Укрспирт перестане бути монополістом. Що зміниться з 1 липня

04.12.2019, 12:17
Укрспирт перестане бути монополістом. Що зміниться з 1 липня - Фото
Фото: Укрспирт

Верховна Рада 3 грудня прийняла закон, що ліквідує державну монополію на виробництво спирту. За таке рішення проголосували 284 народних депутата.

Як наголошується в пояснювальній записці до законопроекту, за останні 10 років виробництво легального харчового спирту скоротилося в чотири рази. Стрімке зниження виробництва спирту обумовлено скороченням експорту й зростанням тіньового обороту. На думку авторів законопроекту, відсутність інвестицій в оновлення основних засобів призводить до високої собівартості і низької цінової конкурентоспроможності українського спирту на зовнішніх ринках. При цьому, частка тіньового обороту харчового спирту в Україні зросла з 10% в 2007 році до 55% від загального споживання в 2019 році. В уряді заявляють, що держава через це недоотримує щорічно 10 млрд грн у вигляді податків і зборів.

Законопроект №2300 скасовує з 1 липня 2020 року держмонополію на виробництво спирту, в т.ч. як лікарського засобу, а також для медичних і ветеринарних цілей.

Документ дозволяє суб'єктам господарювання будь-якої форми власності виробляти спирт за умови отримання ліцензії, а також провести повну лібералізацію експорту спирту з України.

Згідно із законопроектом, особи, які придбали майно Держпідприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (Укрспирт), а також підприємства концерну Укрспирт, або уклали договір в рамках державно-приватного партнерства щодо такого майна, беруть на себе зобов'язання щодо збереження видів діяльності і не менш 70% штатних одиниць, задіяних у виробництві станом на 1 січня 2020 року, до 1 липня 2021 року.

Крім того, законопроект встановлює тимчасові обмеження на імпорт спирту в Україні до 1 січня 2024 року.

Також законопроект забороняє участь в приватизації підприємств Укрспирту представників країни-агресора.

Коментуючи прийнятий законопроект, прем'єр-міністр Олексій Гончарук  зазначив, що уряд зосереджений на розробці та затвердженні максимально жорстких ліцензійних умов. Прем'єр також зазначив, що планується створення механізмів контролю за виробництвом спирту з використанням найсучасніших технологій. Серед них: електронні лічильники, онлайн-передача інформації до органів Державної фіскальної служби, система марки електронного контролю; електронна акцизна накладна на спирт і на виробництво алкогольних напоїв, системи відеоспостереження та електронного контролю за переміщенням спирту і алкогольних напоїв.

Закон вступає в силу з дня, наступного за днем ​​його опублікування, та вводиться в дію з 1 липня 2020 року.

Держпідприємство Укрспирт - найбільший виробник спирту в Україні. Роботу компанії забезпечує 41 виробничий майданчик. Його загальна виробнича потужність становить 31,3 млн дал продукції в рік. За підсумками 2018 року чистий прибуток Укрспирту склав 22 млн грн.

Читайте також: Укрспирт по-новому: скільки ще протримається монополія держави. Спойлер - недовго

  • 15 листопада Верховна Рада прийняла за основу проект закону, який скасовує державну монополію на виробництво спирту.
  • Приватизацію заводів ДП Укрспирт планують до 1 липня 2021 року очікувані надходження від продажу оцінюються в 2-3 млрд грн. Раніше повідомлялося, що заводи Укрспирту передадуть Фонду держмайна після прийняття закону про демонополізацію держпідприємства.

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Что вы знаете о психотерапии?