RU

Що хочуть інвестори. Чому не можна жартувати із "зеленим" тарифом

Що хочуть інвестори. Чому не можна жартувати із "зеленим" тарифом

Генеральный директор украинской "дочки" норвежской компании Scatec Solar
25.10.2019, 10:27

Ситуація з "зеленим тарифом" розвивається непередбачувано. Це не те, чого чекає бізнес

Коли Scatec Solar заходив на український ринок в 2017 році, ситуація з "зеленим тарифом" була передбачувана. Розмір тарифу, який пропонувала держава, повністю відповідав ризикам міжнародних інвесторів, з огляду на політичну нестабільність.

Ми повернули великі інвестиційні проекти у напрямок сонячної енергетики і маємо сьогодні в портфелі п'ять великих сонячних станцій на різних стадіях - від діючих до об'єктів у стадії проекту. Сьогодні наші сумарні інвестиції в українську "зелену" енергетику - це приблизно 400 млн євро і 400 МВт потужностей.

Коли на зміну "зеленому тарифу", на який ми спиралися при розрахунку інвестиційної стратегії в Україні, запропонували систему аукціонів, ми спокійно сприйняли це нововведення, запланували розширення проектів щодо аукціонів і дивилися на нові можливості на енергетичному ринку України. Вважаємо перехід на систему аукціонів цілком виправданим в контексті реформування українського енергетичного ринку. Саме введення системи аукціонів, на нашу думку, могло б вирішити ті проблеми, з якими зараз намагаються боротися. І багато хто зі сфери відновлюваної енергетики нашу думку поділяє.

Однак ситуація з "зеленим тарифом", яка склалася на сьогодні, насторожує всіх учасників ринку, в тому числі, й інвесторів. З вересня розпочалися розмови, мовляв, хочуть ретроспективно знижувати "зелені тарифи" і взагалі умови для інвесторів.

І, незважаючи на державні гарантії проти таких змін, розмови підкріпилися 16 жовтня 2019 законопроектом №2236-2. Він вносить ретроспективні зміни в закон "Про ринок електричної енергії". Зокрема, законопроект виводить об'єкти відновлюваної енергетики потужністю понад 150 МВт з механізму відшкодування вартості електричної енергії, не відпущеної виробником за командою оператора системи передачі.

Законопроект поданий до Верховної Ради, а чого ж насправді чекати інвесторам - невідомо. Чутки, припущення змінюються щотижня, і часто кардинально. І це головне, що загострює ситуацію. Фактично, єдине стабільне твердження останнім часом - це те, що умови щодо забезпечення "зеленого тарифу" будуть змінюватися.

У ситуації з односторонньою зміною правил гри на ринку єдиними, хто програє, залишаться держава та її громадяни. Може здатися, що знизивши ретроспективно "зелений тариф", можна зменшити навантаження щодо виплат з боку держави. Однак в перспективі це повне знищення довіри інвесторів щодо обіцянок держави, а відповідно і повна паралізація інвестицій в будь-яку сферу економіки. Сам принцип дотримання домовленостей, на які сторони підписалися, є основою розвитку економіки, а зміна умов заднім числом, коли інвестиції вже вкладені, веде до стагнації і набагато більших втрат.

Ось кілька пунктів, які, на нашу думку, могли б значно поліпшити ситуацію.

1. Конструктивний діалог без поспішних рішень. Проблеми є - давайте їх якісно обговоримо з усіма стейкхолдерами. Всім зрозуміло, що до влади прийшла нова команда. Ми готові чекати, дати час на врегулювання ситуації, але потім ми повинні почути про чіткі обґрунтовані кроки.

2. Адекватна аналітика ринку, яка стала базою для прийняття рішення. Зараз іноді можна чути, що IRR (внутрішня норма прибутковості - Ред.) щодо "зелених" проектів дуже висока. Це не так, особливо якщо мова йде про міжнародних інвесторів. Враховуйте, що вони працюють повністю "в білу" і дотримуються багатьох екологічних та інших стандартів. Це значно збільшує капіталовкладення.

3. Не покладати на інвестора, який давно працює в Україні і інвестував мільйони, тягар потенційно неправильних державних рішень.

В інформаційній круговерті дії компанії спрогнозувати важко. Поки дійсно незрозуміло, які ж варіанти розглядаються насправді. Можемо тільки приблизно прораховувати наслідки деяких з них. Звичайно, найбільш негативний з усіх можливих варіантів - це одностороння зміна тарифів за вже укладеними контрактами або зміна умов, на підставі яких вже були зроблені інвестиції. Такі зміни обов'язково приведуть до істотних втрат інвесторів. З України фактично підуть ті компанії, які повірили обіцянкам влади про поліпшення інвестиційного клімату. Арбітражні позови інвесторів у разі ретроспективних змін? Цього теж не можна виключати.

Читайте російською: Чего хотят инвесторы или Почему нельзя шутить с "зеленым" тарифом

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини