Верховна Рада схвалила законопроект про фінмоніторинг

01.11.2019, 15:21
Верховна Рада схвалила законопроект про фінмоніторинг - Фото
Верховна Рада (Фото Сергій Долженко/ЕРА)

Сьогодні, 1 листопада, Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2179 про фінмоніторинг та протидію відмиванню грошей.

Як наголошується в пояснювальній записці, законопроект пропонує комплексно удосконалити національне законодавство в сфері фінансового моніторингу.

Під час представлення законопроекту в парламенті міністр фінансів Оксана Маркарова відзначила, що новий законопроект імплементує четверту Директиву Європейського Союзу і частково п'яту Директиву. "Це ті речі, які давно працюють в Європі. Ці умови є важливими для членів ЄС і тих, хто подає заявки на членство в ЄС", - уточнила Маркарова.

У Мінфіні пояснюють, що завдяки новому законопроекту під пильним наглядом контролюючих органів будуть фінансові операції олігархів, корумпованих чиновників, великого бізнесу. "Закон зіпсує життя схемщикам, закриваючи ряд законодавчих щілин. У ньому чітко прописані механізми заморожування активів і зупинення фінансових операцій, якщо вони пов'язані з виведенням грошей в офшори або фінансуванням тероризму", - доповнюють у міністерстві.

У Мінфіні вважають, що законопроект важливий так як, по-перше, мінімізує часові витрати для бізнесу: з 17 до 4 зменшується кількість операцій, про які необхідно звітувати суб'єктам первинного фінансового моніторингу (банки, страховики, кредитні спілки, ломбарди, біржі). Відзначається, що звітність буде відбуватися за принципом кейсів.

По-друге, відбудеться спрощення звітності. Розмір суми фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу, збільшується зі 150 000 грн до 400 000 грн. При цьому строки подання звітності продовжуються з трьох до п'яти робочих днів.

Третьою перевагою, в Мінфіні назвали діджіталізацію процесів: спрощується доступ до фінпослуг через цифрову ідентифікацію, тобто буде можлива дистанційна верифікація власника операції.

Крім того, в Мінфіні зазначають рівні і справедливі умови для всіх банків. Вводяться нові правила при накладенні штрафу на банки. З введенням закону значення матиме масштабність порушення, а не розмір статутного капіталу.

У Мінфіні також упевнені, що нововведення підвищать ефективність роботи банків, страховиків і т.ін. та захист громадян України. "Увага і ресурси будуть фокусуватися на зонах підвищеного ризику, а не на операціях пересічних громадян", - відзначають у міністерстві.

Відзначається також, що в законопроекті чітко прописані механізми заморожування активів і зупинення фінансових операцій, посилюються вимоги до розкриття кінцевих бенефіціарів власників компаній.

"Ухвалення цього законопроекту також дозволить виконати Україні одну з ключових умов для надання ЄС другого траншу макрофінансової допомоги в розмірі 500 млн євро в 2019 році", - підкреслюють у Мінфіні.

  • У серпні НБУ доповнив правила проведення фінмоніторингу. Регулятор вирішив попереджати банки заздалегідь про час і цілі перевірок, а також надав можливість обговорювати на відкритих зустрічах попередні результати перевірок.
  • За третій квартал 2019 року НБУ передав Службі безпеки України інформацію про сумнівні операції у 17 банках і двох небанківських фінансових установах на загальну суму понад 17 млрд грн.
Елена Деревянко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

ИсторииСмерть доктора Басика. История медика, который покончил с собой после коронавируса