Запрацював Кодекс про банкрутство. Що це означає для фізосіб

22.10.2019, 10:55
Запрацював Кодекс про банкрутство. Що це означає для фізосіб - Фото
Фото: depositphotos.com

Кодекс з процедур банкрутства, який впроваджує в Україні інститут банкрутства фізичних осіб, вводиться c 21 жовтня.

Для фізосіб Кодекс дозволяє ініціювати процедуру банкрутства, реструктуризувати свій борг або погасити за рахунок майна, при цьому передбачає недоторканність житла.

Для юросіб процедура банкрутства повинна стати швидшою, прозорішою і з гарантіями для кредиторів. Продавати майно компаній-банкрутів будуть тільки через електронний аукціон ProZorro.

Що зміниться і хто виграє від введення нових правил - в розборі LIGA.net.

Чому це важливо

Документ офіційно врегулює тему неплатоспроможності позичальників. Фізособа зможе оголосити себе банкрутом, ініціювавши процедуру через господарський суд за місцем реєстрації.

У розвинених країнах, таких як США, Німеччина, Польща цей механізм вже працює. Він дозволяє чесним боржникам реструктуризувати борги, а іноді - і списати.

В результаті від цього виграє і боржник, і держава. Позбувшись від боргового тягаря, людина може влаштуватися на легальну роботу і платити податки.

Яка процедура

Госпсуд призначає арбітражного керуючого. Його завдання - скласти план реструктуризації кредиту або продати майно позичальника, щоб позбутися боргу.

Відкрити провадження у справі про неплатоспроможність дозволять при ряді умов. Розмір прострочених зобов'язань перед кредитором повинен становити не менше тридцяти мінімальних зарплат, тобто близько 125 000 долл при мінімальній заробітній платі в 4173 грн.

Оголосити себе банкрутом зможе боржник, який перестав погашати планові платежі (в тому числі кредити) в розмірі понад 50% місячних платежів по кожному з зобов'язань протягом 2 місяців.

Ще одна причина - постанова про відсутність у фізичної особи майна, яке можна стягнути.

Реструктуризація передбачає зміну термінів виплат або прощення боргів. Але під таку процедуру не підпадають кредити на відпочинок, розваги, придбання предметів розкоші, або борги, що з'явилися через участь в азартних іграх або від несплати аліментів.

Що стосується продажу майна, то це не може бути єдине житло боржника, гроші на пенсійному рахунку або у фонді соцстрахування.

Не спишуть борги тим, котрі мають близьких та родичів з великими доходами. Однак на близьких не поширюється відповідальність за борги позичальника.

Я - банкрут. Що далі?

Протягом трьох років ви не будете мати бездоганну ділову репутацію. А перед укладанням кредитних договорів, позики, поручительства або застави повинні будете письмово повідомити про факт свого банкрутства.

Крім того, повторно ініціювати банкрутство ви не зможете ще п'ять років, якщо тільки не погасили всі свої борги повністю і в порядку, передбаченому Кодексом.

Що зміниться для юросіб

Процедура банкрутства повинна стати швидшою, прозорішою і з гарантіями для кредиторів.

Якщо зараз визнання компанії неплатоспроможною може тривати від трьох до дев'яти років, в той час як вона продовжує свою діяльність, але не платить податки, то за новим Кодексом, підприємство-боржник неминуче зіткнеться з ліквідацією, якщо не може платити кредиторам протягом 2-3 місяців.

Крім того, заставні кредитори зможуть стягнути майно поза процедурами банкрутства, якщо протягом 170-денного терміну з їхніх вимог не були врегульовані питання санації компанії або переходу до її ліквідації.

Продавати майно компаній-банкрутів будуть тепер тільки через електронний аукціон ProZorro, що обмежить зловживання боржників, наприклад, викуп майна наближеними компаніями за низькою ціною.

Читайте російською: Заработал Кодекс о банкротстве. Что это значит для физлиц?

Анастасия Красенец
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Історії"Машуня, посчитай таблетки". Хватило ли баскетболисту Окунскому перед смертью морфина