на нібито свій автомобіль, який був клоном японського Toyota Land Cruiser 200 і таких прикладів безліч. І Трамп це хотів зупинити.

Але для Китаю реальний повний захист авторських прав - це розкіш, яку він поки що не може собі дозволити. Адже це може призвести до того, що значна частина промисловості Піднебесної просто зупиниться і правоохоронні органи Китаю будуть своїми руками закривати китайські заводи. Наприклад, виробництво того ж клону Land Cruiser 200. Економічні втрати економіки Піднебесної від цього будуть кратно перевищувати будь-які навіть найжорсткіші мита з боку США.

Тому Китай ще навесні цього року вирішив схитрувати і запропонував ввести не закони, а підзаконні акти на вимоги Трампа, що дозволило б йому де-факто не виконувати покладені зобов'язання. На цьому переговори США і Китаю навесні цього року і зайшли в глухий кут, хоча ще на початку весни сторони заявляли, що врегулювали майже всі питання крім цього. Сторони звинуватили один одного в зриві домовленостей і почали активно підвищувати один для одного мита. І важливо розуміти, що в тих старих опціях, коли головним питанням був захист інтелектуальних прав, сторони апріорі не можуть домовитися, але з решти питань проблем вже не було.

На дворі вже листопад, і ми знову чуємо про переговори США і Китаю щодо торгових суперечок. І про те, що вони ось-ось, та й домовляться. Але на цей раз, якщо пильно придивитися, Трамп уже більше пише не про інтелектуальну власність, а саме про мита, і про те, що замість цього Китай буде купувати у США. А це може означати, що сам початковий предмет спору вже пішов на другий план. І зараз США з Китаєм обговорюють не те, що обговорювали ще навесні.

Плюс до цього, як ми бачимо, що майбутня угода вже розбита на частини. І виходить, що США і Китай трохи підтасували карти і трохи поміняли основний предмет своїх суперечок. Адже в старих опціях у них було одне неврегульоване питання, яке не вимагає розбивки на етапи. А тепер є фази переговорів і інші питання. І в нових налаштуваннях їхня угода вже стає можливою, тоді як в минулих опціях досягнення компромісу було просто неможливим.

А якщо так, то вони можуть домовитися. А первинна мета Трампа, напевно, йому вже не так важлива. Набагато важливіше - майбутні вибори президента США наступного року. Тому Трампу потрібна "красива" ситуація в економіці і він, ймовірно, пішов на поступки в своїй позиції, і щодо захисту інтелектуальної власності його влаштує китайський варіант з підзаконними актами.

Читайте російською: Торговый спор США и Китая: удалось договориться?

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини