"Золото Дніпра". Хто і як добуває річковий пісок

13.12.2019, 13:17
Місце біля одного з піщаних кар'єрів. Фото: texty.org.ua

Ринок піску в Україні - прекрасна можливість для збагачення, в першу чергу, тіньового. Щорічно в Україні добувають мільйони тонн піску. Юридично "димовою завісою" для видобутку може бути все, що дає хоч якусь можливість пригнати техніку. Про це пишуть Texty в матеріалі "Золото Дніпра".

Тільки за офіційними даними, в 2017 році було видобуто майже 14 млн тонн, і це, в основному, був саме річковий пісок. Нелегальний його видобуток, за оцінкою Pro-Consulting, якщо порівнювати з легальним, становить понад 100%. З огляду на те, що на ринку середня ціна однієї тонни річкового піску складає 100-200 грн, тіньові масштаби обороту піску можна оцінити в десятки мільйонів доларів.

Де добувають пісок

Одним із основних джерел річкового піску в Україні завжди була акваторія Дніпра.

"Золотий вік" комерційного намиву почався два десятки років тому. Саме тоді "нова" українська еліта відкрила для себе Конча-Заспу, територію на кордоні Києва та селища Козин. Тут жваво почали зводити приватні будинки, переважно на намитих ділянках.

У Конча-Заспі розгорнулася справжня намивна лихоманка. Тут активно починають використовувати землерийні снаряди, а також відпрацьовують схеми з отримання дозволів на видобуток піску.

Беруть його тут же поруч - у Дніпрі. Такі ж процеси згодом починаються навпроти Конча-Заспи, на лівому березі Дніпра. В цілому, за оцінкою еколога Олексія Василюка, з обох боків річки в цій її частині за допомогою намиву були створені в 5000 га нові шматки суші.

Тільки елітна активність у Конча-Заспі пішла на спад, як поруч відкрився новий потужний ринок - в Києві почався будівельний бум. На обслуговування столичного ринку направила свої зусилля більшість намивачів піску. І його почали добувати всюди - з Дніпра, Десни, київських озер і навіть з невеликих річок.

Хто добуває пісок

У процесі видобутку може брати участь цілий ланцюжок різних організацій. Дозвіл на видобуток або роботи отримує одна організація, земснаряд належить другій, а баржа, яка доставляє пісок, належить третій.

Пісок на річках поблизу Києва миють усі, хто може. Від дрібних нелегальних видобувачів у селах до великих компаній.

Наприклад, ТОВ "СОБІ". Згідно з відкритими даними, засновниками цього ТОВ є далеко не "випадкові" люди. Один із них Сергій Надєєв. Він був помічником народних депутатів Верховної Ради 6 скликання (2007-2012 рр.) Сергія Соболєва (БЮТ) і Віталія Хомутинніка (Партія регіонів). Інший засновник - Анатолій Шалоплут - був помічником народного депутата 4 скликання Василя Горбаля (Партія регіонів). "СОБІ" має цілу флотилію буксирів і барж, серед заявлених в інтернеті послуг - продаж і доставка піску цілими баржами. Компанія також отримала спеціальний дозвіл на видобуток піску на двох ділянках на Десні.

На Рибальському півострові розташований майданчик ще одного пісочного "монстра" - Київського річкового порту. Як зазначено на сайті компанії, "найлегальнішого добувача піску для потреб столиці". Компанія володіє рядом майданчиків з його перевалкою в Києві, Вишгороді і Українці. Київський річковий порт фактично займає монопольне становище з розробки цього матеріалу в руслі Дніпра в Обухівському районі. За даними програми "Схеми", власники Київського річкового порту - Михайло Бродський і Нестор Шуфрич.

Південніше за течією Дніпра, в районі "Видубичі", теж є кілька майданчиків зі складування намитого піску. Зокрема, тут знаходиться промисловий майданчик одного з найбільших споживачів будматеріалу в Києві - Заводу залізобетонних конструкцій ім. Ковальської.

Для збільшення натисніть на карту

Нелегальний видобуток і наслідки для екології

Навіть при наявності дозволів або погоджень на практиці неможливо проконтролювати, скільки піску добувають насправді. Не кажучи вже про те, що деякі роблять це взагалі без будь-яких дозволів.

Загалом, за словами екологів, неконтрольований видобуток піску завдає непоправної шкоди навколишньому середовищу. Замість боліт, озер, річок створюють величезні площі пісковиків. Знищується все - риба, рослини, родючий шар ґрунту на суші і на дні водойм.

Видобуток піску на Жуковому острові місцями перетворив його в пустелю:

Видобуток піску призводить також до помутніння води в річці, і далі - до замулювання і цвітіння. Дрібні частинки піску осідають навіть далеко від місць видобутку - і покривають мулом ікринки під час нересту риб.

При цьому, за словами експертів, видобуток піску ніяк не покращує умови судноплавства на річці. Пісок переважно добувають на одному і тому ж місці, вимиваючи величезні підводні кар'єри.

На фото: Жуків острів. Товстий шар піску покриває величезні площі

Читайте російською: "Золото Днепра". Кто и как добывает речной песок

Анастасия Красенец
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

ИсторииСмерть доктора Басика. История медика, который покончил с собой после коронавируса