RU

80 днів життя з "монстром": без медового місяця й теплої ванни

80 днів життя з "монстром": без медового місяця й теплої ванни

генеральный директор Укроборонпром, министр экономического развития и торговли Украины в 2014-2016 гг..
25.11.2019, 14:46

Наше завдання - врятувати Укроборонпром і вивести його на новий сучасний рівень. А разом із ним і весь оборонно-промисловий комплекс країни

Це було всього десять місяців тому. Добре пам'ятаю день, коли новинні стрічки й ефіри українських ЗМІ буквально підірвали звістки про крадіжку в оборонній сфері. У лічені дні державний концерн Укроборонпром став одним із головних символів корупції воюючої країни, ганьби й останнім ударом для президента, який ішов.

Скажу чесно, я тоді навіть подумати не міг, що зовсім скоро мені доведеться настільки глибоко зануритися в проблеми Концерну і десятків тисяч його співробітників. Це зовсім не входило в мої плани. Але, коли Володимир Зеленський запропонував очолити Наглядову раду компанії, я, звичайно, не міг відмовити, розуміючи важливість і складність проблеми, та й просто не бажаючи підвести голову держави, з яким ми пройшли нехай і короткий, але дуже непростий шлях.

Вже від початку нас чекали кризи й опір. Після того, як опоненти брутально "збили" гідних кандидатів, відібраних Номінаційним комітетом на посаду генерального директора Концерну, мені довелося самому взяти на себе цю роль. Для мене це був шанс проявити характер і вийти із зони комфорту, а  найголовніше - відновити справедливість: я впевнений, що Концерн має величезний потенціал і заслуговує на краще.

Читайте також: Абромавичус: У Зеленського немає зобов'язань перед олігархами

З перших днів перебування в компанії склалося відчуття розрухи. Концерн роками системно знищували. Від грабунку, корупції й тотального злодійства не зупинили навіть роки війни: збитого з ніг промислового гіганта добивали варвари, розтягуючи на шматки, а перед тим, як кинути й ліквідувати, заводам ще й спустошили кишені різні шахраї.

Саме такий Укроборонпром - спустошений, нікому не потрібний, ледве живий і прийняла наша команда цього літа. 137 компаній, із яких майже півсотні збиткових. Більш 1,5 млрд боргів із заробітної плати. І більше десяти мільярдів протермінованої заборгованості перед банками, постачальниками, бюджетом та співробітникам. Як наслідок - повна відсутність керованості: кожен завод сам за себе, відсутність довіри, апатія, безсилля та безініціативність.

Союзників серед керівництва компанії ми не знайшли: агентів змін у керівництві компанії не виявилося, зате інших агентів - хоч греблю гати.

Харківські підприємства, на яких побував президент, це показова копія безлічі інших компаній Укроборонпрому. Величезні холодні цехи, оснащені безнадійно застарілим обладнанням, відсутність державного замовлення та багаторічні фінансові проблеми.

На тлі цього вражають прості люди та середня ланка управлінців, які не опустили рук і якимось неймовірним чином, у кошмарних нелюдських умовах із гордістю розробляють і збирають складну техніку для наших військових. Справжні професіонали й герої - вони не втрачають віру, що завтра буде краще.

Напевно, ніде у світі немає настільки працьовитих співробітників і настільки поганих керівників.

Читайте також - Небезпечний бізнес. Як Україна буде торгувати зброєю

При вступі на посаду у мене було всього кілька умов і вони стосувалися моєї команди. Після 20 років у приватному секторі та з досвідом міністра українського уряду я ставлюся до своєї команди як до екіпажу. Перед тим, як рушити з місця, на борту повинні зібратися виключно гарні люди. При цьому не менш важливо, щоб не було лиходіїв і людей, які не поділяють спільні цінності. Я не вірю, що чиновники й керівники, які все своє життя жили на широку ногу з офіційною низькою зарплатою, можуть помінятися за одну ніч. І це не залежить від того, хто президент, прем'єр і які правильні речі вони декларують. Ні мотивація, ні висока зарплата, ні новий лідер не можуть змінити суті людей, які довели ситуацію до краху, їх спосіб мислення та рівень очікуваних корупційних доходів виходить за всі межі.

Сьогодні рівно 80 днів як я та моя команда зійшли на борт Укроборонпрому. Ми розуміли, що у нас не буде ні медового місяця, ні теплої ванни. За кожним кроком стоять чиїсь утрачені доходи, інтереси, зокрема політичні й фінансові. Ризики і загрози супроводжують нас із першого дня - починаючи від саботажу, публічної дискредитації, обливання брудом, закінчуючи погрозами особистої безпеки, серед іншого, членам сімей.

Проте, на сьогоднішній день нам вдалося зібрати команду чесних, компетентних та сучасних професіоналів на всі ключові посади керуючої компанії. Без удаваної скромності, я вважаю, що це - команда чемпіонів.

Читайте також - На кону Мотор Січ. Як Україна, Китай і США змагаються за завод Богуслаєва

Кожен із нас наважився присвятити свої 24/7 непростій місії побудови нової компанії на шкоду особистому житті, родині, перервавши успішні кар'єри в приватному бізнесі. Боротьба нерівна, але нам не звикати. Трансформація нерухомого монстра почалася.

Наша місія й відповідальність - врятувати Укроборонпром і вивести його на новий сучасний рівень, а разом із ним і весь оборонно-промисловий комплекс країни. Ми почали з першого в історії компанії міжнародного аудиту, вже підготували ґрунт для корпоратизації і намітили контури виробничих дивізіонів, які стануть надійними постачальниками якісної зброї і військової техніки.

Нас запитують, скільки ми за це отримуємо. Тут немає секрету. Розмір заробітної плати наших співробітників визначається не нами, а Наглядовою радою Концерну, яка запрацювала лише місяць тому, а що стосується мене, то весь період роботи мій місячний оклад дорівнює мінімально допустимій заробітній платі в Україні - 4173 грн на місяць.

На щастя, я можу собі це дозволити - я давно працюю в бізнесі й подолання викликів, які стоять переді мною, - куди більша сатисфакція, ніж грошова винагорода. Але це, звичайно ж неправильно.

Читайте також - Абромавичус: про Зеленського, Коломойського й Порошенка - відео

Так, у нашій країні багато прикладів успішних і фінансово незалежних людей, які зважилися піти на держслужбу з символічною зарплатою, закотили рукава та з гідністю розчищають авгієві стайні. Так було зі мною і членами моєї команди в Мінекономіки.

Але це швидше виняток, ніж правило. Жодна успішна реформа державного управління не будувалася виключно на волонтерах. Це - самообман й ілюзія, кінець яких передбачуваний: корупція, некомпетентність і неефективність. Тому даючи згоду на роботу в Концерні, я поставив однією із моїх головних умов - білі, прозорі й ринкові зарплати для співробітників.

Білі значить не в конвертах, без корупційних доплат за схеми й лояльність.

Прозорі значить, що ми будемо декларувати доходи всіх співробітників Концерну. Так вчиняють не у всіх державних компаніях, які отримують прибуток. Для нас же це не просто дотримання закону, це ще й справа честі. Нам нема чого приховувати ні в минулому, ні в сьогоденні.

Ринкові значить гідні. Але не захмарні. Market but not market leading. Ми будемо призначати оплату праці наших співробітників, виходячи з норм чинного законодавства, рівня зарплат в інших великих компаніях і з урахуванням набору ризиків. На сьогоднішній день розмір грошової винагороди керівників компаній подібного рівня становить від 5 до 15 тисяч доларів.

Точні цифри визначить Наглядова рада, засідання якої відбудеться вже на початку грудня. Як я вже говорив, моє призначення на посаду Генерального директора було форс-мажором, оскільки Концерн не міг залишатися в некерованому стані після звільнення попереднього керівництва.

Так що, цілком можливо, після того, як я виконаю поставлені переді мною першочергові завдання, з'явиться новий генеральний директор, якому передам усі справи й буду активно допомагати вже, як член Наглядової ради. І, вже він/вона буде отримувати гідну заробітну плату в Концерні.

А поки я отримую величезне задоволення від кожного дня перебування в своєму кабінеті, разом із членами моєї команди, директорами заводів, виробничниками, амбітними цілями та планами.

Читайте матеріал російською: 80 дней жизни с "монстром": без медового месяца и теплой ванны

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини