RU

Не лякайте інвестора, або Слова говорити - не мішки перевертати

Не лякайте інвестора, або Слова говорити - не мішки перевертати

основатель Конторы Пи
12.11.2019, 09:21

Написав довго, але цікаво. Скромно кажу

Я вчора приїхав на заправку, щоб залити в свою машину бензин. Але нещодавно в Україні прийняли новий закон. Тепер, спочатку ви зобов'язані купити у заправки той пістолет, через який вони заливають бензин. І тільки потім цим пістолетом вони будуть продавати вам бензин. До речі, забув сказати - не дивлячись на те що пістолет купили ви, вони назвуть його своєю власністю і запишуть на свій баланс. Такі тепер правила.

Якщо ви дочитали до цього моменту і подумали, що я з'їхав з глузду, то не зовсім.

Із заправками, звичайно, я пожартував. Але саме такий закон прийняли нещодавно (це був попередній парламент - до Зеленського) про підключення до електроенергії.

Українським промисловцям часто вдається боротися з такою ситуацією шляхом корупції тих людей, які повинні прийняти рішення, скільки буде коштувати обладнання, необхідне для підключення до електроенергії.

Але я зараз розповім про цікавий випадок з іноземним інвестором.

Отже - Вінницька область. Місцеві чиновники (молодці!) знайшли і вмовили компанію Head (відомий виробник гірських лиж, черевиків, шоломів тощо) закрити їх чотири заводи в Європі і побудувати замість них один під Вінницею. Дуже важливо: власник компанії Йохан Еліаш підписує з областю меморандум, в якому він зобов'язується інвестувати 80 млн євро і створити 1000 робочих місць. А область зобов'язується продати йому землю і провести комунікації (електрика, газ, дороги) до заводу. І ціни на електрику та газ теж там прописані. Область, треба сказати, все що обіцяла, зробила.

Відомий український бізнесмен Ігор Гуменний виграв контракт на будівництво цього заводу (це буде через паркан від його власного заводу, де вже виробляється холодильне та торговельне обладнання). Ігор побудував вже три заводи в Україні і знає, як це робиться, - ефективно і швидко.

І ось завод побудований, лінії електропередачі підведені. Треба завозити обладнання на завод. І тут приходять "красунчики" з Вінницьких електромереж і кажуть, що, згідно з новим законом про ринок електроенергії, який набрав чинності з 1 липня 2019 року, треба доплатити!

Національна комісія регулювання в сфері енергетики та комунального господарства затвердила порядок розрахунку оплати за нові підключення до передавальних і розподільних мереж і затвердила тарифи за нестандартне (понад 50 кВт) підключення для всіх регіональних компаній. Для Вінницької області вартість нового підключення 3972 грн за кВт.

І ці прекрасні люди виставили рахунок на $1,6 млн. Від вартості заводу це приблизно 15% (без урахування обладнання). Багатий австрієць сказав - ви підписали зовсім інше і платити я не буду. Інвестиції зупиню і сидіть ви тут у своїй Вінниці без мене.

Оскільки проект знаковий, а виробництво технологічно передове, нова влада (поки на словах) дуже підтримує інвестиції в Україну. З інвестором вже зустрілися - спочатку президент, а потім і прем'єр-міністр України. Інвестору сказали, що його захистять. Грошей платити не треба. А він (про всяк випадок для преси) сказав, який прекрасний інвестиційний клімат створений в Україні.

Я ось тепер думаю - а як це все відбудеться? Прем'єр накаже приватній енергокомпанії у Вінниці не брати гроші з цього інвестора? Це не тільки ручне керівництво, так ще і втручання в бізнес приватної незалежної компанії! Або інвестор заплатить, а йому повернуть з бюджету країни? Так немає в бюджеті такої статті!

Насправді, цей, звичайно, не перший випадок, але зазвичай якось домовлялися.

Очевидно, що система із підключення до електрики для промисловості в Україні не працює, але наша влада все одно розповідає, що країна приваблива для інвестора.

Сподіваючись, очевидно, що для кожного великого іноземного інвестора якось "вручну" домовляться.

Тут варто зауважити - в Польщі, Росії, Білорусі, Чехії - де інвесторів люблять - завжди інвестор отримує готові комунікації та безкоштовне підключення до газу і електрики. І потім купує його за цінами дешевшими, ніж в Україні. А інвестор, особливо великий, він таки не тупий і може порівнювати.

Так що, слова не допоможуть. Навіть від президента і прем'єра.

Читайте російською: Не пугайте инвестора, или Слова говорить - не мешки ворочать

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини