RU

Справи банкірів і тінь Коломойського

Справи банкірів і тінь Коломойського

специалист отдела продаж долговых ценных бумаг Dragon Capital
20.11.2019, 18:30

Правоохоронні органи раптово зацікавилися банківськими співробітниками. Що це - непрофесіоналізм або тиск зверху, де вимагають результату?

В Україні трапився раптовий інтерес правоохоронних органів до банківських співробітників. Багато людей скажуть - давно пора. І в чомусь будуть праві. Але в цьому ж і заковика. Правосуддя не повинно реагувати на крик натовпу "ату його", бо інакше всі ці справи банкірів будуть нагадувати справи лікарів та інші погані приклади з радянського минулого. І тут важливо зрозуміти. Чи є причини приходити або просто хтось виконує замовлення, навіть якщо це замовлення - реакція на запит суспільства. Тому що інакше - це як відкривати міст до святкової дати. Або ви відкриваєте його пізніше, ніж могли. І тоді ви не дуже хороша людина. Або ви відкриваєте його раніше, ніж він готовий. І тоді це тупо небезпечно.

При цьому, справи-то абсолютно різні. І об'єднати їх може лише тінь Ігоря Валерійовича. Але про це пізніше.

І так, спочатку НАБУ прийшло в Райфайзенбанк і не тільки, у справі VAB Банку, а потім прокуратура та СБУ пов'язали главу Укрексімбанку. В одному випадку все прозоро й ясно, в іншому по суті незрозуміло нічого. Тому краще почати з доброї новини, вірніше, з поганої новини, але в якій все ясно.

І так, справа VAB банку

Як то кажуть, як ви банк назвете ... Тут досить проста справа. І Нацбанк уже три роки бігає  всіма правоохоронними органами, намагаючись змусити їх працювати і покарати менеджмент і власника банку, який довів свою фінустанову до банкрутства та не повернув рефінансування. Зараз Бахматюк намагається себе представити? як лицаря на білому коні, але по факту, випадок VAB Банку - це такий собі ПриватБанк у мініатюрі, коли гроші вкладників спрямовували на свої підприємства, банки працювали як фінансова піраміда, пилососом викачуючи гроші. При цьому, банки були лише вершиною айсберга, про що вам легко розкажуть іноземні інвестори, яким Бахматюк винен мільярди доларів, запозичені на два його активи - виробника яєць Авангард і Укрлендфармінг, агрокомпанію з найбільшим у країні банком землі. Кредитори зараз навіть лист написали, коли почули новину, що Бахматюк пропонує державі домовитися, але при цьому стверджує, що з усіма іншими він уже домовився. М'яко кажучи, кредитори в шоці.

Читайте також - Божевільна справа глави Укрексімбанку або "Мега змова" Курченка, Ложкіна, Порошенка заради UMH

Загалом, бігав Нацбанк  до правоохоронних органів, а в підсумку прийшли за колишніми співробітниками Нацбанку. При цьому, НАБУ звинувачує менеджерів регулятора у всесвітній змові на основі фактів виконання Нацбанком своїх обов'язків. Так, може бути НАБУ теж дивиться 1 + 1, де вже роки розповідають, що в НБУ оселилося всесвітнє зло. Але там кажуть, що вони зло, тому що знищували банки, тобто не давали рефінансування. А судять їх тепер за те, що вони давали рефінансування. І треба якось визначиться, що ж є злом насправді.

Насправді, життя набагато складніше. Нацбанк при Гонтаревій і Писаруку змінив правила рефінансування і припинив роздавати його направо й наліво, як було раніше. Тепер кредити давалися тільки під заставу активів. Але Нацбанк повинен був підтримувати банківську систему, в цьому було його завдання. Тому регулятор готовий був надавати підтримку всім фінансовим установам. Але за умови, що вони виконують програму оздоровлення. І, якщо банкіри замість того, щоб вносити капітал у свої фінустанови, починали виводити гроші, ось тоді банки виводилися з ринку. Але знати заздалегідь, що будуть робити власники банків було просто неможливо. Тому й були випадки, досить часті, коли банк спочатку отримував рефінансування, а потім виводився з ринку. Просто тому що ні у кого не було кришталевої кулі.

Але на думку НАБУ, чиновники Нацбанку вступили в злочинну змову з Бахматюком. Правда, чому, якщо вони були в змові, то вже через 40 днів вивели банк із ринку, не ясно.

Що закидають Писаруку й компанії?

Перше - що дали кредит швидко. Дуже це підозріло. Всього два дні на прийняття рішення щодо кредиту під час фінансової кризи. Поквапилися. Дійсно, навіщо швидко давати стабілізаційні кредити. Треба було почекати місяць. Може, вже й не треба було б на той час кредит видавати. Друге - кредит був незабезпечений, бо банк завищив оцінку нерухомості, яка виступала заставою.

Правда, завищив, про що сам Нацбанк давно повідомив усім органам. Банк обдурив Нацбанк, який на той момент просто не робив свою оцінку застав. А банк Бахматюка сфальсифікував оцінку. При цьому, одним із оцінювачів виступала досить авторитетна компанія. Але сам кредит покривався не тільки запорукою, а й особистим поручительством Бахматюка. Тобто він відповідає за цим кредитом усіма своїми активами. Які набагато більші, ніж сума рефінансування в 1,2 млрд гривень. І за яке Нацбанк судиться з Бахматюком. Судиться на даний момент. І програти може тільки в тому випадку, якщо сам суддя потенційний клієнт НАБУ.

Читайте також - Олігарх, топ-банкір і банк-банкрут. Чому НАБУ воскресило справу VAB Банку Олега Бахматюка

Швидше за все, приймаючи рішення в авралі фінансової кризи, люди з НБУ підозрювали, що Бахматюк їм підсовує щось не те, ось і підстрахувалися договором поруки. З якого Бахматюк не може зіскочити. Саме тому Бахматюк і пропонував свої мирові угоди, про які зараз сурмлять його глашатаї, тому що відповідає всім своїм майном і не може просто кинути. Інша справа, що мирові угоди укладають з позичальниками, які потрапили в скрутне фінансове становище, а не шахраями. Але це інша історія.

Чому ж НАБУ, незважаючи на всі аргументи, викладені вище, продовжує наполягати на своєму і переслідує колишніх співробітників Нацбанку? Тут є або версія непрофесіоналізму, просто тому що детективи мало що розуміють у роботі Нацбанку і відчувають тиск зверху, де вимагають посадок і результату. Або теорія змови.

Теорії змови завжди люди люблять більше, тому й здатні угледіти вплив Коломойського на НАБУ, тим більше останні вже засвітилися у виїмці документів за судом Лондона з державного ПриватБанку, що можна логічно пояснити тільки бажанням Коломойського отримати доступ до цих документів. І зараз український бізнес і наші кредитори розглядають справу, як фактор тиску на незалежного регулятора. І в підсумку місія МВФ, приїжджаючи до Києва, розповідає про долю Писарука, а Європейська Бізнес Асоціація вибирає його членом правління, підтверджуючи, що бізнес бачить в ньому людину з бездоганною репутацією.

Навіщо Коломойському справа проти Писарука?

Ігор Валерійович давно веде хрестовий похід проти правління Нацбанку. І хоче зірвати співпрацю з МВФ. Справа проти Писарука  цьому надзвичайно сприяє. Не кажучи вже про те, що створює для МВФ модель майбутнього, якщо вони продовжать вимагати від України розслідувати виведення з ПриватБанку мільярдів доларів. Справа Писарука ніби натякає, що якщо ви продовжите на нас тиснути, ми візьмемо правління Нацбанку. Тим більше, сам глава НАБУ в інтерв'ю говорить, що їм передали справи щодо ПриватБанку, і вони зараз розслідують діяльність НБУ.

Є тінь Коломойського і в справі, в рамках якої затримали главу Укрексімбанку. Справа в тому, що ця справа управляється прокурором Куликом, тим самим клієнтом НАБУ, який є Карлсоном, що живе в незаконно побудованому поверсі в центрі Києва. Прокурор Кулик перед виборами так часто літав до Ізраїлю, що навіть якщо б він літав туди плакати біля Стіни Плачу, то чисто випадково б зустрів Коломойського. Але ходять чутки, що літав він туди не випадково. І ось зараз, коли сам прокурор із дня на день буде звільнений із прокуратури, він дає команду заарештувати главу Укрексімбанку, що є досить близьким родичем Порошенка. Що само по собі, звичайно, не є злочином, але показує не найбільш коректну ситуацію, коли державний банк віддається за квотою в управління родичу президента.

І в цій справі є суть і є форма. Спочатку про суть. Вона туманна. Важко сказати, чи є причини звинувачувати в чомусь саме главу правління Укрексімбанку. Тому що дії, які йому закидають, були здійснені в інтересах керованої ним фінансової установи. Але дійсно мають сумнівну історію. Він домігся погашення кредиту, що дуже добре для балансу банку. Але зробив це, можливо, на шкоду інтересам держави, яка хотіла б просто забрати депозит собі, адже ці гроші були спочатку заморожені як кошти Януковича. Зробив це за допомогою зняття арешту з цього рахунку. Але не маючи права вимагати або просити про це. Але з іншого боку, не він прийняв рішення, що це можна робити. Загалом, тут хто що хоче, той те й побачить. А якщо розглядати глобальну картину, то вона взагалі виглядає сюрреалістично. Бо прокурор Кулик звинувачує групу осіб (Ложкін, Порошенко й інші) в тому, що вони продали Курченку медіахолдинг. І цим допомогли йому відмити гроші. Але це не дуже логічно, адже тоді якщо у вас куплять квартиру, а потім з'ясується, що гроші на цю квартиру вкрали, то вас звинуватять у сприянні та змові. Або, наприклад, тоді й Ярославського можна звинуватити в тому, що він учасник злочинної групи, адже продав Курченку футбольний клуб Металіст.

У підсумку, вся справа виглядає скоріше способом пришити кобилі хвіст і є формою політичного переслідування на замовлення Коломойського, яке і відпрацьовує Кулик. Надто вже сюрреалістична ця справа. Що зайвий раз підтверджується формою. Тому що тихий інтелігент Гриценко був затриманий у жорсткій формі, як ніби-то він наркобарига. При цьому, саме затримання було проведено в суботу, що гарантовано залишало його в СІЗО на два дні. Таким чином, хто б не планував це затримання, він хотів зробити це в максимально принизливій і жорсткій формі, що характерно для особистої помсти, але ніяк не для правосуддя.

Розслідувати махінації у фінансовій сфері треба. Але не можна їх замінювати окозамилюванням або помстою. І так, люди ніколи не любили банкірів. Тим більше суспільство, яке пронизане соціалістичними ідеями. Велика частина населення України може вважати, що банкіри є зло, особливо якщо ці банкіри пов'язані з Порошенком чи Нацбанком. Але грати на таких бажаннях - це шлях в нікуди. І для суспільства теж. Тому що такі справи не мають нічого спільного з верховенством права. А верховенство права - це обов'язкова умова для успішної країни. І так, усі теорії змови розвіються в той момент, коли в залі суду будуть сидіти топ-менеджери та колишні власники Привату.

Читатйте матеріал російською: Дела банкиров и тень Коломойского

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини