RU

Плата за небо. Скільки коштує проліт над Україною

Плата за небо. Скільки коштує проліт над Україною

руководитель ДП Украэрорух
14.11.2019, 18:08

Як формується ставка за аеронавігаційне обслуговування в Україні та чому її вже давно потрібно було підвищити?

Останніми тижнями в пресі активно обговорюється тема нібито завищеної плати за аеронавігаційне обслуговування польотів у повітряному просторі України, яку авіакомпанії вносять за послуги Украероруху.

Спочатку кілька цікавих фактів.

Повітряний простір України, площа якого 776 000 км кв, - один із найбільших у Європі. Він складається з простору над материковою частиною України та її прибережними водами. Також Украерорух за рішенням ICAO з 1997 року організовує аеронавігаційне обслуговування повітряного руху над частиною нейтральних вод Чорного моря.

Плата за небо. Скільки коштує проліт над Україною

Витрати на аеронавігаційне обслуговування в Україні досить низькі в порівнянні з іншими країнами-членами Євроконтролю. Це безпосередньо впливає і на встановлений розмір ставки плати.

Плата за небо. Скільки коштує проліт над Україною

За останні п'ять років, динаміка обслуговування польотів в Україні помітно змінилася. Найуспішнішим за всю історію існування Украероруху був 2013 рік - загальна кількість польотів над Україною тоді становила 534 580. Після анексії Росією Криму та початку конфлікту з РФ на Сході України в 2014 році, кількість польотів різко зменшилася: так у 2016 році було всього 214 262 польоти. З 2017 роки ситуація поступово поліпшується, хоча показників 2013 року Україна не досягла. У 2017 році кількість польотів склала 254 000, а в 2018-му - 300 000.

Плата за небо. Скільки коштує проліт над Україною

Основне падіння обсягів відбулося за транзитними потоками. Якщо у 2013 році 65% усіх польотів були транзитними, то на сьогодні частка транзиту становить трохи більше 40%. Основна причина - закриття частини повітряного простору над тимчасово окупованою територією Криму, враховуючи територіальні води, а також закриття зони ООС, включаючи буферну зону, й обопільне припинення авіасполучення між Україною і Росією. Природно, таке падіння транзитних потоків відбилося і на прибутковості підприємства.

У 2014-2015 роках Україна, згідно з принципами Євроконтролю, повинна була підвищити ставку плати за аеронавігаційне обслуговування - з 45,56 євро до 80-100 євро. Розуміючи, що це вкрай негативно вплине на фінансові показники авіакомпаній, особливо національних, і галузь у цілому, було вирішено залишити ставку незмінною.

Як формується ставка за аеронавігаційне обслуговування?

Механізм формування ставок чітко визначено законодавством України, яке ґрунтується на документах Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) та Євроконтролю.

Усі ставки затверджуються Міністерством інфраструктури за погодженням з Мінекономіки (Постанова КМУ №1548). Украерорух самостійно не встановлює розмір плати за свої послуги, а застосовує затверджені регулятором окремі ставки.

Згідно зі світовою практикою, вони розраховуються за конкретної формулою - виходячи зі співвідношення національної бази витрат до загальної кількості одиниць обслуговування.

Плата за небо. Скільки коштує проліт над Україною

Таким чином, зменшення кількості одиниць обслуговування призводить до збільшення розміру ставки, і навпаки. Відповідно, збільшення бази витрат, які несе країна (в т.ч. витрати провайдера) на забезпечення аеронавігаційного обслуговування, також спричинить за собою збільшення ставки.

Як згадувалося раніше, в Україні мала бути підвищена ставка плати за аеронавігаційне обслуговування. Але цього не сталося, що, скоріше, є унікальною практикою.

Наприклад, Молдова в 2015 році виявилася в аналогічних обставинах. Через втрату транзиту в районі Чорного моря країна теж відчула суттєве зменшення повітряного трафіку - приблизно мінус 50%. У результаті, в країні збільшили ставку плати за аеронавігаційне обслуговування на 42% в порівнянні з 2014 роком.

Істотне зростання ставки на 2020 рік відзначається в багатьох інших країнах. Туреччина, в умовах прогнозованого незначного зростання трафіку і збільшення бази витрат, піднімає свою ставку на 23%. У Португалії, при збереженні обсягу повітряного трафіку, заплановано підвищення ставки відразу на 55%. Аналогічно, й Бельгія піднімає у 2020 році ставку на 30%.

Крім того варто зазначити, що підвищення ставки за аеронавігаційне обслуговування, як правило, не впливає на кінцевого споживача - тобто авіапасажирів. Частка вартості цих послуг у загальній вартості квитка на внутрішній переліт у межах України становить близько 3-4%, а на міжнародний переліт - ще менше. У той же час, для Украероруху - це вагома цифра, за рахунок якої покриваються витрати на аеронавігаційне обслуговування (персонал, технічне оснащення), а також інвестиції в інфраструктуру.

На сьогоднішній день в Україні найнижчий рівень витрат на квадратний кілометр повітряного простору серед усіх країн - членів Євроконтролю. При цьому, ми забезпечуємо ідентичний рівень обслуговування та безпеки польотів.

Читайте матеріал російською: Плата за небо. Сколько стоит пролет над Украиной

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини