Економіку України сильно недооцінюють. Все тільки починається

Економіку України сильно недооцінюють. Все тільки починається

экономист, старший научный сотрудник Atlantic Council
10.01.2020, 12:08

В Україні створено всі макроекономічні основи, щоб економіка країни зросла на 5% в 2020 році, як того хоче прем'єр Гончарук

Значні досягнення України в 2019 році погано вивчені як в Україні, так і за кордоном. Ймовірно, цей факт не дивує нікого, так як українці зазвичай очікують від свого уряду гіршого, а іноземні ЗМІ рідко достовірно висвітлюють українські реформи. Зокрема, з вересня 2019 року медіа США спотворювали ситуацію, використовуючи негативні заголовки, пов'язані з імпічментом свого президента Дональда Трампа.

Проте, не можна недооцінювати прогрес, досягнутий Україною за останні дванадцять місяців. Він проклав шлях до подальшого значного прогресу в 2020 році. Ключовими галузями, на які варто звернути увагу, буде "чистка" в правоохоронних органах України, поліпшення державного управління і відкриття всіляких конкурентоспроможних ринків.

Багато хто недооцінює нинішні економічні перспективи України. У 2016-2019 роках адміністрація Петра Порошенка провела вражаючу макроекономічну стабілізацію після серйозної кризи 2014-2015 років, викликаної грабунком представниками уряду Януковича і початком військової агресії Росії на Донбасі. Багато в чому завдяки заходам, вжитим за часів екс-президента Порошенка, дефіцит бюджету скоротився до близько 2% ВВП, а інфляція знизилася до 4,1%. Тим часом, державний борг скоротився з 80% ВВП в 2016 році до 52% ВВП.

Читайте також - Мінфін прокоментував виконання бюджету-2019

2019 року гривня була найефективнішою валютою в світі: її курс по відношенню до долара США виріс на 19%. Середньомісячна українська заробітна плата в доларах виросла з 200$ в 2016 році до нинішнього рівня близько 450$. Прибутковість облігацій і процентні ставки впали. Дійсно, на сьогоднішній день основна проблема полягає в тому, що гривня зростає занадто швидко. Це змушує Національний банк купувати більше доларів і знижувати облікову ставку.

Крім цього, минулий рік ознаменувався двома найбільш вільними і справедливими загальнонаціональними виборами в історії незалежної України. Оскільки боротьба з корупцією була головною турботою виборців, стару гвардію безцеремонно вигнали з лав влади. Це призвело до безпрецедентної зміни поколінь в українській політиці. Вражає, що 80% нових парламентаріїв, які зайняли свої місця в серпні 2019 року, були новачками. Тільки два міністри попереднього уряду були знову призначені на свій пост. Така чистка була явно необхідна для боротьби з повсюдною корупцією. Важливо відзначити, що Україна зробила це демократичним шляхом. Важливо поширити подібну чистку кадрів на інші державні установи в 2020 році.

Читайте також - Зарплати на максимумі. А коли українці жили краще - за часів Зеленського, Януковича чи Ющенка?

Звинувачувати "олігархів" в корупції в Україні, не називаючи нікого конкретного, - це поширене явище в країні. Я вважаю, що грабіжницька держава фактично представляє основну загрозу для економіки і добробуту України. На практиці люди, яких вважають олігархами, - ті, хто достатньо сильний, щоб захистити свою власність від "державних грабіжників". Перш за все, від правоохоронних органів, що займаються корпоративним рейдерством. Щоб поширити права власності на більш широке ділове співтовариство, Україна повинна реформувати всі правоохоронні органи.

Адміністрація Володимира Зеленського вражаюче почала роботу в цьому напрямку. Державним інститутом, який найбільше завдавав шкоди, визнана Генеральна прокуратура. Новий генеральний прокурор Руслан Рябошапка почав ефективну чистку кадрів, вимагаючи від своїх прокурорів, як компетентності, так і чесності. Скасування депутатської недоторканності і відновлення закону про незаконне збагачення, також є важливими заходами. Крім того, парламент прийняв закон про чистку одіозного Державного бюро розслідувань, а Зеленський відправив у відставку його керівника.

Величезною проблемою залишається суднова система країни. Ухвалення нового закону про судову реформу заперечується, а його реалізація неясна. 44 судді були призначені до Верховного суду після того, як не пройшли тести на чесність. Корумповані судді повинні бути також звільнені з судів нижчої інстанції.

Читайте також - Від Порошенка до Зеленського через Коломойського. 33 події 2019-го, які запам'ятає бізнес

Основною перешкодою залишається Служба державної безпеки (СБУ). Отримавши нового керівника, цей інститут так і не піддався реформам. Парламент повинен прийняти закон про СБУ, який передбачає повну чистку кадрів на подобі проведеної в Генпрокуратурі. Якщо цього буде досягнуто, Україна буде мати у своєму розпорядженні право власності, яке заслуговує довіри, заохочуючи як українців, так і іноземців тримати більше коштів в країні.

Також 2020 повинен стати роком, коли українська держава зробить рішучий стрибок від бюрократії в радянському стилі до цифрового уряду. Незважаючи на випадкові спроби модернізувати державну адміністрацію України (вражаюча реформа Вінницької міської адміністрації), велика частина адміністрацій залишаються за своїм характером бюрократичними. Багато документів вимагають тридцяти ручних підписів, при цьому ніхто не несе за них відповідальність. Ділові зустрічі присвячені збору підписів, а не серйозним аналітичним дискусіям. Все це повинно змінитися.

Україні потрібна сучасна комп'ютеризована державна адміністрація. Естонія, в свою чергу, подала дуже цінний приклад. Зеленський знаходиться на правильному шляху зі своїм баченням "держави в смартфоні". Будемо сподіватися, що нещодавно створене Міністерство цифрової трансформації, отримає необхідні повноваження для того, щоб модернізувати роботу уряду України.

Читайте також - Втрачене десятиліття. Українські олігархи збідніли на $10 млрд. А хто заробив?

Нарешті, ринки повинні бути відкриті. Україна має відмінний інструмент для цієї мети. Угода про асоціацію з Європейським союзом містить сотні правил відкриття безлічі ринків. В Україні вже багато законодавчих актів, але в багатьох випадках формальні правила ще не перейшли в повноцінну реалізацію, яка змусила б європейських конкурентів прагнути увійти в Україну в більш широкому масштабі.

Були прийняті закони про ринки електроенергії та газу. Так ринок електроенергії офіційно діє з липня 2019 року.

У другому й третьому кварталах 2019 року ВВП України досяг темпів зростання більш 4%. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук прагне до 5% в 2020 році і 7% в наступні роки. Це розумні і реалістичні цілі.

Той, хто сумнівається в цьому, повинен пам'ятати, що в середньому по Україні зростання ВВП становило 7,5% на рік з 2000 по 2007 рік. Макроекономічні основи в даний час створені, щоб дозволити повторити цей результат. Багато чого буде залежати від того, чи зможе Україна відкрити економіку, створивши при цьому прозоре й відкрите ігрове поле.

Спеціально для UkraineAlert/Atlantic Council


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини