Санкції США проти труби з Росії. Як не вистрілити собі в ногу

Санкції США проти труби з Росії. Як не вистрілити собі в ногу

эксперт Центра Разумкова
19.12.2019, 17:25

Американські санкції проти російських газопроводів - уже пройдена історія. Але з сумною кінцівкою для США та Європи

США вперше застосували економічні санкції, як інструмент боротьби за європейський ринок, ще за часів президентства Рональда Рейгана. Пам'ятаєте відому фотографію, де будівельники пишуть на трубі: "Вашим санкціям труба, пане Рейган"?

Читайте також: США вводять санкції проти Північного потоку-2. Що буде з "трубою Путіна" в обхід України?

Це сталося в 1981 році, тоді були введені торгові санкції проти Радянського Союзу за втручання у внутрішні справи Польщі, вони ж охоплювали будівництво газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород.

По суті, від такого рішення Рейгана постраждали тільки американські компанії, які повинні були постачати програмне забезпечення для систем управління газокомпресорної станції газопроводу.

Магістральний газопровід було побудовано в 1983 році й до цього часу він є однією зі складових українського маршруту поставки блакитного палива для країн Європейського Союзу. Сприяли реалізації цього проекту Німеччина і Франція у так званому договорі "газ в обмін на труби", що зміцнив на наступні десятиліття їх альянс.

Через зниження впливу США в Європі і втрату надійних стратегічних союзників на енергетичному ринку ЄС, наслідки цієї історії відчуваються досі. При відсутності балансу сил і конкуренції, газове питання позбавлене економічної суті та застосовується одним бенефіціаром, як інструмент політичної гри.

Санкції США проти труби з Росії. Як не вистрілити собі в ногу

Тому, по-перше, будь-які геополітичні дії повинні бути детально продумані, щоб не привести до зворотного результату очікуваного.

По-друге, санкції - це тимчасовий інструмент впливу, який має бути доповнено довгостроковою програмою співпраці, наприклад, договором про економічне та військово-технічне співробітництво (між США та Європою).

І по-третє, на континенті має бути забезпечено баланс сил для збереження демократичних цінностей і економічної конкуренції, якої зараз немає.

Читайте матеріал російською: Санкции США против трубы из России. Как не выстрелить себе в ногу

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини