RU

Відновлення економіки перевершило очікування НБУ: що стримує зростання ВВП

23.12.2020, 12:19
Відновлення економіки перевершило очікування НБУ: що стримує зростання ВВП - Фото
Фото: depositphotos.com

У третьому кварталі 2020 реальний ВВП скоротився на 3,5% в річному вимірі. Цей показник виявився кращим за жовтневу оцінку Національного банку. Про це сказано в коментарі НБУ.

Регулятор відзначив, що в умовах відновлення споживчого попиту і ділової активності після пом'якшення карантину реальний ВВП в третьому кварталі проти другого зріс на 8,5%.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

"Фактичні показники виявилися кращими за оцінку Національного банку, опубліковану в Інфляційному звіті за жовтень 2020 року. Відхилення було обумовлено стрімким, ніж очікувалося, відновленням споживання", – відзначили в НБУ.

В НБУ наголосили, що ключовим фактором падіння ВВП в третьому кварталі залишалося подальше скорочення інвестицій. Зменшення валового нагромадження основного капіталу поглибилося до 23,8% р/р і спостерігалося майже в усіх видах діяльності, незважаючи на поліпшення фінансових результатів підприємств.

Істотне зростання капітальних інвестицій спостерігалося лише в поштовій і кур'єрській діяльності завдяки розвитку служб доставки і онлайн-торгівлі.

При цьому, зазначили в НБУ, споживчий попит відновився. Цьому сприяло пом'якшення карантину, зростання доходів громадян і виконання видатків бюджету. Збільшилося також споживання держсектора – на 8,2% р/р. Наприклад, помітно зросли видатки бюджету на дорожню інфраструктуру, медицину і оборону.

Внесок чистого експорту у зміні ВВП хоч і залишився позитивним, але істотно зменшився (до 2 п.п.). З одного боку, обсяги експорту товарів і послуг залишалися меншими, ніж минулого року (на 7,2% р/р). З іншого боку – падіння імпорту помітно сповільнилося (до 10,1% р/р) завдяки пожвавленню споживчого попиту.

У розрізі видів діяльності в третьому кварталі 2020 року спостерігалося пожвавлення в усіх секторах економіки, хоча лише деякі з них збільшили виробництво, якщо порівняти з минулим роком.

Значний внесок у падіння ВВП зберігало сільське господарство через слабкий врожай цього року.

Читайте також: Заступник голови НБУ Дмитро Сологуб: 2021-й стане роком зростання економіки. Інтерв'ю

При цьому сповільнилося падіння у фінансовому секторі. Крім того, відновила зростання додана вартість у сфері IT.

Нацбанк прогнозує, що відновлення економіки в четвертому кварталі будуть стримувати погіршення епідемічної ситуації та посилення карантину. Індикатори свідчать про погіршення споживчих настроїв і ділових очікувань, хоча зовнішня кон'юнктура залишається переважно сприятливою для українських підприємств, відзначили в НБУ.

Також за прогнозами регулятора, значний внесок у падіння ВВП збереже сільське господарство. У той же час певним компенсатором може стати подальше пом'якшення фіскальної політики і збільшення витрат бюджету на соціальну підтримку, медицину і дорожню інфраструктуру.

Читайте також: Медведчук і Коломойський можуть додати економіці великих проблем. Інтерв'ю з Фіалою

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: тільки важливе

Юрий Тарасовский
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини