RU

Змова мереж АЗС групи Приват. АМКУ оштрафував автозаправки на 4,7 млрд грн

31.03.2021, 10:57
Змова мереж АЗС групи Приват. АМКУ оштрафував автозаправки на 4,7 млрд грн - Фото
Фото: Авіас / Facebook

Антимонопольний комітет визнав дії автозаправок проєкту "Авіас" антиконкурентними узгодженими діями і наклав на учасників проєкту штрафи загальним розміром 4,7 млрд грн. Рішення АМКУ прийняв на засіданні 30 березня, повідомляє пресслужба комітету.

У справі фігурують ТОВ "Виробничо-торгова фірма "Авіас", ТОВ "Торговий дім "Авіас", ТОВ "Пром Гарант Плюс", ТОВ "Альянс Еволюшн", ПАТ "Укртатнафта" і 169 операторів АЗС (зокрема ПАТ "Укрнафта" і ДП "Фірма "Укртатнафтасервіс").

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

На час проведення службового розслідування (в 2016 році – ред.) було встановлено, що в сфері роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами в Україні діє система безготівкових розрахунків скретч-картками і паливними картками "Авіас". У цьому проєкті беруть участь близько 1625 автозаправних станцій.

АМКУ визначив, що проєкт "АВІАС" є організованим, координованим і функціонує з метою узгодження цінової і торгової поведінки учасників. АЗС, що працюють у проєктах, мають різні бренди в усіх регіонах України. Загалом їхня кількість становить майже 25% заправних станцій країни.

Як доказ, АМКУ відзначив наступні обставини:

– у всій мережі реалізувалися бензин і дизельне паливо марки Keropur® ENERGY (ексклюзивна марка ПАТ "Укртатнафта");

– в мережі миттєво встановлювалися однакові ціни, незалежно від бренду АЗС і регіону;

– існував "Центр", до якого входили кілька суб'єктів господарювання, розташованих за однією адресою в м Дніпро. У ньому здійснювали детальне планування і координацію дій мережі;

– виявлено значну кількість типових, в основному однакових договорів купівлі-продажу нафтопродуктів і майна, оренди АЗС, матеріальної допомоги тощо;

– встановлено, що фізичні особи, які займали посади директора, засновника, підписанта, бухгалтера, менеджера тощо, часто змінювали один одного і працювали одночасно в декількох товариствах-учасниках проєкту;

– постійно змінювався склад юридичних осіб – учасників проєкту (без змін персонального складу). Це відбувалося через одних і тих самих ліквідаторів і при схожих адресах останньої реєстрації (в м. Харкові).

АМКУ також встановив, що оператори АЗС, зокрема ПАТ "Укрнафта", закуповували у ПАТ "Укртатнафта" світлі нафтопродукти за цінами вищими, ніж аналогічне імпортне паливо.

"Така узгоджена поведінка учасників проєкту "Авіас" порушує конкуренцію між операторами АЗС на ринку. Тому ціни на світлі нафтопродукти в мережі "Авіас" встановлювалися в антиконкурентних умовах", – відзначили в АМКУ.

Мережа АЗС групи Приват складається з 1 540 заправок, що працюють під 11 брендами: Авіас, Авіас плюс, Укрнафта, Укртатнафта, ANP, Мавекс, Мавекс плюс, Sentosa Oil і інші. У низці регіонів вони займають понад 40% від загальної кількості АЗС. Формально управління мережею АЗС здійснюють понад 50 юридичних осіб, які змінюються з річним інтервалом. АЗС групи Приват, як правило, ведуть синхронну цінову політику і забезпечуються нафтопродуктами з єдиного джерела – НПЗ компанії Укртатнафта (контролюється структурами Ігоря Коломойського).
  • Розслідування АМКУ почалося в жовтні 2016 року. Спочатку досліджувалася змова 75 компаній-операторів АЗС групи Приват. Але в лютому 2018 року регулятор розширив перелік фігурантів. До списку відповідачів у справі увійшли компанії Укрнафта, Укртатнафта і Авіас.
  • У липні 2018 року АМКУ затвердив попередні висновки в рамках цього розслідування, згідно з яким операторів 1 625 АЗС групи Приват пропонується визнати винними в скоєнні узгоджених антиконкурентних дій. Як повідомляв enkorr, їм може загрожувати штраф до 10% від обороту за 2017 рік. Щодо Укрнафти – це 2,69 млрд грн.
  • 8 листопада 2018 року Окружний адміністративний суд Києва заборонив АМКУ здійснювати будь-які дії у справі про антиконкурентні узгоджені дії підприємств групи Приват.
  • 13 листопада 2018 року тодішній глава АМКУ Юрій Терентьєв звинуватив групу "Приват" у спробах блокувати і затягнути розслідування. Всього було подано 24 позови з боку 10 підприємств до семи різних судів.
  • У грудні 2020 року Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій, якими були заблоковані розслідування АМКУ проти групи компаній, і направив справу на повторний розгляд до Комітету.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: тільки важливе

Наталия Софиенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини