Коли в Україні будуть нормальні дороги, як в Європі

Коли в Україні будуть нормальні дороги, як в Європі

Директор по инфраструктуре в Украинском институте будущего, экс-первый замминистра инфраструктуры Украины (2014-2015 гг)
13.12.2019, 13:55

В Європі доріг-бетонок - 30-40%. Причина - у них більш тривалий термін експлуатації. Чому в Україні не будують цементобетонні дороги?

Основна проблема бетонних доріг у тому, що у них значно триваліший термін експлуатації. Це звичайно жарт, але в кожному жарті...

В Україні всього близько 1% цементобетонних доріг. В Європі - 30-40%. Цифри говорять про те, що технологія будівництва бетонних доріг добре зарекомендувала себе в інших країнах, але з деяких причин до цього часу практично не використовується у нас. Хоча позитивні кейси є - автомобільна дорога Київ-Ковель, або, як її ще називають "Варшавка". За 10 років її експлуатації не зроблено жодного квадратного метра ямкового ремонту. З нових проектів - Дніпро-Решетилівка, Миколаїв-Кропивницький і окружна Житомира.

Мова не про те, щоб завтра забудувати всю країну бетонними дорогами. Але важливо вибрати пріоритетні напрямки, фінансування яких було б економічно доцільним. Зокрема, це дороги в бік Одеси, Херсона, Миколаєва (тобто південний регіон країни), західні кордони і дороги біля Києва.

Що для цього потрібно?

Номер один - тендери.

Нинішня ситуація така, що компанії, які вміють вигравати тендери, поки що не вміють будувати бетонні дороги, а компанії, наприклад, західні, які вміють будувати бетонні дороги, поки що не вміють вигравати тендери. Тобто мова про створення конкуренції.

Крім цього, дуже важливо, щоб уже на етапі проектування доріг закладалося будівництво або ремонти доріг в іншій технології, будь-то бетон, пластик, шлаки або будь-яка інша технологія. Важливо, щоб цю можливість давали ті, хто прописує умови тендерів і розробляє проектну документацію.

Номер два - наявність цементу.

Ті невеликі зрушення, які почалися з будівництва бетонних доріг, вже призвели до дефіциту цементу всередині країни. Потужності заводів на сьогодні вже завантажені і ми почали імпортувати цемент. Хоча ще два роки тому, коли ми робили дослідження цієї галузі, потужності заводів були завантажені лише наполовину. Тобто ситуація стає схожою на ту, яка є з бітумом. Хоча, там звичайно частка імпорту становить близько 90%. При будівництві бетонних доріг нам потрібна якомога більша частка локалізації і цементна промисловість має бути до цього готова.

Номер три - якість будівництва.

Нам потрібні компанії, які вміють перетворювати гроші в якісні цементобетонні дороги. Поки що відбуваються експерименти і, чим довше такі експерименти будуть проводитися без належного якісного стороннього контролю, тим менше ця технологія має шансів на виживання в Україні.

Якщо кілька разів недобросовісна компанія побудує неякісну бетонну дорогу, у нас є всі шанси більше ніколи не повернутися до цієї технології.

Будівництво бетонних доріг буде вигідним і державі, і платникам податків. І в кінцевому підсумку дасть можливість:

- підвищити привабливість транзиту;
- збільшити ВВП та інвестиції (при будівництві 1 000 км на рік, цементобетонні дороги можуть забезпечити зростання ВВП до $20 млрд до 2030 року);
- поліпшити торговельний баланс України (зменшення імпорту бітуму);
- замінити імпорт місцевим виробництвом;
- допомогти розвантажити УЗ (щорічно через місменеджмент в УЗ 1,5-2% вантажу йде з залізниці на автотранспорт, збільшуючи навантаження на дорогу, з яким значно краще і довше справляються цементобетонні дороги);
- вирішити соціальну проблему забезпечення робочими місцями.

Читайте матеріал російською: Хорошие дороги любят в Европе. А нам приятнее ездить по буеракам

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини