RU

Що не так із мобільним зв'язком в Україні? Чому він зникає?

Що не так із мобільним зв

основатель Конторы Пи
18.10.2019, 16:45

В Україні часом, а то й зовсім немає мобільного зв'язку? Тому є 9 причин

Під моїм постом у Facebook від дуже шанованої людини і бізнесмена прийшло ось таке питання стосовно популістських заяв глави Укрзалізниці:

"Питання вам, як фахівцю. Чому у нас така низька якість зв'язку навіть по Києву? І вона не покращується. Достатньо місць, де немає навіть 3G. По трасах я мовчу взагалі. По Обухівській трасі - від дамби до мосту Патона - 3G немає на третині шляху. Це тому, що оператори не вкладають гроші в розвиток, або технічні можливості вичерпані? "

Питання дуже важливе і складне, тому відповідаю.
Пішли причини:

1. Архаїчне регулювання частот - дуже багато простих речей, які зроблені в світі, в Україні заборонені. Найтупіша річ - відсутність технологічної нейтральності. Тобто, якщо в оператора є частоти, він не має права сам вирішити, що на них робити - зв'язок 3G або, наприклад, 4G. Це вирішує замість нього регулятор. Але багато й інших дурних регулювань - відстали років на 10 від світу.

2. Дуже багато частот взагалі не продані або, якщо продані, то недоступні для швидкого інтернету в форматі 4G. Це ганьба, відсталість і дурість. І тут ще є трохи наших олігархів зі своїми інтересами. І один майже мертвий оператор зі старою технологією CDMA.

3. Як не дивно - військові. Україна, з одного боку, рухається до НАТО й переходить на їх військові стандарти в усьому. У наших військових дуже багато частот, на яких у країнах НАТО давно вже працюють мобільні оператори. В Україні ніхто їх поки не може з цих частот зрушити. Мені здається, що я знаю чому.

4. Телебачення: в Україні на частотах 700-800 МГц Зеонбуд, який ніяк не можуть зрушити. Але ж ці частоти теж можна було б продати операторам на прозорому тендері й запустити там 4G, покрити дороги та села і згодом використовувати їх під 5G. Це ВЕЛИЧЕЗНИЙ шматок частот. І він використовується абсолютно безгосподарно. Там постійно йдуть якісь терки і обговорюються різні дрібні фінансові інтереси.

5. Маленький ARPU (дохід на одного клієнта) в операторів. У нас він зараз грубо 70 гривень - тобто менше $3. В Європі - приблизно 20 євро. А всі світові телеком-групи мають дуже чіткі обмеження - інвестувати в себе не більше 20% від доходів на рік. Якщо більше - то може впасти курс акцій і тому їхні головні офіси забороняють вкладати вище цього ліміту. Менеджмент оператора повинен ну дуже творчо аргументувати, щоб зняти цей ліміт. Творчість щороку повторити складно.

6. Доступ до державної інфраструктури - це велика проблема, для міст особливо, де постійно будуються нові висотки та переривають існуюче покриття. У всьому нормальному світі оператор має право поставити вишку на даху будівлі, що належить державі. Типу райради, поліції, школи, лікарні. У нас закон прийнятий, але не діє від слова "взагалі". Тобто не поставиш там, де тобі радять твої планувальники мережі. А тільки там, де не дуже добре, але якось вдалося домовитися ...

7. Ліміти на випромінювання базових станцій - максимальна потужність обмежена цифрою в 10 разів меншою, ніж в Європі, і в 100 разів меншою, ніж у США. Причина - наші 80-ти річні академіки постійно пишуть папери, що випромінювання базової станції - це зло і треба одягати "шапочки з фольги". Публіка їх підтримує. На норми Європи всім пофігу. Ну і там ще є трохи корупції.

8. Звідси масова радіофобія населення і, разом із вимогою отримати згоду ВСІХ мешканців будинку, - це неймовірно ускладнює установку станцій на нових багатоповерхівках. Тим більше, якщо на будинку стоїть станція, то вона поліпшує покриття для всіх навколо - але не для мешканців даного будинку.

9. Масові й постійні перерізання кабелю, який йде в колодязях. У всіх мобільних операторів кабель - це оптика. Полюють за кабелями Укртелекому, в якому багато міді, але, щоб швидко, рубають всі кабелі відразу. Поліція не ловить тут мишей взагалі. Від цього часто пропадає зв'язок цілих районів і навіть малих міст. Що простіше у нас: закрити Укртелеком або змусити поліцію працювати?

Щоб всю цю плутанину вирішити - треба знайти компроміс між трьома живими операторами, двома напівмертвими, кількома олігархами, військовими та декількома держорганами.

В умовах корупції та українських судів, які будуть намагатися зупинити всі або частково на прохання різних інтересантів. І українських журналістів, які знаходитимуть "зраду" всюди і критикуватимуть усіх, зрідка в чомусь розібравшись.

Читайте матеріал російською: Что не так с мобильной связью в Украине? Почему она пропадает?

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини