RU

Верховна Рада прийняла закон про держзакупівлі

10.04.2014, 14:27
Верховна Рада прийняла закон про держзакупівлі - Фото
ce4bf3c80e21d509b06ae7ad03fadabe.jpg
Верховна Рада прийняла в цілому Закон "Про здійснення державних закупівель" (реєстр. N4587).

За таке рішення з другої спроби проголосували 226 народних депутатів. Партія регіонів і комуністи не голосували. Батьківщина дала 73 голоси, УДАР - 31, фракція Економічний розвиток - 28, Суверенна Україна - 31 голос, позафракційні - 30.

Закон прийнято без норми про електронні торги. Депутати планують розробити окремі законопроекти, де буде прописано норми про електронні аукціони  і спеціальні товари (паспорта і т.д.) і внести їх до парламенту найближчим часом.

Виступаючи в парламенті, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк зазначив, що головною метою нового закону є зробити держзакупівлі прозорими, відкритими і конкурентними. За словами прем'єра, закон поширюється на всі компанії, де держава володіє 50% і однією акцією. Він вважає, що це дозволить контролювати всі закупівлі в енергетичній сфері. Також закон фактично усуває закупівлі "у одного учасника".

Детальніше про прийнятий закон: Як уряд має намір боротися з тендерною мафією

Нагадаємо, раніше громадські організації звернулися до влади з вимогою не допустити потрапляння корупційних схем в новий закон про держзакупівлі. Йшлося саме про електронні аукціони. "Намагаючись зірвати його швидке прийняття, окремі представники фракції Партії регіонів виступають за збереження в новій редакції закону ідеї електронних аукціонів (ця норма скасовується в урядовому законопроекті). Мовляв, саме вони забезпечать справжню відкритість і прозорість. Ми вважаємо своїм обов'язком поінформувати громадськість про те, що законодавчі положення щодо е-аукціонів в поточній редакції тендерного закону при правлінні Віктора Януковича були запозичені з законодавства Росії. Вони прямо суперечать стандартам Європейського Союзу і нічого не сприяють відкритості процесів закупівель" , - зазначали представники антикорупційних громадських організацій. Експерти також підкреслюють, що в умовах тотального дефіциту фінансування на сьогодні сумнівним залишається технічна готовність органів влади України до переходу на е-аукціони. "У разі негайного впровадження е-аукціонів фактичними операторами електронних майданчиків можуть стати російські компанії (їх дочірні підприємства або негласно контрольовані компанії в Україні). Останніми роками вони активно лобіюють ці норми в Україні", - заявляли представники антикорупційних організацій.

Урядовий законопроект про державні закупівлі (у редакції від 18 березня) підтримали представництва ЄС та Світового Банку в Україні. Експерти ЄС відзначають, що законопроект "містить важливі кроки на шляху до якіснішого наближення до вимог ЄС". Окрім скорочення винятків, вони вітають те, що "проект виправляє один з найбільших недоліків законодавства, а саме - заміну поняття "замовники". На їх думку, "нові елементи цього визначення відображають функціональний підхід, запроваджений в Директивах ЄС щодо державних закупівель, в якому до відома приймаються відповідні функції замовника, а не джерело фінансування".

Як відомо, сфера держзакупівель в Україні є однією з найкорупційниших. З 2010 року стали широко використовуватися тіньові схеми в розподілі бюджетних коштів. Для цього створювалися непрозорі процедури проведення тендерів, "фірми-прокладки" для накручування ціни, закупівля часто проводилася в одного учасника і т.д. Останнім часом проводилися закупівлі без тендера, а загальний обсяг коштів, зафіксований у тендерних договорах в 2013 році, склав 185 млрд.грн.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ вTwitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини