Витягнув козир. Як юрист став власником 5G частот і хостелу

05.09.2019, 14:16
Витягнув козир. Як юрист став власником 5G частот і хостелу - Фото
Будинок на Андріївському узвозі, яким володіє власник Аеро Телеком

Одна з найбільш привабливих смуг радіочастот, придатних під 5G, за яку в Європі на аукціонах віддають мільярди євро, належить київському юристу.

Журналіст Liga.Tech зустрівся з ним і дізнався його історію бізнесу: як працював на екс-нардепа Давида Жванію, як "поховав" Діамантбанк, як зненавидів Петра Порошенка, як витягнув козирну карту на телеком-ринку і що тепер буде з нею робити.

Почнемо з передісторії

У серпні LIGA.Tech писала, що компанія Аеро Телеком, якій якимось чином вдалося продовжити ліцензію на частоти в 3,6-3,7 ГГц до 2025 року, в цьому році переведена на кіпрський офшор AEROTELECOM INTERNATIONAL LTD.

На ринку компанію довгий час пов'язували з екс-нардепом Давидом Жванією. І співрозмовники редакції говорили, що актив продали. А найбільш ймовірний покупець - екс-президент України Петро Порошенко. Адже його останнім розпорядженням на посаді, вже після проведення голосування на весняних виборах, став 5G указ. Він передбачав запровадження п'ятого покоління зв'язку в Україні вже в 2020 році, що може помітно підняти в ціні Аеро Телеком з його ексклюзивною ліцензією.

До перекладу на офшор Аеро Телеком значився за Ігорем Керезем, київським юристом, якого учасники ринку називали власником активів Жванії. При дзвінку журналіста Керезь заявив, що продав телеком-актив. І не хотів розголошувати деталей по телефону.

Але після публікації запропонував зустрітися і розповісти все, як є.

Знайомство наживо. І відразу ошелешив

Отже, офіс Ігоря Керезя знаходиться в Києві на вулиці Чорновола біля Охматдиту. При вході на поверх біля дверей висить наклейка "Аеро Телеком". Вже щось. У приймальню журналіста проводить водій юриста.

Господар садить гостя на диван, пропонує чай/каву. І майже відразу ж видає несподівану деталь, яка виглядала зовсім інакше в порівнянні з тим, що він говорив по телефону: "Я як і раніше є єдиним власником Аеро Телеком".

Ігор Керезь пояснив, що в телефонній розмові розповідати такі речі не звик. Тому мав на увазі, що вже не володіє Аеро Телекомом безпосередньо. Але ось офшор його на 100%. Після чого менеджер видав всю історію. Вірніше сказати, свою версію історії. І так як ні перевірити, ні спростувати ряд її фактів можливості не представлялося (деякі з них були аж надто давні і закриті), журналіст редакції вирішив видати її цілком, з уточненням усього, що можна було уточнити.

За часів 2G...

Ось як все починалося. Ігор Керезь купував Аеро Телеком в 2007 році у Василя Поліщука, відомого по телеком-компанії Інфоком. У ній Поліщук пропрацював директором до 2018 року, після чого керувати оператором став його син Олександр.

У момент угоди ніхто ще не підозрював, що в далекому 2020 році буде якийсь 5G. Як розповідає Керезь, в ті часи перспективним вважався стандарт зв'язку Wimax, який згодом замінив 4G (LTE).

Всупереч різним на ринку думкам, що Аеро Телеком купувався в інтересах Давида Жванія, Миколи Мартиненка і Петра Порошенка, Ігор Керезь стверджує, що конкретно в цьому бізнесі у нього не було партнерів і він ні для кого його не купував. Це були суто особисті інвестиції.

Він додає, що ще з 90-их він дійсно працював менеджером у Давида Важаєвича. До речі, в одному з інтерв'ю Українській Правді, сам Жванія розповідав, що Керезь керував холдингом Жванії /Мартиненко до 2007 року.

Розкладав гроші по різних кошиках

Після цього, за твердженням Ігоря Керезя, єдиним бізнесом, де він залишався серед акціонерів разом зі Жванією, був Діамантбанк, який втратив чинність у 2017 році. З тих пір, як заявляє Ігор, відносин зі Жванією він не підтримував.

Зароблені під час роботи зі Жванією гроші юрист весь час вкладав в різні перспективні активи. Це був не тільки телеком, але і, наприклад, нерухомість.

Ігор Керезь з гордістю згадує про те, що володіє дуже великим навіть за мірками Європи хостелом Dream House в історичній будівлі, яку він ідеально відреставрував, аж до дореволюційного кольору фарби на стінах.

Хостел розрахований майже на 100 ліжок, знаходиться він на Андріївському узвозі, 2Д, там де розташоване кафе Друзі. Цей будинок юрист купив ще в дев'яностих за смішні гроші.

Дуже вигідна угода

Повернемося до телекому. До 2018 року у Аеро Телеком, як каже його акціонер, дійсно були складності з фінансуванням. Але в кінці 2018 Ігор Керезь продав свої 50% акцій в ще одному телеком-активі - компанії Інфоком. Так-так, це саме та компанія, де тривалий час працював директором Василь Поліщук, який виступив в 2007 році продавцем Аеро Телекому.

Як розповідає Керезь, інвестиція в Інфоком теж була виключно його власною справою. Там не було Жванії/Мартиненко. Десять років тому Інфоком, що забезпечує захищеним зв'язком корпоративних клієнтів, був дуже вигідним бізнесом. В ті часи Укртелеком ще був неповоротким державним активом. А бум на відкриття як зарубіжних, так і українських банків вимагав надійного оператора по передачі даних. Наявність в структурі акціонерів Інфокома німецької компанії Controlware додавало йому довіри. І від клієнтів не було відбою. Керезь згадує, що це був дуже прибутковий бізнес.

Але часи змінювалися, на ринку в міру розвитку оптоволоконних мереж з'явилася велика кількість пропозицій по високошвидкісній передачі даних. І до кінця нинішнього десятиліття Інфоком перетворився на нішевий актив з незрозумілою перспективою.

Однак такий стан справ не завадив Ігорю Керезю зручно вийти з бізнесу і продати свою частку іншому акціонеру. Ним, як і раніше була німецька Controlware. Ігор давно знав її засновника - німця Гельмута Вернера, який зараз вже в солідному віці. Controlware - це системний інтегратор комплексних рішень з безпеки мереж та фізичних об'єктів у Франкфурті.

Історія Ігоря Керезя замовчує, як вдалося переконати німця викупити точно "більше ніж за мільйон доларів" частку в Інфокомі. Але після операції у Ігоря з'явилося достатньо грошей, щоб підтримати Аеро Телеком на плаву.

Що таке Аеро Телеком зараз?

У 2018 році Аеро Телеком мало не втратив ліцензію за борги з оплати за користування радіочастотами. Тому виручені гроші Керезь відразу ж пустив в Аеро Телеком. Зараз в мережі, за його словами, працює 104 станції, є кілька великих клієнтів по радіодоступу. Один з них - завод в Запорізькій області, другий - все той же Інфоком. Аеро Телеком забезпечує йому радіоканал. Як каже Ігор Керезь, доходів від компанії вистачає для того, щоб оплачувати операційну діяльність. Але не більше.

Ігор Керезь згадує, що коли він в кінці минулого року продовжував ліцензію на частоти на 5 років, були люди, які підморгували і говорили: "мовляв, але це ж з Порошенком". Але, за його словами, цієї людини ніколи не було серед власників.

Що далі?

Київський юрист не приховує, що сам розвивати 5G на своїх частотах, коли з'явиться така можливість, він навряд чи буде. Тому він зараз шукає або стратегічного партнера, або просто готовий розпрощатися з активом за хорошу суму хоч сьогодні. Правда, що для нього таке хороша сума, публічно говорити відмовився.

Він зараз веде переговори з потенційним інвестором з Ізраїлі, а також місцевими українськими компаніями.

Керезь додав, що буде вести переговори з будь-ким, але точно не з Петром Порошенко.

"Йому я б не продав Аеро Телеком ні за яких умов", - відзначає він.

Про Петра Керезь відгукується негативно і вважає, що саме через нього і Валерію Гонтареву йому з тодішнім партнером Давидом Жванією довелося розпрощатися з Діамант банком в 2017 році. На думку Керезя, ліквідований банк був життєздатним.

Хоча в НБУ на той момент пояснювали, що Діамантбанк не досяг мінімального значення нормативу достатності регулятивного капіталу.

Керезь резюмує, що коли в Німеччині з'явилися новини про аукціони на частоти, якими він володіє в Україні, то поїхав до Франкфурта і показував своєму партнеру Вернеру статтю в газеті Financial Times. Що, мовляв, це може виявитися дуже вигідною інвестицією. Але німець був вже у віці, і його це вже не цікавило. А син захоплювався зовсім іншими речами.

Стас Юрасов

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Партнерский проект"Большой взрыв" ПриватБанка. Полный гайд по вселенной судов вокруг национализации