RU

В ЄС найбільший покупець газу подав позов проти Газпрому

02.08.2011, 10:43
В ЄС найбільший покупець газу подав позов проти Газпрому - Фото
ab6b5ee4d760af125f86df5533e33949.jpg

В ЄС найбільший покупець газу подав позов проти Газпрому
Слідом за італійською Edison, що успішно домоглася поступок від Газпрому по цінах на газ після подачі судового позову, в арбітраж проти монополії пішов найбільший європейський споживач - німецький E. ON. Концерн, на який припадає практично 50% збуту Газпрому в Німеччині, подав позов до монополії після півтора роки безрезультатних переговорів про перегляд формули ціни газу. Про це пише Комерсант-Україна в статті "Споживачі чекають Газпром в суді".

Вчора Газпром експорт з посиланням на заступника гендиректора компанії Сергія Челпанова повідомив, що концерн E. ON почав з компанією арбітражний розгляд через ціни на газ.

Як пояснив Челпанов, переговори E. ON і Газпром експорту про вартість російського газу проходили півтора роки. Формула, за якою розраховується вартість газу для E. ON, діє з січня 2010 року. Однак всього через місяць після того, як нова формула запрацювала, E. ON знову звернувся до Газпром експорту з проханням переглянути її. Ці переговори не дали результату. Але факт подачі позову не означає "розриву переговорних відносин з E. ON", запевнили в Газпром експорті, пообіцявши, що "пошук рішення буде продовжений".

Представник E. ON Кай Крішнак підтвердив факт подачі позову, відмовившись пояснити, коли і в який суд звернувся концерн. E. ON також готовий до подальших переговорів з Газпром експортом.

Газета нагадує, що це вже другий позов проти Газпрому, поданий європейським споживачем. Першою влітку 2010 року в Арбітражний суд Стокгольма звернулася італійська Edison, яка також домагалася від Газпрому зниження цін на газ. Тиждень тому Edison повідомила, що добилася від Газпрому поступок загальною вартістю 200 млн. євро, і на цьому її арбітражний розгляд з монополією закінчується. Джерела повідомляли, що Газпром погодився знизити зобов'язання Edison за принципом take or pay, а також ввести ряд додаткових коефіцієнтів у формулу розрахунку ціни газу.

Якщо у випадку з Edison йшлося не про найбільшого споживача Газпрому (2 млрд. кубометрів на рік), то E. ON - один з головних клієнтів монополії в Європі з щорічним обсягом закупівель на рівні 15-20 млрд. кубометрів, зазначає Денис Борисов з російського Банку Москви. Це майже половина того, що Газпром продає в Німеччині, найбільшому експортному ринку.

Позов E. ON Газпром експорт отримав приблизно тиждень тому, уточнює одне з джерел видання, близьких до російської компанії. Куди саме він був поданий, співрозмовник також не говорить, але зазначає, що "жодних зустрічних вимог до E. ON Газпром експорт висувати не буде". "Зараз почнеться тривала процедура призначення третейських суддів, потім призначення дати першого засідання - все це в сукупності може зайняти аж до року", - зазначає джерело, стверджуючи, що з Edison Газпром експорт домовився до першого слухання.

У січні 2010 року формула розрахунку вартості газу для E. ON, що діяла до цього, принципово не мінялася - в неї лише була введена спотова складова, як того вимагав німецький концерн, говорять джерела. Як тепер E. ON розраховує змінити контракт з Газпромом, вони не говорять. Одне з джерел стверджує лише, що E. ON наполягає на зниженні ціни газу, "тому що власний продаж газу у концерну, незважаючи на зростання фактичних об'ємів (на 11% в 2010 році) були низькомаржинальними, багато йшло по низьких цінах на спотових операціях". Компенсувати це падіння E. ON, за версією джерела, сподівається за рахунок Газпрому.

Звичайно, сам факт того, що Edison добився поступок від Газпрому, подавши позов в суд, в чомусь показовий і може мотивувати і інших споживачів монополії на подібні кроки, відмічає Денис Борисов. Проте, додає Валерій Нестєров з російської Трійка Діалог, "в цій ситуації ще невідомо, хто від кого більше залежить".

За даними BP, загалом Німеччина споживає 73 млрд. кубометрів газу на рік при власному виробництві на рівні 9,6 млрд. кубометрів, і весь імпорт газу в країну - трубопровідний. З іншого боку, нагадує пан Нестєров, Газпром "останнім часом все більше і більше нагадує осаджену фортецю, і, вочевидь, розгляд з E. ON буде не останнім", тому монополія може піти на поступки одному зі своїх ключових партнерів в Європі ще до того, як арбітражна суперечка між сторонами буде завершена.

Газпром: довідка, новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини