RU

Вчені з'ясували: криза закінчиться через два квартали

05.02.2009, 09:30

Економічна криза закінчиться через два квартали. Такого висновку дійшли вчені Стенфордського університету.

При цьому Нік Блюм, Макс Флетотто і Нір Ямович висунули теорію, згідно з якою важливим чинником спаду економічної кон'юнктури, крім дефіциту кредитних ресурсів, є "невпевненість в економіці", - пише газета "Дело".

Саме через неї підприємці масово згортають свій бізнес, утримуються від інвестицій і оптимізують свої витрати, хоча криза їх прямо не зачепила. Вчені Стенфорду навіть розробили показник "невпевненості", назвавши його "індексом невпевненості". До речі, на думку вчених, зараз "індекс невпевненості" досяг найвищого рівня за останні 30 років. Однак він може значно поменшати вже через два квартали.

Економісти Стенфордського університету дійшли висновку, що "невпевненість в економіці - самостійна економічна сила, яка впливає на внутрішній ринок незалежно від проблем банківського сектору". Так, вчені виявили, що через невизначеність у майбутньому і паніку багато компаній почали згортати бізнес і утримуватися від інвестицій, хоч криза їх прямо не зачепила. "Перед нами стіна туману", - так охарактеризували ситуацію опитані менеджери. "Безумовно, психологічний чинник грає дуже важливу роль як у часи економічного зростання, так і в період кризи. Значною складовою того зростання, яке було 2-3 роки тому в розвинених країнах, була загальна впевненість у тому, що наступила епоха добробуту і зростання триватиме", - відзначає Ігор Шевляков, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.

Крім того, вчені Стенфордського університету розробили спосіб підрахунку цієї "невпевненості в економіці", а саме свій "індекс невпевненості". Він розраховується, виходячи із показників курсових злетів, падіння акцій, прогнозів економічного зростання і зайнятості населення, а також розходження у динаміці розвитку обсягів виручки і прибутку концернів. "Вимірювання цих чинників можливе тільки з погляду історичної динаміки, тому що думка людини може різко змінитися. Це як миттєвий знімок", - пояснює І.Шевляков. Настанню економічної рецесії відповідають значення індексу, що перевищують 40%. Проведені вченими розрахунки показали: зростання "невпевненості в економіці" на 40% веде до зниження економіки країни приблизно на 1,8% протягом двох кварталів.

За даними економістів, зараз показник "невпевненості в економіці" досяг найвищого рівня за останні 30 років. Водночас історичний аналіз і модельні розрахунки свідчать, що навіть висока невпевненість стає для кон'юнктури гальмом лише на короткий період часу. Вчені чекають, що "туман" повинен розсіятися протягом двох кварталів. Однак аналітики не такі оптимістичні. "Навіть якщо погані результати економіки були слідством психологічних чинників, то тепер ці погані результати - реальність і, відповідно, виправляти їх набагато складніше, ніж просто не допустити", - відзначає Юрій Белінський, голова департаменту аналітики "Astrum Інвестиційний Менеджмент". За його словами, від підвищення психологічного тонусу ринки не відновляться. "Звичайно, паніка завжди посилює ситуацію. І коли для паніки не було причин, ситуація відновлюється швидко. Але у цьому випадку можна стверджувати, що для паніки були причини", - додав експерт.

Фінансова криза: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини