RU

Гривня зміцнюється, НБУ говорить про збитки: що відбувається?

Гривня зміцнюється, НБУ говорить про збитки: що відбувається?

аналітик ІГ Універ
05.12.2019, 10:58

Збиток НБУ за 9 місяців 2019 року склав 12,3 млрд грн. У держрегуляторі кажуть, що всьому виною - зміцнення курсу гривні. Це добре чи погано?

Через зміцнення гривні, Національний банк України отримав збиток. Ця новина вже облетіла засоби масової інформації і багатьох, напевно, хвилює питання, а це добре чи погано. Моя відповідь - для НБУ - це нейтральна новина, як і для України в цілому. Збитки, звичайно, псують картинку із "паперової бухгалтерії", але нічого страшного в цьому немає.

Адже суть у тому, що збитки понесені через переоцінку активів НБУ, номінованих в іноземній валюті. І сенс всієї проблеми, а точніше її відсутність, можна описати так: уявіть, що у вас є $100 і 3000 гривень і рік тому курс становив 27 гривень за долар, а сьогодні 24 гривні за долар. Це означає, що вчора в перерахунку на гривню у вас було 2700 гривень плюс 3000 гривень, що в сукупності - 5700 гривень. А сьогодні за нинішнім курсом ці гроші перетворилися в 5400 гривень. І формально ви понесли збиток. Але якщо рахувати все в доларах, то вчора у вас було $211, а сьогодні $225 і в доларах ви отримали прибуток.

Гривня зросла, і в гривні вийшов збиток. Але з іншого боку, якби гривня впала, то було б навпаки, був би збиток в доларах і прибуток в гривнях. Все залежить від того, в чому ви рахуєте свій баланс. Але як би ви не вважали, висновок простий: вчора у вас було $100 і 3000 гривень, і сьогодні у вас залишилося $100 і 3000 гривень, а там можна вважати і інтерпретувати як завгодно, все залежить від бажань.

Читайте також - "Чому зміцнюється гривня?". У Facebook знають відповідь

Точно так само і з НБУ. Так, є паперовий збиток, але це сталося через те, що у держрегулятора є валютні активи і золото, які щодо гривні впали в ціні, оскільки гривня зросла. І наявність цих активів є цілком нормальним явищем для Центрального Банку.

Питання в цілому полягає не в прибутку чи збитку НБУ, і немає ніякого сенсу перераховувати конкретні цифри, скільки у НБУ яких активів і як змінився баланс в гривні або в доларі.

Гривня зміцнилася. Це добре чи погано?

Головне питання - це як взагалі варто ставитися до зміцнення гривні. І від того, як люди ставляться до головного питання, насамкінець і залежить те, як вони інтерпретують паперовий збиток НБУ. Тому для розуміння, що саме погано - що НБУ отримав збиток, або те, що експортери втрачають прибуток на зміцненні гривні, варто відповісти на головне питання - погано чи добре, що гривня зміцнилася.

І в цьому головному питанні я думаю, що це більше добре, ніж погано. А добре це тому, що за рахунок цього в доларах українці отримали прибуток - зарплати (якщо рахувати в доларах) зросли, купівельна спроможність гривні і українців покращилася і в цілому країна в доларах стала багатшою.

Читайте також - Долар рекордно подешевшав і коштує вже менше 24 грн. І це не межа. Розбір LIGA.net

Для роз'яснення своєї позиції я б навів приклад. Ось уявіть перукаря у нас, який стриже за $4 або десь у розвинутій багатій країні, де точно така ж стрижка коштує $20. Праця однакова, але наш перукар отримує менше грошей, тому що купівельна спроможність гривні низька, тому що рівень цін в країні низький. І потім в Україні поліпшується економічна ситуація і вартість стрижки в українського перукаря через це зростає до $5, разом із доходом перукаря. Зростає тому, що такі економічні умови, тому що економіка відновлюється. І питання, а за рахунок чого таке може статися? Відповіді всього дві. Або за рахунок зростання гривневої ціни стрижки, що веде до зростання внутрішньої інфляції при стабільному курсі гривні, або за рахунок зростання курсу гривні. На практиці працюють обидва чинники, і гривня зростає, і ціни.

А як же інфляція?

Від політики Нацбанку залежить те, за рахунок чого буде зростати купівельна спроможність українців. Якби НБУ проводив м'яку політику, то гривня б так сильно не зміцнилася, але інфляція була б сильнішою. Якби НБУ проводив більш жорстку політику, то гривня могла б зміцнитися ще сильніше, але інфляція була б нижчою. Але Національний Банк не є головним генератором економічних процесів. НБУ регулює і підлаштовується під економічну ситуацію, а не навпаки.

У НБУ немає мети спекулювати своїми активами і отримувати за це прибуток. Питання курсу гривні для НБУ важливе, але не є головним. Головним індикатором для НБУ є інфляція і саме під неї регулятор і підлаштовує свою політику. НБУ не може виконати відразу всі цілі, тим більше, якщо вони є взаємовиключними. І тому він ставить пріоритети, а пріоритетом є інфляція. Тому НБУ і стримував зростання інфляції на збиток курсу і на шкоду гривневої вартості своїх валютних активів.

Читайте також - Прихована деномінація. Навіщо гривню переводять у метал

ВВП України в 2018 році склав 3,55 трлн грн або ж $130,8 млрд. Цього року він зросте до 4 трлн грн, що за курсом 24 гривні за долар дасть $166 млрд. Номінальне зростання в доларах складе близько 27%. З них реальне зростання очікується на рівні 3,3-3,5%. Тобто більше 20% зростання, це переоцінка вартості праці (тобто ВВП) українців і якби не було зміцнення гривні, то всі ці відсотки могли б стати інфляцією.

Таке високе зростання ВВП України в доларах, обумовлене саме сильним подорожчанням оцінки праці українців. Тому що раніше праця українців була дуже дешевою у порівнянні з іншими країнами в зв'язку зі складним економічним становищем.

Поточне зростання оцінки праці українців пов'язане зі стабілізацією економіки України після потрясінь минулих років. І навіть зараз праця в нашій країні все ще дешевша в порівнянні з іншими країнами. І те, що праця українців зростає в ціні - це добре. І те, що подорожчання праці українців поділене на дві частини, у вигляді самого зростання цін і зарплат і у вигляді зміцнення гривні, - теж добре, тому що захищає від надмірних перекосів. Адже краще ці 20% номінального зростання економіки поділити між курсом та інфляцією, ніж звалити на щось одне. Тому це добре, що економіка і гривня зростає. А втрати НБУ від переоцінки - просто крапля в морі через яку не варто переживати.

Републікація повної версії матеріалу заборонена (без письмового дозволу редакції)

Читайте російською: Гривня укрепляется, НБУ говорит об убытках: что происходит?

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини