RU

Всесвітній банк радить терміново оздоровити Пенсійний фонд

14.02.2011, 16:55
Всесвітній банк радить терміново оздоровити Пенсійний фонд - Фото
7ce95183d2f7247e7a9e79093fd0a74b.jpg

Всесвітній банк радить терміново оздоровити Пенсійний фонд

На сьогодні немає альтернативи заходам, які пропонує уряд України під час проведення пенсійної реформи, але без кроків, спрямованих на збалансування бюджету пенсійного фонду, ніяка реформа не може бути успішною. Так вважає директор Всесвітнього банку в Україні, Білорусі і Молдови Мартін Райзер.

"Україна має найбільшу в світі частку витрат на пенсії - 18% від ВВП у 2010 році. А також один із найвищих рівнів пенсійних внесків в Європі, що становить 35% валової зарплати. І, незважаючи на це, у 2010 році у Пенсійний фонд було перераховано з бюджету суму, рівнозначної 7% від ВВП", - сказано у статті М.Райзера, опублікованій на порталі уряду.

За словами представника Всесвітнього банку, якщо нічого не робити, положення буде гіршати і далі. "Через 10 років на кожного працюючого буде один пенсіонер, а згідно з прогнозами частка працездатного населення надалі буде тільки зменшуватися. Без проведення необхідних коригувань нинішня пенсійна система залишиться фінансово нежиттєздатною", - зазначив він.

М.Райзер вважає, що є три можливі шляхи вирішення цієї проблеми: або урізати пенсії, або збільшувати розмір пенсійних внесків, або заохочувати працюючих довше залишатися на ринку праці. "Враховуючи невеликий розмір середньої пенсії, зменшення пенсій не є варіантом. Збільшення розмірів внесків також неприйнятне, адже вони і так досить високі та їхнє підвищення сприятиме подальшому зростанню тіньової економіки", - сказано у статті.

На думку М. Райзера, шлях до вирішення проблеми полягає у тому, щоб заохочувати співробітників працювати довше, а також зменшувати витрати, пов'язані з виплатою спеціальних пенсій, які здійснюються коштом трансфертів з бюджету. Саме такі заходи і містяться у підготовлених урядом законодавчих пропозиціях, зазначив він.

Директор Всесвітнього банку в Україні, Білорусі і Молдови зазначає, що починаючи з 2012 року запропоновані урядом заходи дають змогу щорічно економити пенсійні витрати у сумі приблизно рівній 1,5% ВВП. А до 2015 року взагалі зникне необхідність бюджетного фінансування дефіциту Пенсійного фонду, вважає він.

Зокрема, за словами М.Райзера, висловлюється думка, що введення так званого "другого рівня", у рамках якого працюючі платять внески на персональні накопичувальні рахунки і з них надалі отримують пенсію пропорційно зробленим внескам, створить стимули для більш чесного звіту про зарплати і поліпшить дисципліну зі сплати внесків. "Це може стати реальністю, але лише за умови, якщо платники внесків будуть впевнені у тому, що їх накопиченням нічого не загрожує і вони інвестовані належно. Це, у свою чергу, потребує створення належних інституційних передумов і функціонуючих ринків капіталу. Досвід впровадження багаторівневих пенсійних систем у світі свідчить про існування значних ризиків, пов'язаних з передчасним введенням обов'язкових накопичувальних пенсійних схем. Проте, якою б не була перспектива наступного етапу пенсійної реформи, без перших кроків, спрямованих на збалансування бюджету пенсійного фонду, ніяка реформа не може бути успішною", - зазначає експерт.

"За нашим переконанням, не існує альтернативи заходам, які пропонує уряд. Вони є фінансово відповідальними, соціально збалансованими і закладають основу для пенсійної системи, що дає змогу виплачувати пенсії не тільки нинішнім, але й майбутнім пенсіонерам", - наголосив М.Райзер.

Пенсійна реформа: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини