RU

Україна і Туркменістан домовилися про поставки газу, - ЗМІ

17.09.2011, 13:36
Україна і Туркменістан домовилися про поставки газу, - ЗМІ - Фото
a0a6854da58856fe65b4fec1fe830789.jpg

Україна і Туркменістан домовилися про поставки газу, - ЗМІ
Київ і Ашгабат домовилися про поставки туркменського газу в Україну. Джерела у владі повідомили ZN.UA, що домовленості між країнами досягнуті, залишилися деталі.

Проблема в тому, що єдиний шлях, по якому сьогодні туркменський газ може потрапити в нашу країну, - російська газотранспортна система. Тільки Росія не бажає пропускати газ в Україну по своїй території: не в інтересах Москви, щоб Київ зіскочив з російської "газової голки". Тим більше що, відмовившись ратифікувати енергетичну хартію, РФ не зобов'язана полегшувати транзит енергоносіїв третіх країн через свою територію.

Позиція Москви з питання транзиту туркменського газу робить малореалістичними плани Києва по доставці туркменського газу по сходолу. Принаймні, в найближчі роки.

І все ж нинішня українська влада сподівається, що українсько-туркменська газова співпраця буде відновлена. Адже існує ще проект Транскаспійського газопроводу, який активно лобіює Європейський Союз і Сполучені Штати. Але є і ризики, що ускладнять його реалізацію.

Ідея Транскаспійського газопроводу полягає в тому, щоб підключити Туркменістан до проекту Набукко, який покликаний зменшити енергетичну залежність Європейського Союзу від Росії: прокладений по дну Каспійського моря 300-кілометровий трубопровід повинен з'єднати Туркменістан і Азербайджан, а далі по газопроводу Баку-Тбілісі-Ерзерум туркменський газ поступить споживачам в Центральній і Південній Європі. На минулому тижні в рамках єдиної енергетичної стратегії Євросоюз вже схвалив мандат Єврокомісії на проведення переговорів з Ашгабатом і Баку по укладенню юридично зобов'язуючого договору на будівництво даного трубопроводу. При сприятливому збігу обставин по цій трубі газ може транспортуватися вже через чотири-п'ять років.

У Києві розраховують, що, у разі реалізації проекту Транскаспійського газопроводу, наша країна стала б одержувачем туркменського газу. Для цього необхідно, щоб в Туркменістані був побудований трубопровід Схід-Захід, що з'єднує великі газові родовища в східній частині країни з туркменським узбережжям Каспійського моря. Далі провести відгалуження від газопроводу Баку-Тбілісі-Ерзерум до чорноморського узбережжя Грузії, там же побудувати завод по скрапленню природного газу і термінал по його відвантаженню, а на українському узбережжі Чорного моря - термінал-регазифікатор.

Кожний етап проекту є критичним. І все ж є надії, що він буде реалізований. Ашгабат робить все, щоб ввести в експлуатацію альтернативні російському газопроводи і вирватися з транзитної залежності від Москви. До того ж, туркменському режиму потрібні газодолари для підтримки внутрішньополітичної стабільності в країні.

А ось відношення Азербайджану до Транскаспійського газопроводу не таке однозначне. І це робить позицію Баку ключовою в реалізації проекту Транскаспійського газопроводу і в подальшому транзиті туркменського газу до чорноморського узбережжя.

Простіше кажучи, Азербайджан і Туркменістан - конкуренти в поставках газу на європейський ринок. Тому Баку буде робити багато що для того, щоб самостійно наповнити власним газом Набукко і затягнути реалізацію Транскаспійського газопроводу.

Ринок газу, нафти і нафтопродуктів: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини