RU

Офшори і бізнес за кордоном: хто і коли опиняється поза законом

Офшори і бізнес за кордоном: хто і коли опиняється поза законом

член Инвестиционно-миграционного совета в Женеве, основатель компании Второй паспорт
01.11.2019, 09:40

Деофшоризація економіки: чи завжди це про боротьбу з "брудними грошима"?

Вже 1 грудня в Україні набуде чинності конвенція MLI - з цього моменту українська держава зможе більш ефективно протидіяти виводу грошей в країни з низькими податками.

Запит на подібний механізм у влади був давно. У суспільства - теж. Так склалося, що слово «офшор» в нашій країні має яскраво-виражений негативний відтінок. Але чи завжди його використання пов'язане з нечесним веденням бізнесу? І який він в цілому - бізнес за кордоном? Давайте розбиратися.

Гроші йдуть за кордон. Чому?

Для початку: що ж таке офшор? Це окрема країна або територія з особливими умовами ведення бізнесу. Там діє або дуже низька ставка податку на прибуток, або її немає взагалі. Такі умови не можуть не привертати увагу бізнесменів, і, варто сказати, далеко не тільки мільярдерів і олігархів - привілеями користується і середній бізнес. Просто навколо великого і скандали побільше.

Українські підприємці - не виняток. Виводячи гроші за кордон, вони керуються різними причинами. Найбільш очевидний варіант - спроба платити менше податків або взагалі від них сховатися. Інші мотиви: збереження грошей, приховування імені власника, захист власності, полегшення роботи з іноземними ринками.

Хвилинка класики: як працюють офшорні схеми

Якщо українській компанії офшор потрібен для мінімізації податків, придумувати нічого не потрібно - зазвичай в таких випадках використовують традиційну схему. Лазівка ​​проста: досить відкрити фірму в будь-якій юрисдикції, необов'язково офшорній (наприклад, американській). Для того, щоб "відмивання грошей" не викликало ніяких підозр, робиться фейковий договір, який видає ці фінансові потоки за витрати на будь-які послуги - наприклад, рекламу або маркетинг.

Варто підкреслити, що право виводити гроші в ту чи іншу країну мають не всі банки. Розумні бізнесмени враховують і цей факт. Простий приклад - Бермуди. Це частина території Великобританії. Колись ця юрисдикція вважалася неблагополучною. А зараз європейські банки спокійно виводять гроші на ці острови. Вони їх визнають "нормальною" юрисдикцією. Хоча, так - це класичний офшор.

У свідомості багатьох людей зміцнився стереотип, що офшори - це маленькі острівні держави, які використовуються тільки для того, щоб приховувати реальні обороти бізнесу, ухилятися від податків, відмивати "брудні" гроші тощо.

Безумовно, так і є, але це тільки частина правди. Офшорний бізнес "багатий" не лише острівними державами. Наприклад, у Великій Британії та США теж є компанії, які дозволяють приймати гроші з-за кордону і не платити при цьому податки.

Ще один тип причин, які підживлюють не зовсім чесний офшорний бізнес - бажання надійно заховати доходи, не завжди отримані законним шляхом. Офшори дають можливість сховати справжніх бенефіціарів практично будь-якої компанії і допомагають приховати реальних власників тих чи інших активів. Навіть правоохоронним органам дуже важко вийти на справжній слід.

Подібними схемами користуються нечесні підприємці або чиновники, які ховають прибуток сумнівної чистоти. Останні люблять провертати дуже складні схеми. Крім того, на офшорні компанії вони не тільки виводять гроші, але і реєструють нерухомість.

Наприклад, чиновник отримав хабар, купив на ці гроші будівлю. Власник не він, а офшорна компанія, бенефіціар якої - ще один офшор. І так далі: ще два-три ланцюжки, і тільки в фіналі з'являється фізична особа - в кращому випадку син чиновника, або 80-річна мама. Є випадки, коли на офшорні компанії оформляли цілі заводи.

Руйнуємо стереотипи: офшори - це не завжди погано

Ми вже згадували "неочевидні" причини використання офшорних компаній - часто працювати через них може і цілком чесний бізнес. Навіщо йому це потрібно?

Зберегти гроші. Офшорні компанії використовують і для того, щоб отримувати прибуток. Наприклад, українська фірма заробила $1 млн, але вона не хоче зберігати гроші в українських банках, тому що більше довіряє американським.

Тому саме в США вона відкриває свою компанію (є певний тип фірм, який дозволяє приймати гроші з-за кордону і не платити податки). Сплачуючи податок на прибуток в Україні, вони виводять гроші в Америку, де вони і зберігаються. Чи є тут порушення? Ніякого. Це абсолютно легальна схема.

Офшорна компанія перетворюється в легальну. Багато підприємців відкривають бізнес за кордоном, щоб працювати. Вони платять податки і працюють на величезному ринку. Наприклад, якщо відкрити в США офшорну компанію, і почати там продавати товари американським споживачам, вона перестає бути офшорною і починає платити податки.

Якщо ти займаєшся легальним бізнесом, податків уникнути не можна. Але платити менше - не злочин. Мій знайомий, який абсолютно легально працює екскурсоводом в Греції, зареєстрував свою фірму в Болгарії, де податки нижчі. Він - не злочинець, просто вирішив з розумом підійти до організації свого бізнесу.

Часто компанії за кордоном створюють IT-фахівці. Проста бізнес-логіка: розробивши додаток в Україні, вони можуть заробити 10 тисяч доларів, а в США з таким же стартапом - в п'ять разів більше. Іноземну компанію відкривають і для того, щоб легше було налагодити контакт із замовниками. До американської компанії довіри буде набагато більше.

Європа чи ...

Влада інших країн зацікавлена, щоб приходили іноземні інвестиції. Для них це означає більше грошей і податків, тому, як правило, там йдуть назустріч українським підприємцям.

Український бізнес зазвичай мігрує в США, країни Західної Європи, Великобританію, Німеччину. Багато довіряють і Східній Європі, відкриваючи компанії в Польщі, Чехії, Угорщині, країнах Прибалтики.

Звичайно, Україна багато втрачає від переходу бізнесу за кордон. В першу чергу - податки. І, звичайно, доходи. Це вже буденність сьогоднішнього часу, і з цим важко боротися, тому держава повинна адекватно сприймати цей бізнес, розділяючи реальних злочинців і звичайний бізнес. Є ще один варіант - фінансова "завіса", через яку взагалі не будуть проходити гроші. Але тоді ми опинимося не в Європі, а десь в Туркменістані.

Читайте російською: Офшоры и бизнес за границей: кто и когда оказывается вне закона

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини