Що прийняла Рада на минулому тижні: всі важливі рішення

Що прийняла Рада на минулому тижні: всі важливі рішення

ассоциированный партнер налоговой практики Crowe AVR
04.11.2019, 14:40

Увесь минулий тиждень Верховна Рада працювала в поті чола. Але головним податковим ньюсмейкером став Мінфін. Подробиці - в розборі від ЛІГА:ЗАКОН

Незважаючи на те, що Верховна Рада працювала в поті чола весь минулий тиждень, головним податковим ньюсмейкером все ж став Мінфін. З його легкої руки про поняття «дисконтування» почули навіть люди, далекі від фінансів. Розповідаємо докладніше.

Як гра цифрами в бухобліку обертається реальними податковими втратами для бізнесу

29 жовтня Мінфін вніс зміни до низки національних бухгалтерських стандартів. Серед них - стандарти, що стосуються дебіторської та кредиторської заборгованості.

Відтепер підприємствам, які застосовують національні стандарти, чітко запропоновано дисконтувати довгострокову заборгованість (тобто заборгованість терміном погашення більше року). Причому всю, а не тільки ту, на яку нараховуються відсотки (як було раніше). Правда, податківці й раніше намагалися змусити платників податків робити це, але тоді з ними ще можна було сперечатися. Тепер такої можливості немає.

Що ж означає це дисконтування та чому воно призводить до податкових втрат? Спробуємо пояснити на пальцях.

Уявіть собі, що ваша компанія - платник податку на прибуток взяла безвідсоткову позику (або, як її називають бухгалтери,  "фінансову допомогу з поверненням") в іншої компанії або фізичної особи - 1 млн грн терміном на три роки.

Здоровий глузд підказує нам, що один мільйон зараз, і один мільйон через три роки, коли прийде час його віддавати - це два різних мільйони. Мільйон, отриманий сьогодні, зазвичай має більш високу вартість, ніж той же мільйон, але який надійде в майбутньому. Це пов'язано з тим, що гроші, отримані сьогодні, можуть принести додатковий дохід від їх інвестування. Крім того, гроші в умовах інфляції знецінюються, на ту ж суму в майбутньому можна буде придбати меншу кількість товарів і послуг.

Саме для того, щоб оцінити поточний грошовий еквівалент (приведену вартість) майбутнього потоку платежів, і застосовують механізм дисконтування.

За формулою дисконтування, яку можна знайти в будь-якому підручнику з фінансів, легко порахувати, що при ставці дисконтування, котра дорівнює обліковій ставці НБУ (15,5%), приведена вартість 1 млн грн через три роки становить 649 000 грн.

Ця цифра дає розуміння, скільки зараз коштує той мільйон, який треба віддати через три роки.

Але ж ми отримали весь мільйон у своє розпорядження вже зараз! І ось цю різницю між номінальною і теперішньою вартістю, - 351 000 дол, - називають дисконтними доходом. За правилами бухгалтерського обліку цей дохід відображають у тому періоді, коли отримано позику. В результаті збільшується оподатковуваний прибуток, а значить, і податок на прибуток. Причому не багато, не мало - на 63 000 грн (18% від 351 000) переплати на рівному місці.

Згодом, протягом усього терміну позики, дисконтний дохід буде поступово перекриватися фінансовими витратами від амортизації дисконту, які зменшать прибуток, і, відповідно, податок. Але то буде потім. А додатковий податок з усього дисконтного доходу, який у реальності не отримано та є чисто розрахунковою величиною, треба сплатити вже зараз!

Тому наша порада власникам і керівникам компаній - не зловживати довгостроковими позиками. Найбезпечніший варіант - договори позик на строк не більше року. Взяли - повернули, якщо треба - взяли знову (додаткова угода про продовження договору при податковій перевірці не врятує). А якщо потрібно довгостроково проінвестувати свою компанію, з точки зору податкових наслідків краще це зробити через статутний капітал.

Кому цікаво, можуть почитати наш коментар до наказу Мінфіну від 16.09.2019 №379, яким і передбачено дисконтування "долгосрочки". По суті, Мінфін допоміг податківцям у їх давній суперечці з платниками податків.

А тим часом у Верховній Раді

На минулому тижні у депутатів так і не дійшли руки до так званої "малої податкової реформи" (законопроекти №1209, №1209-1 і №1210, №1210-1). Обговорення триває, так що може воно й на краще. Аби тільки не знову "під ялинку".

Зате Рада встигла ратифікувати кілька міжнародних угод, які напряму стосуються податків.

Зокрема, 29 жовтня ратифіковано міжурядову угоду з США про виконання вимог FATCA та прийняті за основу законопроекти №2102 і №2103 про внесення змін до Податкового кодексу та законодавство про банківську діяльність і депозитарну систему. FATCA (Foreign Accounts Tax Compliance Act) - це закон США, метою якого є виявлення активів резидентів США, котрі приховують доходи від оподаткування в своїй країні. У разі прийняття вищезгаданих законопроектів українські банки й депозитарії інформуватимуть про відкриті у них "американські рахунки" нашу податкову службу, а та в свою чергу - компетентні органи США. Перший обмін інформацією має відбутися 30 вересня 2020 року.

Читайте також - Порядок Ради: незаконне збагачення і недоторканність нардепа

А ще 30 жовтня ратифіковані протоколи до конвенцій про уникнення подвійного оподаткування з двома юрисдикціями - Кіпром і Великобританією. Перший із них найбільш популярний серед українських бізнесменів, і ми змушені їх засмутити - оптимізувати податки з використанням кіпрської юрисдикції тепер стане складніше. За новими правилами, якщо більше 50% акцій, що продаються, прямо або опосередковано сформовані за рахунок вартості нерухомого майна, розташованого в одній із договірних держав (припустимо, в Україні), то прибуток від продажу таких акцій підлягає оподаткуванню саме в такій договірній державі (тій же Україні , з її ставкою податку на прибуток 18% замість кіпрських 12,5%).

Повертаючись на тлінну українську землю, до багатостраждальних наших ФОПів, - у ВР зареєстрований законопроект № 2338 про збільшення граничного доходу для 1-3 груп єдиного податку, й надання пільг для першої групи (ставка 0% для побутових послуг). Для першої групи граничний дохід хочуть підняти від 300 000 до 1 млн, для другої групи - з 1,5 до 5 млн, для третьої - з 5 до 10 млн грн на рік.

Ну й пам'ятаємо також про обіцянку президента ввести дворічний мораторій на перевірку ФОПів - Кабміну доручено розробити відповідний законопроект.

Читайте матеріал російською: Что приняла Рада на прошедшей неделе: все важные решения

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини