RU

Валютна іпотека. Банкам хочуть продовжити заборону на стягнення заставного житла

16.07.2020, 15:14
Валютна іпотека. Банкам хочуть продовжити заборону на стягнення заставного житла - Фото
Фото: depositphotos.com

Верховна Рада прийняла законопроект №3640 депутата від "Слуги народу" Олександра Дубінського про продовження мораторію на стягнення банками житла, що є заставою за кредитами в іноземній валюті. Про це йдеться на сайті парламенту.

За прийняття документа в цілому проголосувало 349 депутатів.

За даними Національного банку, комітет Ради з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав цей законопроект 15 липня.

Коли і чому був введений мораторій на стягнення банками заставного житла за валютними кредитами

Цей мораторій був введений в 2014 році. Це було пов'язано з початком агресії РФ проти України, економічною кризою та девальвацією національної валюти.

"Через знецінення гривні громадяни не могли продовжувати платити за валютними іпотечними кредитами. Тому банкам заборонили стягувати заставне майно: квартири та будинки", - зазначає Національний банк.

Була введена заборона на примусове позбавлення валютних позичальників їхнього єдиного житла, придбаного в кредит, яке є заставою за таким кредитом.

Мораторій був введений на період до вступу в силу закону, який повинен врегулювати особливості погашення (реструктуризації) валютних кредитів.

18 жовтня 2018 року був прийнятий Кодекс щодо процедур банкрутства, він набрав чинності з 21 жовтня 2019 року. Цей документ передбачає скасування мораторію на стягнення валютної іпотеки з 21 жовтня 2020 року.

Позиція автора законопроекту щодо мораторію

Автор законопроекту №3640 Дубінський у пояснювальній записці до цього документа зазначає, що Кодекс у процедурах банкрутства не вирішив питання про особливості погашення (реструктуризації) валютних іпотечних кредитів, але при цьому скасовує мораторій на стягнення заставного житла.

"Банки та інші фінансові установи, навіть при наявності мораторію, використовуючи "чорних реєстраторів" і "чорних нотаріусів", спромагаються примусово вилучати у таких боржників нерухоме майно. Зокрема, викидаючи людей з неповнолітніми дітьми з житла на вулицю і забираючи кошти до існування. З припиненням дії мораторію у жовтні 2020 року така ситуація стане неконтрольованою", - йдеться в пояснювальній записці.

Депутат пропонує продовжити дію мораторію до прийняття окремого закону, який врегулював би не тільки питання реструктуризації заборгованості за валютними іпотечними кредитами, але і порядок стягнення заставного майна.

Позиція НБУ щодо мораторію

Національний банк різко розкритикував законопроект про продовження мораторію.

"Це яскравий випадок, коли назва хороша – "про захист іпотечних позичальників", а суть - гнила. Результатом буде небажання банків відновлювати іпотечне кредитування", - зазначає регулятор.

За даними НБУ, за шість років дії мораторію частина валютних позичальників, так і не почала обслуговувати кредити, сповідуючи принцип "навіщо платити, якщо немає важелів впливу".

Кодекс щодо процедур банкрутства, як вважають у Нацбанку, містить реальний механізм реструктуризації боргів іпотечних позичальників.

"Були запропоновані прийнятні умови і для банків, і для громадян. У той же час сам механізм реструктуризації запрацює у повному обсязі, тільки якщо буде скасований мораторій. Але замість того, щоб скасувати мораторій, зараз нам пропонують його продовжити до 2022 року. Це означає, що проблемні борги валютних позичальників, так і не будуть врегульовані. А це 44 тис. договорів на загальну суму 29 млрд грн", - йдеться в повідомленні регулятора.

В НБУ додали, що якщо мораторій буде продовжено, то банки не будуть зацікавлені у видачі нових іпотечних кредитів, а запуск доступної іпотеки для населення під 10% річних буде неможливий.

Нацбанк закликав народних депутатів не голосувати за законопроект про продовження мораторію.

  • У червні 2014 року Рада заборонила відчужувати житло у валютних позичальників.
  • У червні 2019 року у Фонді гарантування вкладів повідомили, що позичальники зможуть реструктуризувати валютні іпотечні кредити.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net - тут тільки те, про що ви не можете не знати

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини