RU

Українська економіка продовжує уходити в тінь

20.08.2012, 16:33
Українська економіка продовжує уходити в тінь - Фото
f431738c0c85f37ee0603e39d93eeac7.jpg
У першому кварталі 2012 року рівень тіньової економіки України становив 34% від обсягу офіційного ВВП. Про це сказано в звіті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

За попередніми оцінками, в першому кварталі 2012 року два методи розрахунку тіньової економіки з чотирьох, які використовує Мінекономрозвитку, показали зростання тінізації, один - незмінність її рівня, і лише монетарний метод - показав детінізацію економіки.

Переважання оцінок зростання рівня тіньової економіки за окремими методами вплинуло на зростання інтегрального показника рівня тіньової економіки на 0,4 п.п. (у порівнянні з першим кварталом 2011 року). Але для визначення номінального рівня використовується тільки цілий показник, значення якого залишилося незмінним у порівнянні з оцінками першим кварталом 2011 року - 34%. Використання тільки цілих цифр при оцінці рівня тінізації національної економіки пов'язане з тим, що даний показник є аналітично-розрахунковим, а тому приблизним і неможливим для перевірки, зазначають в міністерстві.

Отже, наголошують в Мінекономіки, рівень тіньової економіки в першому кварталі не змінився в порівнянні з аналогічним періодом минулого року і склав 34% від рівня офіційного ВВП.

Разом з тим залишається ряд ризиків щодо зростання тінізації економіки в майбутньому, вважають у міністерстві. Вони пов'язані з відновленням рецесійних процесів у країнах Єврозони та збереженням значних фінансових (боргових) проблем на зовнішніх ринках, що в разі їх поширення може викликати різке уповільнення темпів економічного зростання і в Україні. Також високими залишаються внутрішні ризики дестабілізації економічної ситуації, серед яких найбільшими є збільшення негативного сальдо поточного рахунку платіжного балансу, зростання девальваційних очікувань і низька кредитна активність.

"Враховуючи негативну тенденцію тінізації, яку вже відображають два методи розрахунку, у разі реалізації зазначених ризиків можна очікувати зростання за підсумками року рівня тіньової економіки", - наголошується в повідомленні.

Рівень тіньової економіки, розрахований різними методами розрахунку, мав різні тренди, але більшість з них показали тенденцію до зростання обсягів тіньової економіки.

Так, показник рівня тіньової економіки, розрахований як середньозважений показник з фінансових методів і методом збитковості підприємств, у січні-березні 2012 року зріс на 3 п.п. проти відповідного періоду попереднього року і склав 34% від рівня офіційного ВВП.

Рівень тіньової економіки, розрахований по електричному методу, виріс на 1 п. і склав 31% від рівня офіційного ВВП.

Показник рівня тінізації національної економіки згідно з методом "витрати населення - роздрібний товарообіг" залишився на рівні першого кварталу 2011 року і склав 44%.

Єдиний метод розрахунку, який показав зниження рівня тіньової економіки в Україні в січні-березні 2012 року, став монетарний метод, згідно з яким даний показник скоротився на 3 п.п. і склав 26% від рівня офіційного ВВП.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини