RU

Не МВФом єдиним: що врятує Україну від боргової ями

Не МВФом єдиним: що врятує Україну від боргової ями

основатель и управляющий партнер Nika Tech Family, советник Министра цифровой трансформации Украины
30.01.2020, 18:12

Кредити МВФ можуть стати панацеєю для стабілізації економіки України, але не здатні поліпшити промисловий експорт. Це важливе завдання для країни

Міжнародний валютний фонд - стратегічний і важливий партнер для української економіки, але його гроші не допоможуть країні вийти з кредитної ями. Причина проста: співпраця з МВФ не усуває проблеми сировинної спеціалізації України і створення стратегічних, економічних драйверів.

У грудні 2019 року Україна і Міжнародний валютний фонд домовилися про нову програму співпраці строком на три роки в розмірі 4 млрд спеціальних прав запозичення (близько $5,5 млрд).

Кредити МВФ можуть стати панацеєю для стабілізації економіки, але не здатні поліпшити промисловий експорт. Це важливе завдання для країни і вже потрібно починати робити кроки щодо його вирішення. Чому саме зараз? Економіка України багато років перебувала в занепаді. Якщо так буде продовжуватися, наша країна не витримає конкуренції з іншими світовими державами.

Нагадаю, Україна повинна виплатити МВФ близько $1,4 млрд у 2020 році. Найбільші виплати призначені на 13 березня й 11 вересня - по 295,5 млн спеціальних прав запозичення. Останні платежі в поточному році заплановані на 1 листопада - майже 50 млн спеціальних прав запозичення.

Якщо поставити мету в перспективі відмовитися від кредитів МВФ, а інші кредити зробити більш ефективними: спочатку потрібно визначити, як створити стратегічно вигідний промисловий експортний потенціал з ефективними партнерами. В іншому випадку, економіка України все більше буде залежати від зовнішніх кредиторів, а економічна стабільність і суб'єктність залишиться нездійсненною мрією.

Чим справедливий арбітраж може допомогти Україні

Єдине, що ми зараз можемо зробити - це навчитися проводити правильний і професійний вибір (арбітраж) серед інвесторів і партнерів із правильними очікуваннями в об'єктивних реаліях.

Промисловий потенціал країни на даному етапі розвитку не конкурентоспроможний. Важливим елементом у промисловому комплексі держави повинен бути або внутрішній, або зовнішній ринок споживання. Він спочатку створювався для замкнутого циклу всередині колишніх країн СРСР, але після введення санкцій з РФ, більша його частина втратила колишні позиції і можливості. У підсумку, стався колапс економіки промислового експортного комплексу.

Щоб зосередитися на зовнішніх ринках, потрібно прийняти національну відсталість із багатьох напрямків і прийняти критичність даної ситуації. У країні дуже мало ефективних топових кризових менеджерів, які змогли б переконати іноземних інвесторів дати потрібну кількість грошей для розвитку. Багато підприємств знаходяться в глибокій кризі: без зростаючих ринків збуту, без операційного прибутку, із застарілими неконкурентними технологіями і дефіцитом капіталу позик.

Держава прийняла рішення продавати все з молотка в рамках великої приватизації, але подібні дії робити рано.

По-перше, купувати будуть все ті ж суб'єкти, що й раніше. Вони не будуть інвестувати в економіку, а всього лише "видоять" операційний кеш, обкладуть кредитами і відпустять. Хто виграє? А головне: скільки та якою ціною? Виграє точно не національний інтерес.

По-друге, через масові скорочення ми будемо спостерігати стрімке зростання безробіття й бідності. У разі розпродажу ніхто не дає гарантій, що все буде врятовано.

Модернізація того, що ще можна врятувати - окрема тема. Зараз алгоритм такий. Коли об'єкт потрібно модернізувати, створюється відкритий тендер. До тендеру підключаються тільки ті, хто про нього знають і мають можливість підготуватися. Для країни буде корисніше заманити якомога більше незалежних учасників і заздалегідь правильно розігріти цей інтерес. Тоді кінцеві умови будуть вигідніші для модернізації нашої економіки. Ми це робимо якісно? Об'єктивно, ні. Беруть участь найчастіше "свої", під них і пишеться тендерна документація.

Правильний арбітраж має відбуватися комплексно, після якісної і професійної підготовки. Тут важливо все: упаковка, репутація, презентація інвестиційної пропозиції, вибір і залучення учасників з усього світу. Складанням усіх деталей арбітражу повинні займатися кращі команди інвестбанкірів із професійними координаторами з боку держави, які здатні об'єктивно оцінювати ефективність таких вендорів.

Як Україні зробити стрімкий ривок в економіці

Давайте розглянемо надмету для України - зростання ВВП країни й ефективний розвиток економіки. Для ефективної роботи за цим напрямком є ​​ряд швидких перемог, які можна починати проводити в турборежимі:

- Модернізація стратегічних об'єктів країни з максимально ефективним арбітражем. Стратегія найкраще корелює з логістикою й енергетикою.

- Створення спільних експортоорієнтованих підприємств на основі принципу дефіцитарності товару в іншій країні та можливості створення товарної цінності в Україні (завдяки близькості або наявності ресурсної бази).

- Створення комплексів великовузлового складання азіатських промислових товарів для експорту в ЄС під українськими брендами.

- Залучення smart-інвестицій під реконструкцію великих інфраструктурних об'єктів, де партнери, крім інвестицій, зможуть забезпечити більш дешеві, ефективні, інноваційні технологічні рішення. Наприклад, Китай готовий під проекти видавати кредит від 1% до 4% річних.

Як Україні показати себе у світовій економіці

Для ефективної реалізації плану необхідно опрацювати список стратегічних галузей в країні, де в перспективі можна створити світове лідерство серед конкурентів і направити всі залучені гроші від облігацій внутрішньої державної позики України. Необхідно реінвестувати гроші якомога швидше. Це єдиний спосіб не потонути в борговій ямі і знайти справжні драйвери економіки, а не називати драйверами ті, які сформувалися історично.

Читайте матеріал російською: Не МВФом единым: что спасет Украину от долговой ямы

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини