Кому й за що вручили Нобелівську премію з економіки

08.10.2018, 13:53
Кому й за що вручили Нобелівську премію з економіки - Фото
Фото: прес-служба Нобелівського комітету

Премія Шведського національного банку з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля, яку неофіційно називають Нобелівською премією з економіки, в 2018 році дісталася Вільяму Нордхаусу і Полу Ромеру. Про це повідомила прес-служба комітету в Twitter.

Нордхаус - американський економіст, бакалавр Єльського університету і доктор філософії Массачусетського технологічного інституту. Співавтор Пола Самуельсона в пізніших виданнях підручника "Економіка: вступний аналіз".

Як відзначили в Нобелівському комітеті, він був першим, який створив кількісну модель, що описує глобальну взаємодію між економікою і кліматом. Зараз вона широко поширена і використовується для вивчення наслідків втручань в кліматичну політику, наприклад, податків на викиди вуглецю.

Дослідження Нордхауза показують, що засобом усунення проблем, викликаних викидами парникових газів, є глобальна схема податків на вуглець, рівномірно накладених на всі країни. На діаграмі показані викиди CO2 для чотирьох кліматичних стратегій відповідно до його симуляцією:

Натисніть, щоб збільшити:

Ромер - також американський економіст, був шеф-економістом Світового банку. Бакалавр математики та доктор філософії в галузі економіки. Викладав в Стенфордському, Чиказькому і Нью-Йоркському університетах, є науковим співробітником Нацбюро економічних досліджень США і основоположником моделі Ерроу-Ромера, а також моделі Ромера.

Його модель припускає, що основним фактором економічного зростання є зростання капіталовкладень у НДДКР і інвестиції в людський капітал. На його думку, економіка, що володіє ресурсами людського капіталу та розвиненою наукою, має в довгостроковій перспективі кращі шанси зростання, ніж економіка, позбавлена ​​цих переваг.

Дослідження Ромера показують, відзначили в комітеті премії, як накопичення ідей сприяє довгостроковому економічному зростанню: він продемонстрував, як економічні сили визначають готовність компаній створювати нові ідеї та інновації.

Дослідження роумерів заклали основу того, що зараз називається теорією ендогенного зростання (теорія довгострокового економічного зростання).

У Шведському нацбанку відзначили, що вона "породила величезну кількість" нових досліджень в правилах і політиці, які заохочують нові ідеї і довгострокове процвітання.

Ця премія присуджується Шведською королівською академією наук. На відміну від інших премій нобелівських лауреатів, вона не є спадщиною Нобеля, а була заснована в 1969 році.

Включаючи цьогорічну церемонію, присуджувалася вже 50 раз. Середній вік її лауреата - 66,5 років; наймолодший - Кеннет Ерроу (1972 рік) - 51 рік, старий - Леонід Гурвіч (2007) - 90 років.

Першою і єдиною жінкою, яка була удостоєна такої премії, поки що є Елінор Остром (2009).

Читайте також: Нобелівську премію миру дали іракській дівчині й гінекологу з Африки

Нобелівськими лауреатами з медицини та фізіології в 2018-му назвали Джеймса Еллісона та Тасуку Хондзе за дослідження в області терапії раку. Премію з фізики присудили за винаходи в галузі лазерної фізики Артуру Ашкіну, Жерару Муру і Донні Стрікленд, з хімії - Френсіс Арнольд, Грегорі Вінтеру і Джорджу Сміту (перша працювала з ферментами, двоє інших - пептидами і антитілами).

Цього року не буде обрано переможеця Нобелівської премії з літератури через великий скандал в Шведської академії.

Розмір премії в цьому році становить 9 млн шведських крон (більше $1,1 млн).

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

LIGA РадниківВласть советов. Как устроен Офис президента Зеленского