RU

Єврокомісія різко розкритикувала проект Південний потік

15.09.2011, 10:24
Єврокомісія різко розкритикувала проект Південний потік - Фото
57e2b1470391b4984b9638363fa7f2a8.jpg

Єврокомісія різко розкритикувала проект Південний потік
Завтра в присутності прем'єра Володимира Путіна Газпром повинен підписати юридично зобов'язуючу угоду акціонерів з учасниками South Stream - італійської ENI, французької EDF і німецької Wintershall - про їх входження в проект і гарантії його запуску, пише російський КоммерсантЪ.

Але документ готується під серйозним тиском з боку влади Європи, зазначає видання. Єврокомісар Гюнтер Еттінгер прямо назвав проект таким, що суперечить інтересам Євросоюзу і пригрозив Газпрому проблемами з контрактами, якщо South Stream перешкодить конкуруючому європейському газопроводу Nabucco. Можливості для цього у Єврокомісії будуть: вона планує найближчим часом стати ключовою стороною у всіх газових переговорах Європи, пише газета.

Завтра на інвестфорумі "Сочі-2011" сторони підпишуть "юридично зобов'язуючий документ, який детально оговорює всі права і обов'язки сторін, розподіл часток між ними і параметри можливого виходу з проекту", говорять джерела видання. Досі нічого подібного з партнерами по South Stream Газпром не підписував. Мова йшла лише про ні до чого не зобов'язуючі меморандуми, але акціонерна угода означає "гарантію реалізації проекту". Документ буде підписуватися в присутності Путіна.

Перша нитка South Stream повинна бути запущена не пізніше 2015 року (потужність - 15,75 млрд. кубометрів газу в рік), і голова Газпрому Олексій Міллер запевняв, що проект буде йти суворо по графіку. Однак напередодні появи ключового документа по South Stream влада Європи, яка давно намагається боротися з монополізмом Газпрому і реалізовує конкуруючий проект газопроводу Nabucco, почала безпрецедентний тиск на учасників російського проекту. Deutsche Welle у вівторок опублікувала зроблені на минулому тижні в Кьольні заяви енергокомісара ЄС Гюнтера Еттінгера. Чиновник оцінив South Stream як спробу Росії запобігти проекту "Південного коридора", тобто доставці газу в Європу по маршруту в обхід Росії: з Туркменістана по дну Каспія в Азербайджан і далі через Туреччину з використанням Транскаспійського газопроводу (рішення про його будівництво ще не прийнято) і газопроводу Nabucco.

Гюнтер Еттінгер попередив Росію: якщо вона і справді вважає, що South Stream "або який-небудь політичний тиск на Ашхабад і Баку" примусять Європу відмовитися від Транскаспійського газопроводу і Nabucco, "особисто я стану менше довіряти довгостроковим газовим контрактам і менше вірити в те, що газ не є політичним інструментом". "Росіянам вигідніше мати частку на газовому ринку Європи в 30% від об'єму 600 млрд. кубометрів, ніж 40% від 400 млрд.", - наголосив Еттінгер. Відповідно, він дав зрозуміти російській стороні, що нарощувати фактичні закупівлі газу з Росії Європа буде готова лише в тому випадку, якщо частка Газпрому на європейському енергоринку, а отже, і залежність Євросоюзу від російських енергоресурсів впадуть. Без будівництва Транскаспійського газопроводу це неможливо.

Енергетична безпека: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини